BRATISLAVA. Žiadny vládny minister nemôže zodpovedať za sociálne podniky. Zdôraznila to šéfka rezortu práce Viera Tomanová (SMER-SD) v diskusnej relácii TA3 V politike v reakcii na možné vyvodzovanie politickej zodpovednosti za problémy, ktoré môžu priniesť tieto podniky.
Podľa jej oponenta Júliusa Brocku (KDH) bude potrebné vyvodiť zodpovednosť v prípade, ak Európska únia nepreplatí peniaze z Európskeho sociálneho fondu, z ktorých by mala byť hradená prevažná časť činnosti podnikov. Zodpovedný by tak mal byť práve človek na "najvyššom poste", teda minister.
Tomanová na to dôvod nevidí. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR robí podľa nej pre kontrolu podnikov veľa a pri chybách vyvodzuje aj patričné dôsledky. Dokazuje to aj jednostranne vypovedaná zmluva so sociálnym podnikom ARVIK. Ďalšiemu z ôsmich pilotných podnikov bolo pozastavené financovanie.
Brocka označil sociálne podniky za synonymum korupcie a klientelizmu. "Ide o biznis ľudí, ktorí sú privilegovaní a blízki strane SMER-SD," uviedol bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny. Títo tak potom podľa neho dobre zarobia na ľuďoch, ktorí pracujú v podnikoch za pár eur. "Prestaňte ubližovať ľudom, ktorí pracujú v sociálnych podnikoch," reagovala ministerka na slová podpredsedu KDH.
Pomocou sociálnych podnikov sa podarilo umiestniť na trhu práce 355 ľudí, vyškolených ich bolo približne 2000. V podnikoch momentálne pracuje približne 800 ľudí, pričom jedno pracovné miesto stojí 2973 eur.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako SMER-SD plní sľub lepšie čerpať eurofondy
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať:
- aby sa skrátil zdĺhavý proces vyhodnocovania projektov a tým aj minimalizovali ťažkosti spojené s efektívnym čerpaním zdrojov Európskej únie, ktoré je na veľmi nízkej úrovni
- aby sa zvýšila kontrola a transparentnosť čerpania európskych fondov a odstraňovalo riziko prípadov vrátenia pridelených zdrojov a uloženia prísnych sankcií
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Efektívne využitie peňazí z eurofondov pomôže zvýšiť kvalitu života.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda úspešne dočerpala eurofondy určené na programovacie obdobie 2004-2006 v sume takmer 1,2 mld. eur. V roku 2009 však Európska komisia požiadala Slovensko o vrátenie 38 mil. eur. Podstatne menej úspešná bola vláda pri čerpaní prostriedkov určených na roky 2007-13. K septembru 2009 Slovensko vyčerpalo iba 1,6% z 13,4 mld. eur, pričom schválené boli projekty vo výške 18,8%. Pre porovnanie, Česká republika čerpala fondy takmer 4-krát rýchlejšie. Prideľovanie eurofondov poznačilo aj viacero škandálov, keď napríklad Európska komisia stopla preplatenie 11 mil. eur víťazovi nástenkového tendra a podobný krok hrozí aj pri čerpaní fondov sociálnymi podnikmi zriaďovanými ministerstvom práce.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.