BRATISLAVA. Minulý týždeň Slovensko hodnotili firmy cez index kvality podnikateľského prostredia. Prvýkrát v histórii klesol pod hranicu 100 bodov na úroveň 97,4 bodu.
Do hodnotenia sa zapojilo 143 podnikov, ktoré zamestnávajú 65 000 ľudí. Róbert Kičina, riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS), ktorá prieskum robila, ich mená nechce zverejňovať.
Aj pre minulotýždňové spochybnenie prieskumu ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (Smer), pretože ho robila vraj „modrá organizácia", sú však k nahliadnutiu.
Previazateľnosť je viditeľná
Kičina hovorí, že za indexom sú údaje skutočných firiem, teda reálne problémy, s ktorými sa stretávajú.
V decembri 2009 sa zvýšila miera nezamestnanosti na 12,66 percenta. Rok predtým to bolo 8,39 percenta.
Kičina poukazuje na prepojenie nezamestnanosti s kvalitou podnikateľského prostredia. „Ak sa podnikateľské prostredie zlepšuje, tak sa to s oneskorením prejaví poklesom nezamestnanosti a naopak."
Kvalita podnikateľského prostredia sa určuje napríklad podľa dostupnosti kvalifikovanej pracovnej sily, podľa toho, ako podnikatelia vnímajú vymožiteľnosť práva, korupciu, efektívnosť hospodárenia štátu alebo prístup k štátnej pomoci.
Vláda nepomáha
Zlá vymožiteľnosť práva patrí medzi najslabšie miesta, vyšlo z prieskumu PAS. V praxi to znamená, že podnikatelia sa nedostanú včas k odopretým peniazom a právam, o ktorých si myslia, že majú na ne nárok.
To zhoršuje ich podnikateľské vyhliadky a má vplyv aj na zamestnanosť.
Výkonný riaditeľ Asociácie zamestnávateľských zväzov vymenúva ďalšie problémy, prečo je index PAS najnižší v jeho histórii.
„Vplyvom krízy, ale aj opatrení, ako je napríklad zvýšenie minimálnej mzdy, prijatie zákona o strategických podnikoch a prijatie novely Zákonníka práce, sa kvalita podnikateľského prostredia z nášho pohľadu zhoršila," povedal Branislav Masár.
Index kvality podnikateľského prostredia ovplyvňuje zamestnanosť tým, že je signálom pre investorov.
Firmy sa podľa hlavného analytika Volksbank Slovensko Vladimíra Vaňa nerozhodujú v tom, či u nás budú investovať len na základe ekonomických faktorov, ale aj na základe subjektívneho hodnotenia podnikov, ktoré tu už pôsobia. Teda aj podľa prieskumov a indexov.
Ako vláda plní sľub zlepšiť podmienky pre podnikanie
Čo sľúbili: Vláda SR zlepší podmienky pre rozvoj všetkých foriem podnikania (...) (Vláda si kladie za cieľ) garantovať stabilitu a predvídateľnosť podnikateľského prostredia.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Kvalitnejšie podnikateľské prostredie vedie k vyššiemu hospodárskemu rastu, vyššej zamestnanosti a životnej úrovni v celej krajine.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Prijatím eura od 1. januára 2009 vláda prispela k stabilite a predvídateľnosti podnikateľského prostredia. Vo svetových i domácich rebríčkoch sa však situácia skôr zhoršuje. Slovensko si oproti roku 2005 pohoršilo v hodnoteniach Doing Business Svetovej Banky, Indexu konkurencieschopnosti Svetového ekonomického fóra, Indexu ekonomickej slobody World Heritage Foundation i slovenského Indexu podnikateľského prostredia.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub vytvoriť podmienky pre 5-percentný ročný rast HDP
Čo sľúbili: (Cieľom je) Vytvoriť podmienky pre tempo hospodárskeho rastu nad 5% hrubého domáceho produktu ročne.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Vytvorenie podmienok pre udržateľný vysoký rast HDP by malo byť jedným z hlavných cieľov každej vlády, keďže je zásadným predpokladom rastu životnej úrovne.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Pravidelný prieskum projektu HESO inštitútu INEKO totiž ukazuje, že vláda svojou činnosťou ekonomický rast skôr brzdí ako podporuje. Podľa komisie cca 60 odborníkov bolo priemerné hodnotenie vládnych opatrení negatívne v ôsmich štvrťrokoch a pozitívne iba v dvoch štvrťrokoch.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.