BRATISLAVA. Myslí si to analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych reforiem (INESS) Juraj Karpiš, podľa ktorého "je určite zaujímavejšia ako Grécko, pretože Grécko vytvára len 2 % HDP Európskej únie".
Japonsko má napožičiavaných 200 % HDP a budúcoročný deficit presiahne sumu, akú krajina vôbec dokáže vybrať na daniach. Skutočnou čiernou dierou na kapitál sú však podľa Karpiša Spojené štáty. Minulý rok sa deficit USA pohyboval na rovnakej úrovni ako v Grécku, pričom však americká ekonomika je 40násobne väčšia ako grécka. "Tam tečie svetový kapitál, tam tečú všetky reálne statky," upozorňuje analytik.
Amerika sa od konca 90. rokov minulého storočia zadlžuje podstatne viac ako počas 2. svetovej vojny. "Hoci Amerika robila podobné veci ako guvernér národnej banky v Zimbabwe Gideon Gono, trh nepotrestal Ameriku tak ako Zimbabwe. Práve z dôvodu, že americký dolár je svetovou rezervnou menou," myslí si Karpiš. Najlepším riešením pre Ameriku je podľa analytika úplné znehodnotenie dolára, keďže je veľmi nepravdepodobné, že budú schopní splatiť svoj vysoký dlh.
"Pád reálnej ekonomiky vo svete ešte nedosiahol dno, pretože sa ešte nezavreli všetky neprofitujúce fabriky, ešte sa z domov nevysťahovali všetci hypotekárni dlžníci, ceny nehnuteľností ešte nedosiahli dno. Ešte sme nezistili, aké zlé je to naozaj. Preto sa to nezačalo riešiť a ďalšie roky nebudú optimistické," uzatvára Karpiš.