SME

Na zúčtovanie dane zostáva už len týždeň

O ročné zúčtovanie dane za minulý rok môžu firmu požiadať len tí pracovníci, ktorí vlani popri zamestnaní nepodnikali. Je pritom jedno či pracovali naraz, alebo postupne aj vo viacerých firmách.

Zamestnanci, ktorí sa chcú vyhnúť tomu, aby podávali daňové priznanie, musia zamestnávateľa požiadať o zúčtovanie minuloročnej dane.Zamestnanci, ktorí sa chcú vyhnúť tomu, aby podávali daňové priznanie, musia zamestnávateľa požiadať o zúčtovanie minuloročnej dane. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Kolotoč daňových povinností sa po roku znovu pomaly roztáča. Administratíva spojená s podávaním daňových priznaní čaká najmä na podnikateľov, ale aj na mnohých zamestnancov, ktorí premeškajú termín, dokedy môžu bremeno daňových povinností preniesť na svojho zamestnávateľa.Kto oň môže požiadať:Kto nemôže žiadať o zúčtovanie: BRATISLAVA. Nedoplatok z ročného zúčtovania dane za minulý rok do 3,32 eura zamestnanec štátu vrátiť nemusí. Ak však túto výhodu, ktorú mu zákon ponúka, využije, stratí právo darovať niektorej z neziskových organizácií dve percentá zo svojich daní.

SkryťVypnúť reklamu

Majú na to čas do 15. februára, teda už len do budúceho pondelka. Dovtedy môžu firmu, kde pracujú, požiadať, aby za nich vyrovnala daňové povinnosti z minulého roka.

O ročné zúčtovanie dane sa žiada písomne. Žiadosť netreba vymýšľať, má svoju predpísanú formu. K dispozícii by ju mala mať každá mzdová učtáreň. Ak ju nemá, nie je problém stiahnuť si ju z portálu Daňového riaditeľstva.

Nedoplatok aj na splátky

Zúčtovanie dane

  • zamestnanec, ktorý pracoval na pracovnú zmluvu alebo na niektorú z pracovných dohôd,

  • mohol pritom pracovať aj vo viacerých firmách naraz,

  • zamestnanec, ktorý mal popri zamestnaní aj firmu, no tá mu vlani nič nevyniesla,

  • ten, kto popri zamestnaní prenajímal nehnuteľnosť, no jeho príjmy z prenájmu nepresiahli päťnásobok životného minima, teda 894,60 eura.

SkryťVypnúť reklamu
  • pracovník, ktorý minulý rok robil v zahraničí,

  • ten, kto nedoručil včas
    do mzdovej učtárne všetky potrebné doklady,

  • ten, kto z prenájmu
    nehnuteľností zarobil vlani viac ako 894,60 eura,

  • ak niekto získal peňažnú
    výhru, ktorej hodnota
    prevýšila 165,97 eura,

  • ten, kto mal výnosy z cenných papierov a musí ich zdaniť.

Zdroj: zákon o dani z príjmov

O zúčtovanie dane by zamestnanci svojho zamestnávateľa mohli teoreticky požiadať aj po 15. februári. Zákon o dani z príjmov to výslovne nezakazuje. V takom prípade sú však odkázaní na dobrú vôľu mzdových pracovníčok, ktoré žiadosť o zúčtovanie dane môžu odmietnuť.

Zamestnanci, ktorí firmu o zúčtovanie do budúceho pondelka nepožiadajú, si s najväčšou pravdepodobnosťou budú robiť daňové priznanie sami. Stihnúť to musia do konca marca. Je s tým však oveľa viac starostí. Navyše, ak daňové priznanie nepodajú včas, hrozí im pokuta minimálne 33,19 eura (takmer 1000 korún).

SkryťVypnúť reklamu

V zúčtovaní zamestnávateľ porovnáva výšku preddavkov, ktorú za zamestnanca odviedol daňovému úradu s tým, čo skutočne podľa zákona mal odviesť. Ak sú daňové preddavky vyššie, zamestnancovi vznikne preplatok, ktorý mu štát cez zamestnávateľa vráti najneskôr v aprílovej výplate. Preplatok musí štát vrátiť bez ohľadu na jeho výšku.

Nedoplatok z ročného zúčtovania dane vyjde vtedy, keď daňové preddavky boli nižšie ako skutočná daňová povinnosť. Treba ho zaplatiť, len ak bol vyšší ako 3,32 eura. Ak zamestnancovi vznikol príliš vysoký nedoplatok, môže ho splácať postupne, a to až do konca roka.

Strata len do priznania

O zúčtovanie dane sa môžu uchádzať len tí, ktorí vlani popri zamestnaní nepodnikali, teda takzvaní čistí zamestnanci. A to bez ohľadu na to, či vlani pracovali u jedného, alebo viacerých zamestnávateľov.
Daňové zúčtovanie robí zvyčajne posledný zamestnávateľ, ak si u neho pracovník uplatňoval takzvanú nezdaniteľnú časť základu dane. Od ostatných firiem mu však zamestnanec musí priniesť doklady o tom, koľko u nich zarobil a koľko daní a odvodov mu zo zárobkov odviedli.

SkryťVypnúť reklamu

Ak niekto bol zamestnaný a zároveň si zarábal aj podnikaním, musí si dane priznať sám. Výnimkou sú tí, ktorí z takéhoto podnikania nezarobili ani euro.

„V takomto prípade môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania dane," povedala riaditeľka odboru služieb pre verejnosť Daňového riaditeľstva Beáta Uhrinová. Ak však mal zamestnanec z podnikania stratu, musí si sám podať daňové priznanie.

O zúčtovanie nemôže žiadať ani ten zamestnanec, ktorý prenajímal byt a jeho príjem z prenájmu vlani prevýšil päťnásobok životného minima, teda 894,60 eura.

Na zúčtovanie nemá nárok ani zamestnanec, ktorý v súťaži získal nepeňažnú výhru v hodnote vyššej ako 165,97 eura, teda napríklad televízor, počítač alebo auto. V oboch prípadoch treba podať daňové priznanie.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnanci majú na dve percentá čas do apríla

Dane môžu darovať len tí, ktorí majú voči štátu vyrovnané všetky daňové podlžnosti.

Darovanie dane

Ako by mal postupovať zamestnanec pri darovaní dvoch percent z dane.

1. Do 15. februára treba požiadať firmu o ročné zúčtovanie dane.

2. Musí požiadať zamestnávateľa o tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z neho si vypočíta dve percentá. Najmenej môže poslať 3,32 eura. Ak mu to vyjde menej, daň darovať nemôže.

3. Vyberie neziskovú organizáciu, ktorej chce dať dve percentá z dane z príjmu, ktorú vlani zaplatil. Zoznam neziskoviek je na stránkach rozhodni.sk alebo notar.sk. Dve percentá môže fyzická osoba poslať len jednej neziskovke.

4. Vyplní tlačivo „Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2 percent zaplatenej dane", ktoré nájde na internetovej stránke Daňového riaditeľstva. Okrem osobných údajov zamestnanec vypisuje aj údaje o neziskovke, jej identifikačné číslo a darovanú sumu.

5. Obe tlačivá musí doručiť na daňový úrad podľa trvalého bydliska najneskôr do 30. apríla. Tlačivá sa dajú poslať aj poštou.

SkryťVypnúť reklamu

„Zamestnanec nemôže mať do lehoty na podanie vyhlásenia o poukázaní dvoch percent dane nedoplatok na dani a nesmie mať ani povolené platenie dane v splátkach," povedala Bibiana Kamenská z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.

Pribudol šport

Dane mohli ľudia vlani darovať neziskovkám, ktoré sa zaoberajú vzdelávaním, ochranou zdravia a ľudských práv alebo podporujú zachovávanie kultúrnych hodnôt. Tento rok k nim pribudla aj podpora a rozvoj telesnej kultúry.

Dve percentá nemôžu dávať všetci zamestnanci. Platí podmienka, že dane môže darovať len zamestnanec, ktorému „daňový dar" vyjde na najmenej 3,32 eura. Keď vlani niekomu vyšla nízka daň a dve percentá z nej nedosiahli ani spomínanú sumu, dve percentá darovať nemôže.

Minimálny daňový dar pre firmy je 8,30 eura. Na rozdiel od ľudí môžu firmy dane darovať aj viacerým neziskovým organizáciám naraz. Fyzické osoby môžu daň darovať len jednej neziskovke.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznam neziskových organizácií nájdu zamestnanci na internetovej stránke Notárskej komory alebo aj na stránke rozhodni.sk. Je ich tam takmer desaťtisíc.

S priznaním do marca

Pri výpočte dvoch percent pre neziskovku sa berie do úvahy aj daňový bonus na dieťa. Ak ho zamestnanec dostával, dve percentá sa vypočítajú zo sumy dane z príjmu zníženej o tento bonus.

Čas na darovanie dvoch percent majú zamestnanci do konca apríla. Dovtedy musia na daňový úrad odniesť príslušné tlačivo o darovaní dane aj s potvrdením minuloročného zárobku. Tí, ktorí podávajú daňové priznanie, si neziskovku musia vybrať do konca marca.

Ľuboš Jančík

Prémiu vyplatí štát po prvý raz

O zamestnaneckú prémiu musia ľudia požiadať v ročnom zúčtovaní.

BRATISLAVA. Po prvý raz si zamestnanci s nízkymi príjmami môžu nárokovať zamestnaneckú prémiu. Je to takzvaná záporná daň. Týka sa zamestnancov s najnižšími príjmami. Podnikatelia na ňu nárok nemajú. Ľudia, ktorí zarábajú tak málo, že nemajú nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, mali v minulosti nulovú daň. Teraz im bude štát k platu niečo doplácať, nesmú si však uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane.

SkryťVypnúť reklamu

Zamestnaneckú prémiu zaviedol štát vlani, ľudia ju budú dostávať až tento rok pri ročnom zúčtovaní dane. Musia o ňu v žiadosti o zúčtovanie požiadať. Maximálny doplatok k platu, z ktorého ľudia odvádzajú len odvody, nie daň, bude 181 eur za minulý rok. Prémiu dostane zamestnanec, ktorý vlani pracoval aspoň šesť mesiacov a zarobil minimálne 1773 eur. S rastom zárobku prémia klesá. Ľudia s ročným platom nad 4650 eur hrubého na prémiu nárok nemajú.

Ľuboš Jančík

Dobrovoľné sporenie treba zdokladovať

Bez dokladu o sporení zamestnávateľ daňový základ nezníži.

BRATISLAVA. Zamestnanec, ktorý si sporí dobrovoľne na penziu v niektorej z poisťovní či v doplnkovej dôchodkovej spoločnosti, má nárok na odpočet dane. Ročne môže daňový základ znížiť o zaplatené príspevky, no najviac o 398,33 eura ročne. V čistom tak na dani môže ušetriť takmer 76 eur. Zamestnávateľovi však musí doručiť od finančnej inštitúcie doklad o zaplatených príspevkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Ľuboš Jančík

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na Index

KURZY

Koľko dostanem za 1 euro (1. 5. 2025)
USD 1.137
AUD 1.780
CZK 24.920
JPY 162.680
CAD 1.573
GBP 0.852
HUF 404.080
PLN 4.275
CHF 0.939
SEK 10.972

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 772
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 612
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 739
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 644
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 617
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 336
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 141
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 257
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 161
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 17 602
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 134
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 9 277
  5. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 289
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 620
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 056
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 522
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vstup do Priemyselného parku Chemes.

Stroje už opäť začali nabiehať.


Ilustračná fotografia.

Nové vozidlo strednej triedy prispôsobené americkým zákazníkom by sa malo vyrábať v Tuscaloose.


TASR 1
Ilustračné foto

Pripravuje sa na možný vplyv ciel v USA.


TASR
Ryanair

Do úvahy prichádza čínsky výrobca lietadiel COMAC.


TASR 3
  1. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  2. Lukáš Čelinák: Fico pochoval slovenského tigra, chradne a vydáva sa na grécku cestu
  3. Martin Ondráš: Konečne lacné potraviny !
  4. Tadeáš Ďurica: Sprievodca "slovenskou sociálnou demokraciou"
  5. Michal Pavlík: Chaos okolo 2 % z dane skončil: Víťazstvom zdravého rozumu
  6. Milan Dubec: Buďte Obozretní: Čo Skrýva Spoločnosť, ktorá Vám Volá s Ponukou Kryptoinvestícií?
  7. INESS: Blockchain v zdravotníctve
  8. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
  1. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície? 24 161
  2. Věra Tepličková: Zdá sa, že Slovensko zasa príde o jednu úžasnú, krásnu a múdru ženu 17 602
  3. Michael Achberger: Jogurty pod lupou: Pravda, ktorú vám výrobcovia radšej nepovedia 11 134
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry minulo 170 000 eur na neexistujúce múzeum 9 277
  5. Viktor Pamula: Ako predseda Jednoty Dôchodcov Slovenska do Spišskej prišiel 8 289
  6. Miroslav Ferkl: Ficove priznanie 7 620
  7. Jolana Čuláková: Bombic mi robí stále väčšiu radosť. V Nitre ho hnali dáždnikmi a sudca ho dnes poslal do chládku 7 056
  8. Jolana Čuláková: V sobotu zabalzamované telo uložili do hrobu a v nedeľu muž nevstal z mŕtvych 6 522
  1. Anna Brawne: Nacizmus nie je názor, šírenie nenávisti nie je slobodou slova a hajlovanie nie je rozcvičkou paže
  2. Radko Mačuha: Fico bol súčasťou mierového rokovania Trump Putin v Belehrade.
  3. Věra Tepličková: Vo Vajnoroch v šírom poli...
  4. Tupou Ceruzou: Smerákov
  5. Radko Mačuha: Nie, Putin nás neoslobodil a netreba mu ďakovať.
  6. Marcel Rebro: Robert Fico: do Londýna neletím, lebo na britského premiéra nemám čas!
  7. Karol Galek: Ficova pomsta – drahé energie pre voličov opozície?
  8. Věra Tepličková: Logika nepustí alebo Prečo je Eštok ministrom vnútra?
SkryťZatvoriť reklamu