BRATISLAVA. Konanie Európskej komisie (EK) pri prešetrovaní štátneho úveru Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s., (ZSSK Cargo) je štandardné. Uviedol to po dnešnom rokovaní vlády šéf rezortu financií Ján Počiatek.
Táto téma sa podľa neho v súčasnosti zveličuje. "Komisia môže začať prešetrovanie a konala takto v mnohých prípadoch. Naposledy pri leteckej spoločnosti Ryanair, kedy bol začiatok identický s Cargom a skončilo to tak, že nedošlo k porušeniu pravidiel EÚ," uviedol Počiatek. Dodal, že podobný výsledok vyvodí EK aj v prípade železničného prepravcu.
Rezort dopravy by tiež určite nepodporil poskytnutie úveru, ktorý by mohol akýmkoľvek spôsobom poškodiť konkurenciu, alebo by mal atribúty nedovolenej štátnej pomoci, ako sa domnieva EÚ. Uviedol to pre TASR hovorca ministerstva dopravy Stanislav Jurikovič.
EK sa v tejto súvislosti oficiálne obrátila na Slovensko, aby jej zodpovedalo niekoľko otázok, ktoré sa týkajú poskytnutia návratnej finančnej výpomoci železničnému prepravcovi. "Naša spoločnosť však zatiaľ nemá žiadne oficiálne indície ohľadom ďalšieho postupu, či prípadného rozhodnutia EK v danej veci," povedala TASR na margo prešetrovania komisie hovorkyňa ZSSK Cargo Margaréta Grecová.
Komisia sa v tomto štádiu domnieva, že úver, ktorý slovenská železničná prepravná spoločnosť použije na financovanie nákladov súvisiacich s prevádzkou spoločnosti, by mohol predstavovať štátnu pomoc nezlučiteľnú s vnútorným trhom.
Uznesením vlády SR z marca minulého roka slovenské orgány poskytli slovenskému prevádzkovateľovi železničnej prepravy ZSSK Cargo návratnú finančnú výpomoc vo výške 166 miliónov eur na riešenie jeho finančných problémov. Podľa EK by toto opatrenie mohlo poskytovať ZSSK Cargo neodôvodnenú výhodu vo vzťahu ku konkurentom.
Ako vláda plní sľub rozvíjať podniky v štátnom vlastníctve
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky je presvedčená, že aj štát môže byť dobrý hospodár a veď netreba chodiť ďaleko. V Európe máme množstvo veľmi kvalitných firiem v štátnom vlastníctve, ktoré sú dôkazom toho, že aj štát môže spravovať majetok.
Zdroj: Robert Fico, hodina otázok, NRSR, 19.10.2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Ak si štát vo svojom vlastníctve ponechá podniky, mal by zabezpečiť ich efektívne fungovanie.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Mnohé zo štátnych podnikov stagnujú alebo sa ich výkony zhoršujú, pričom do plusových čísel sa nedostali ani v predkrízovom období. Železnice SR, Cargo Slovakia, Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas, Všeobecnú zdravotnú poisťovňu či štátne nemocnice musela vláda zachraňovať dotáciami, resp. návratnou finančnou výpomocou. Proti „nezodpovednému a nehospodárnemu nakladaniu s financiami" protestovali v roku 2009 aj zamestnanci Lesov SR.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.