Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Vranovský podnikateľ Ignác Ilčišin je po tri a pol mesiaci väzenia opäť na slobode. Rozhodol o tom včera Najvyšší súd.
Ilčišin, ktorý je ústrednou postavou v spore o 34 percent akcií prepravcu ropy Transpetrol, sa dostal za mreže začiatkom novembra. Prokurátor sa totiž obával, že by mohol poškodiť záujmy firmy. Podľa obvinenia chcel Ilčišin podvodným spôsobom pripraviť Transpetrol o viac ako 12 miliónov eur.
Najvyšší súd tak zrušil rozhodnutie sudkyne pre prípravné konanie o Ilčišinovom zotrvaní vo väzbe. Ešte v novembri, keď sa Ilčišin voči svojmu uväzneniu odvolal prvýkrát, Najvyšší súd mu nevyhovel. Teraz svoj názor zmenil. „Väzba nie je trest. Súdy, ako i prokuratúra musia počas celého konania skúmať, či pretrvávajú dôvody väzby. V súčasnom stave konania Najvyšší súd zistil, že neexistujú reálne okolnosti odôvodňujúce obavu, že by obvinený mohol pokračovať v trestnej činnosti, čo bol dôvod jeho doterajšej väzby," povedala hovorkyňa Najvyššieho súdu Sylvia Machalová.
Ako malo dôjsť k podvodu
O čo v spore ide
- 1995 Ilčišinovej firme ILaS priznal Okresný súd vo Vranove odškodnenie 43 miliónov korún za neoprávnené konanie Daňového úradu proti firme.
- Ministerstvo financií odmietlo škodu uhradiť.
- ILaS exekvoval 34-percentný podiel Transpetrolu.
- V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS pohľadávku na firmu C.S.I. - CD.
- C.S.I. - CD predal akcie siedmim spoločnostiam, majetkovo alebo inak spojeným s Ilčišinom.
Zdroj:SME
Podstatou sporu je to, či Ilčišin a spol. získali v 90. rokoch cez exekúciu legálne 34 percent akcií ropného prepravcu. Na túto otázku slovenské súdy zatiaľ nedali jasnú odpoveď. Niektoré vrátane ústavného legálnosť niekoľkokrát uznali. Iné nie. Krajský súd v Žiline ho v tejto súvislosti dokonca v lete 2009 odsúdil na 9 rokov nepodmienečne. Ilčišin sa proti rozsudku odvolal.
Najvyšší súd však napríklad v roku 2004 rozhodol v prospech Ilčišina, ktorý ho žiadal, aby Transpetrolu zakázal vyplácať dividendy do vyriešenia sporu o vlastníctvo akcií.
Do tohto rozhodnutia Transpetrol dividendy vyplácal iba štátu ako jedinému akcionárovi. Keďže časť z dividend nevyplácal aj Ilčišinovej firme C.S.I.-CD ako záložnému veriteľovi, pohľadávka stále existovala. C.S.I.-CD ju pred vyše rokom predala inej firme z „Ilčišinovej rodiny" - spoločnosti Vivien Slovakia. A tá ju predala do Česka spoločnosti CZ PAP.
Do sporu vstúpilo Česko
Ilčišin ako predseda predstavenstva Transpetrolu, za ktorého sa ustanovil na mimoriadnom valnom zhromaždení v apríli 2009 a ktoré štát neuznáva, súhlasil s vykonaním exekúcie, ak dlh nebude zaplatený do 10. júna 2009. Transpetrol pravdaže dlh neuznal a nezaplatil
Začiatkom septembra preto vydala česká exekútorka Eva Jablonská štyri exekučné príkazy proti spoločnostiam Agentúra Noel, MERO ČR, Česká rafinérska a PARAMO. Teda proti českým spoločnostiam, ktoré platia Transpetrolu.
To, či ide o fiktívnu, alebo reálnu pohľadávku, v súčasnosti rieši aj český súd. Ak potvrdí právoplatnosť exekúcie, Ilčišin bude mať v rukách ďalší tromf.
Ako vláda plní sľub odkúpiť späť akcie Slovenských elektrární a Transpetrolu
Čo sľúbili: „Slovensko je pripravené kúpiť späť akcie Slovenských elektrární", v ktorých 66-percentnú väčšinu získal taliansky Enel. „Vláda nepripustila inú možnosť ako spätný odkup akcií do rúk štátu. Iné alternatívy sme okamžite zastavili," povedal (minister hospodárstva Ľubomír) Jahnátek.
Zdroj: Hospodárske noviny, 10.8.2006
Transpetrol má opäť celý patriť Slovenskej republike. (...) Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek včera na rokovaní so zástupcami Yukos Finance, B.V., dohodol, že firma predá svoj 49-percentný podiel slovenskej vláde. "Slovenská vláda teraz nepripustila inú možnosť ako spätný odkup," povedal po rokovaní minister.
Zdroj: SME, 10.8.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Spätné odkúpenie Transpetrolu je dobrým riešením vzhľadom na fakt, že jeho pôvodný vlastník Yukos sa dostal pod vplyv ruského štátu. Manažovať Slovenské elektrárne však zrejme lepšie zvládne spoločnosť Enel než slovenský štát.
Aká je realita? Sľub je čiastočne splnený. Akcie Slovenských elektrární späť odkúpené neboli. Minister hospodárstva však v marci 2009 podpísal zmluvu o spätnom odkúpení 49-percentného podielu Transpetrolu.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.