V Grécku už štrajkovali štátni úradníci a farmári, teraz odmietajú pracovať colníci či taxikári. Úsporné opatrenia, ktorými chce vláda odvrátiť štátny bankrot ohrozujúci aj euro, sa páčia málokomu. Grécky minister zahraničia DIMITRIS DROUTSAS v emailovom rozhovore pre SME napriek tomu tvrdí, že Gréci sú na ne pripravení. Od ostatných krajín žiada len politickú podporu. Včera si po ňu prišiel do Bratislavy.
Obrovský grécky dlh podľa ekonómov zapríčinili aj prezamestnanosť a štedré mzdy vo verejnom sektore. Zvažuje vláda škrty v tejto oblasti?
„Tak po prvé, zvažovať je zlé slovo, pretože my už sme prijali sériu opatrení na zníženie výdavkov vo verejnom sektore. Okrem rozšírenia daňového pokrytia a zúženia daňových únikov obmedzíme platové bonusy a zmrazíme mzdy. Ďalším opatrením je, že za každých päť štátnych zamestnancov, ktorí odídu, prijmeme len jedného. Zvýšime tiež vek odchodu do dôchodku na úroveň bližšiu európskym štandardom a našej premiernej dĺžke života."
Ako chce vláda presvedčiť ľudí, aby prijali drsné úsporné opatrenia, keď ich vaša strana PASOK (Panhelénske socialistické hnutie) nemalo pred voľbami v programe?
„Všeobecná zhoda je v časoch krízy životne dôležitá a Gréci chápu potrebu systémovej zmeny. Cesta, ktorou išla predchádzajúca vláda (stredopravá - pozn. red.) päť rokov, viedla do priepasti, a teraz potrebujeme drastické reformy, aby sme kurz zvrátili. Opatrenia, ktoré zavádzame, znamenajú, že každý bude musieť niečo obetovať. Pred nami sú ťažké časy, ale myslím, že pretrvávajúca podpora Grékov pre novú vládu ukazuje, akí oddaní sú premene svojej krajiny. Grécko sa musí zmeniť a Gréci to vedia. Podľa toho budeme konať."
Čo si myslíte o pomoci Medzinárodného menového fondu pre Grécko?
„Chcem zdôrazniť, že o nijaké dary sme fond ani našich partnerov v Európskej únii nežiadali. Predstavili sme naše počiatočné plány na ekonomické oživenie a tie naši partneri prijali. Ako sa nám darí ich uplatňovať, uvidíme v pravidelných hodnoteniach. Prvé bude 15. marca. To, čo od našich partnerov teraz potrebujeme, je politická podpora pre tvrdé opatrenia, ktoré práve robíme. Žiadame jasné a jednoznačné signály, ktoré budú medzinárodné trhy brať vážne."
Grécko získalo povesť štátu, ktorého politici nie sú schopní spravovať veci verejné a majú sklony podvádzať v štatistikách. Čo to znamená pre vás ako šéfa diplomacie?
„Po prvé, hoci nezamýšľame ignorovať chyby, ktoré sa stali v minulosti, na tejto križovatke sa musíme sústrediť na prítomnosť a budúcnosť. Táto vláda sa už od začiatku veľmi snaží vypracovať plán oživenia a podľa toho by nás mali súdiť. Našou hlavnou úlohou je obnoviť našu dôveryhodnosť. A nová vláda premiéra Georgea Papandreoua to dokáže. Súčasná situácia mi prácu určite neuľahčuje. Ale naše tézy v zahraničnej politike sa zakladajú na medzinárodnom práve a to znamená, že majú podporu našich zahraničných partnerov. Jednou z nich je Agenda 2014, ktorá má obnoviť približovanie sa našich balkánskych susedov k Európskej únii. Táto iniciatíva má už podporu našich partnerov v únii a krajín v regióne. Robíme si poriadok doma a zároveň sa aj ďalej tešíme dôvere našich partnerov v zahraničnej politike."
Grécko niekoľko rokov blokuje prístupové rokovania Macedónska s Európskou úniou a NATO pre spor o jeho meno. (Atény uznávajú len názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko - FYROM, pretože Macedónskom nazývajú aj jednu zo svojich severných provincií). Európsky komisár pre rozširovanie Štefan Füle tento týždeň povedal, že do júna by mohol byť spor vyriešený. Kedy riešenie očakávate vy?
„Európska únia aj NATO rozhodli jednomyseľne na úrovni hláv vlád a štátov o tom, že spor o meno sa musí vyriešiť ešte pred vstupom FYROM do oboch organizácií. Povedali, že spor sa musí vyriešiť v mene regionálnej stability. Aby ste získali jasný obraz o podpore Grécka pre rozširovanie únie, mali by ste sa pozrieť na Agendu 2014, ktorá sa týka všetkých krajín západného Balkánu vrátane FYROM. Grécko už roky verí v rýchle a vzájomne prijateľné riešenie sporu o meno. Dúfam, že do júna ho budeme mať. Ja by som ho rád mal už zajtra. Ak Skopje príde k rokovaciemu stolu v konštruktívnom duchu a s dobrou vôľou, riešenie nájdeme - a rýchlo. Môžete si byť istý, že keď sa vyrieši spor o meno, vláde a ľuďom susednej krajiny podá Grécko pevnú pomocnú ruku v ich snahe uskutočniť svoje euroatlantické ambície."