BERLÍN/BRATISLAVA. Gréci pokračujú v hľadaní vinníka za svoje súčasné problémy. Po tom, ako tento týždeň obvinili Európsku úniu, ukázali prstom už aj na Nemecko, ktoré vraj obralo Grékov počas druhej svetovej vojny o peniaze. Finančná kríza v krajine tak vraj siaha až do 40.-tých rokov minulého storočia.
"Gréci nikdy nedostali kompenzácie za následky, ktoré im spôsobila nacistická okupácia," povedal podpredseda gréckej vlády Theodoros Pangalos. "Odniesli zlato, ktoré bolo uložené v Gréckej národnej banke, odniesli naše peniaze a nikdy ich nevráti," dodal pre agentúru Reuters, ktorú vo svojom článku cituje iDnes.cz.
Podobné názory majú aj ďalší grécki politici: "Ako si môže Nemecko dovoliť obviňovať nás za naše finančné problémy, keď nám doteraz nevyplatilo náhradu za vojnové roky," pýta sa poslanec Margaritis Tzimas.
To Nemecko okamžite odmietlo. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Andreas Pesche vyzval grécku vládu, aby "nemiešala témy, ktoré spolu nesúvisia". "Diskusia o minulosti nepomôže vyriešiť dnešné problémy," povedal.
Pesche uviedol, že Nemecko "urobilo všetko preto, aby Grécko odškodnilo a v roku 1960 zaplatilo Grékom 115 miliónov nemeckých mariek". Odškodnení boli podľa neho aj Gréci poslaní do Nemecka na nútené práce.
Podľa starostu Atén to však nestačí a krajina im dlží ešte stále 70 miliárd eur. Grécke noviny Vima sa na svojich stránkach pýtali: "Sú Nemci naši priatelia?"
"Ide iba o odvádzanie pozornosti od skutočných problémov," uviedol analytik David Marek pre iDnes.cz. "Grécko si len nechce pripustiť, že sa ocitlo na pokraji priepasti, a to len vlastnou vinou," dodáva.
Podľa Jana Jedličku z České spořitelny majú problémy v krajine "negatívny vplyv na duševné zdravie najvyšších gréckych predstaviteľov".
Výskumy verejnej mienky ukazujú, že až 70 percent Nemcov chce, aby Grécko opustilo Eurozónu. "Grécko nemalo nikdy vstúpiť do eurozóny, pretože sa na to nikdy nekvalifikovalo a teraz prostredníctvom eura vydiera ostatné členské krajiny," povedal Hans-Werner Sinn, šéf nemeckého ekonomického inštitútu IFO.
Celkový dlh Atén predstavuje asi 300 miliárd eur. Lídri EÚ sa preto minulý štvrtok dohodli na pláne finančnej pomoci Grécku s cieľom zabrániť prehĺbeniu krízy v 16-člennej eurozóne, neoznámili však žiadnu konkrétnu finančnú pomoc. Predstavitelia EÚ naznačili, že Grécko dostane pomoc vo forme dobrovoľných pôžičiek od členských krajín.
Autor: iDnes.cz