Zákon sprísňuje požiadavky na osoby, vykonávajúce audit. Požiadavky sú založené na získaní požadovaného vzdelania a preukázaní odbornej praxe. Zákon ustanovuje podmienky pre vstup do profesie pre audítorov i asistentov audítorov. Návrh zákona tiež upravuje postavenie a činnosť audítorov, audítorských spoločností, asistentov audítorov, definuje audítorské služby, postavenie a pôsobenie Slovenskej komory audítorov, zodpovednosť audítorov za poskytované služby a povinnosti audítorov.
Vstup do profesie audítora sa podľa návrhu zákona uskutočňuje úspešným vykonaním odbornej skúšky z účtovníctva, oblasti ekonomickej teórie ako aj ostatných právnych noriem platných v SR. Po splnení zákonom predpísaných podmienok získa audítor certifikát, na základe ktorého požiada o vydanie licencie. Až na základe licencie môže audítor poskytovať audítorské služby. Ak audítor neposkytuje počas troch po sebe idúcich rokoch audítorské služby, musí sa opätovne podrobiť skúške. Pre audítorské spoločnosti sa sprísňujú povinnosti tak, že osoby, ktoré nie sú audítormi, podľa tohto zákona nesmú poskytovať na území SR audítorské služby, ani žiadnym spôsobom zasahovať do výkonu audítorských služieb.
Zákon kladie dôraz na "čistotu" profesie. Ide o oblasť osobných požiadaviek - bezchybného charakteru audítora alebo audítorskej spoločnosti.
Rozširujú sa právomoci a povinnosti Slovenskej komory audítorov, ktorá má pri kontrole kvality vykonávania audítorských služieb oprávnenie vstupovať do audítorskej dokumentácie, vyžadovať zdôvodnenia audítorovho postupu a v prípadoch vydania neadekvátneho výroku dať podnet na disciplinárne konanie. Komora je povinná poskytovať audítorom ponuky vo vzdelávaní tak, aby audítor absolvoval každý rok určitý počet hodín vzdelávania, čím sa dosiahne sústavné udržiavanie a zvyšovanie odbornej spôsobilosti audítorov. Oblasť vzdelávania je dôležitou aj pre asistentov audítorov.