Pôvodný text tlačových agentúr sme o 21:04 nahradili autorským článkom SME
ZVOLEN. Členovia Únie autodopravcov Slovenska (UNAS) podajú do konca februára 36 sťažností a žalôb na postup štátnych orgánov. Polovicu z nich už podali. Ide najmä o posúdenie, či došlo k obmedzeniu práva na štrajk, práva na slobodu prejavu či porušenie hospodárskeho a obchodného tajomstva. Dopravcovia sa obrátili aj na generálny sekretariát Európskej komisie a Úrad pre verejné obstarávanie.
„V tejto chvíli sme už podali 18 sťažností a žalôb. Pripravujeme ďalších 18, v prevažnej miere sú adresované na Ústavný súd, Generálnu prokuratúru a na Najvyšší súd," povedal po sobotňajšom rokovaní Únie vo Zvolene člen predsedníctva UNAS Jaroslav Poláček.
Právne služby pre dopravcov zadarmo zabezpečujú dve mimobratislavské právnicke kancelárie, ktoré Poláček nekonkretizoval.
Pripravujú ďalší protest
Únia zostáva v štrajku a čaká na odpovede vlády a ministerstva na 11 požiadaviek, ktoré sformulovali ešte v decembri minulého roku. Na 25. februára pripravujú protest na Námestí SNP v Bratislave, ktorí nazvali „protivládny". Poláček potvrdil, že prídu aj s kamiónmi.
„UNAS je legitímna a zodpovedná organizácia. Nakoľko nás tento režim atakuje, nebudeme v tejto chvíli bojovať s vládou. UNAS zostáva v štrajku a čakáme na vyjadrenie vlády a ministerstva. Pre nás je dôležité, kedy nám odpovedia. Termín spustenia mýta je stále nejasný. Myslíme si, že posúvajú mýto, pretože nie je pripravené," vyhlásil člen predsedníctva Poláček.
Premiér Róbert Fico niekoľkokrát vyhlásil, že nebude rokovať a reagovať na požiadavky organizácie, ktorá porušuje zákony. Poláček mu odkázal, že ak si to skutočne myslí, je jeho povinnosťou proti Únii autodopravcov konať.
K Česmadu ich nepustili
Dopravcovia urobili po skončení rokovania protestnú jazdu zo Zvolena do Banskej Bystrice. Ukončili ju pred banskobystrickým hotelom Lux, kde mali ples členovia združenia Česmad. Pred hotelom Lux a na prístupových cestách boli rozmiestnení policajti. Autá protestujúcich usmernili na odstavné parkovisko neďaleko hotela.
Na protest proti tomu, že Česmad neháji záujmy dopravcov a „kolaboruje" s vládou, sa zhromaždilo približne 70 dopravcov pred zamknutým vstupom do hotela. „Nechceme robiť problémy. Nech vidia, že kým sa zabávajú, my bojujeme," povedal Poláček.
Protestujúci prejavovali nesúhlas s politikou Česmadu pokrikmi a pískaním. Do hotela ich nepustili, pretože celý si objednal Česmad. Do vnútra vchádzali len ubytovaní hostia a pozvaní. Po približne hodine sa protestujúci pokojne rozišli.
Únia autodopravcov Slovenska sa stretla vo Zvolene desať dní po prerušení štrajku kvôli mýtu. Dopravcovia zorganizovali vo februári celoštátny štrajk za skrátenie spoplatnených ciest 1. triedy z terajších takmer 1 500 na 333 kilometrov a zastavenie vyberania mýta na cestách I. triedy do júna. Polícia voči štrajkujúcim kamionistom, ktorí blokovali cesty, zakročila. Niekoľkých zadržali a dopravcom uložili vysoké pokuty. Únia prerušila protestnú akciu, ale zostala v štrajkovej pohotovosti.
Autodopravcovia si zvolili predsedníctvo a prerokovali stanovy. V predsedníctve sú Jaroslav Polaček, Rudolf Páleš, Jana Sarvašová, Ján Iľaš a Marek Bublinec. Únia stále nie je oficiálne zaregistrovaná na ministerstve vnútra. O registráciu požiadala opakovane. Podľa odhadov majú momentálne približne 500 členov.