Tokio 23. apríla (TASR) - Veľké japonské maklérske spoločnosti začnú od budúceho mesiaca účtovať nový 1,15-% ročný poplatok z hodnoty požičaných akcií v marginálnom obchodovaní, keďže vláda uvalila veľké obmedzenia na baissový predaj.
Tokijská burza uvádza, že 24,6% všetkých obchodov v marci tvoril baissový predaj a podľa názoru analytikov bol tento údaj v januári a februári vyšší. Nový poplatok tak privádza náklady za marginálny predaj, ktorý pôvodne nebol spoplatnený, zhruba do súladu s cenou marginálnej kúpy.
Dve najväčšie japonské maklérske firmy Nomura Holdings Inc a Daiwa Securities Group Inc na odporúčanie vlády zavedú nový poplatok od 7. mája. Poplatok 1,15% sa pritom rozdeľuje na 0,4% za požičiavanie akcií pre klientov a maklérsku províziu 0,75%.
Vláda vo februári ohlásila sprísnenie pravidiel pre baissový predaj, ktorý považuje za príčinu poklesu tokijskej burzy na 18-ročné mininum a nové normy vstúpili do platnosti 1. marca. Tvrdší postoj odradil investorov od prijímania tzv. krátkych pozícií, takže trh sa pred účtovnou uzávierkou 31. marca rýchlo zotavil a pomohol odvrátiť potenciálnu finančnú krízu.
Ako informuje agentúra Reuters, pri baissovom predaji si investori požičiavali akcie od Japan Securities Finance alebo podobných spoločností a predávali ich v očakávaní poklesu cien, pričom neskôr ich kupujú späť za nižšiu cenu a teda so ziskom. Ďalším typom baissového predaja je požičiavanie akcií od poisťovní a ostatných inštitucionálnych investorov za rovnakým účelom.
* 1 sov