BRATISLAVA. Od januára musia platiť mýtne autá nad 3,5 tony na diaľniciach, rýchlostných komunikáciách a od pondelka 1. marca aj na vybraných cestách I. triedy.
"V nízkych percentách bolo niekde cestovné upravované, avšak vyššie územné celky už predtým deklarovali, že sa budú snažiť hľadať také riešenia s dopravcami práve týchto prímestských liniek, aby neprichádzalo k dramatickému zvyšovaniu cestovného," konštatoval pre TASR hovorca rezortu dopravy Stanislav Jurikovič.
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií (MDPT) SR aktuálne rieši aj problém spoplatnenia autobusov v niektorých mestách. Mýto pre mestské autobusy sa týka najmä Košíc, ale aj Bratislavy, konkrétne cesty I. triedy medzi Petržalkou a Jarovcami.
Práve so zástupcami magistrátu Košíc sa snaží rezort dopravy nájsť kompromis. "Stále sme v rokovaniach. Výsledok bude taký, že im určite vyjdeme v ústrety," podotkol Jurikovič.
Vybrané úseky ciest I. triedy, po ktorých premáva mestská doprava, by tak mali byť vyňaté zo spoplatnenia. Zmeny však bude musieť urobiť aj samotné mesto. Ide o upravenie územného plánu Košíc a tak rozšírenie intravilánu.
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré presadzuje neplatenie mýta pre mestskú dopravu, si uvedomuje, že autobusy nemôžu dostať úplnú výnimku zo spoplatnenia. Došlo by totiž k rozporu s európskou legislatívou. Združenie tak pripravuje analýzu tých úsekov ciest I. triedy, po ktorých mestská doprava jazdí a ktoré by mohli byť zo spoplatnenia vyňaté.
Viceprezident ZMOS Milan Muška upozorňuje, že ak budú musieť platiť autobusy mýto, cena cestovného sa zvýši. "Takže beriem to tak, že je to skutočnosť, ku ktorej jednoducho dôjde, ak nebude nájdené iné východisko," zdôraznil pre TASR.
Možný rast cien nečaká ľudí iba v prípade dopravy, ale aj odvozu komunálneho odpadu. Smetiarske vozidlá totiž nedostali výnimku z platenia mýtneho, ako ju dostali napríklad autá hasičského zboru. "Vyzerá to tak, že budeme musieť premietnuť náklady, ktoré vzniknú so zvýšením nákladov na prepravu druhotných surovín, do ceny, ktorú budú musieť zaplatiť občania," vysvetlil Muška.
Ako vláda plní sľub o zavedení elektronického mýta
Čo sľúbili: Vláda zavedie spoplatnenie vybranej cestnej infraštruktúry formou elektronického výberu mýta.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Výber poplatkov za používanie diaľnic a vybraných ciest pomocou elektronického mýta zohľadňuje intenzitu ich využívania presnejšie ako diaľničné známky. Viedol by teda k ich efektívnejšej stavbe i využívaniu.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Elektronické mýto funguje od 1.1.2010, jeho spustenie však sprevádzali technické a organizačné problémy spolu s rozsiahlymi protestami dopravcov. Vláda v reakcii na blokovanie ciest kamionistami v januári aj februári odložila spoplatnenie ciest prvej triedy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.