Na jednom z počítačov J&T je server, ktorý prijíma a odosiela e–maily Ibertaxu.
BRATISLAVA. Finančná skupina J&T a firma z konzorcia, prevádzkujúceho mýtny systém, majú k sebe zrejme bližšie ako len minoritný akciový podiel. J&T vlastní oficiálne od septembra 10 percent Ibertaxu.
Ich užšie „príbuzenstvo" dokazujú ich počítače. Maily Ibertaxu totiž idú cez server J&T. „J&T majú pridelený určitý rozsah IP adries. Tie identifikujú jednoznačne počítač v internete. Na jednom z týchto počítačov v rozsahu J&T je server, ktorý prijíma a odosiela elektronickú poštu pre Ibertax," vysvetľuje nemenovaný IT špecialista.
Toto je rozsah adries, patriacich skupine J&T Finance Group - 217.118.106.0 až 217.118.106.127. Mailserver Ibertaxu je mailgt.ibertax.sk a adresa, ktorá ho identifikuje v internete je 217.118.106.50.
Kontá sú pozostatok minulosti
Podozrenia, že J&T je spojená s Ibertaxom, sa objavili už v čase, keď sa spúšťal tender na mýtny systém. Finančníci to vtedy popreli.
Zo zápisníc z valného zhromaždenia Ibertaxu vyplýva, že jeho majiteľmi boli pred rokom dve cyperské firmy so slovenskými konateľkami. Ich riaditeľka v auguste 2007 splnomocnila manažérov z J&T na správu firmy.
Podľa vyjadrení hovorcu J&T Maroša Sýkoru Ibertax nebol v správe finančnej skupiny pred vyhlásením tendra. Sýkora tvrdil aj to, že J&T neplánuje vstúpiť do Ibertaxu. „O tejto možnosti sa nerokuje," povedal pred rokom.
Aj dnes sa Sýkora odvoláva na poverenia z minulosti. „V čase, keď naši ľudia Ibertax administrovali, zriadili preň aj mailovú komunikáciu. Nemá to nič spoločné s vlastníctvom, či kontrolou nad touto spoločnosťou a nenaznačuje to ani žiadne iné prepojenie, než ktoré by už nebolo niekoľkokrát vysvetlené," tvrdí.
Je to podľa neho prirodzenou súčasťou služieb pre klienta. Nový majiteľ spoločnosti Ibertax nové mailové kontá nezriaďoval, ani nepresúval inde, historicky ostali tam, kde boli. „Na tom nie je v prípade takéhoto druhu spoločnosti nič prekvapivé," hovorí Sýkora.
Hoci podľa neho Ibertax nové kontá nezriaďoval, ani ich nepresúval inde, už vraj nejdú cez J&T. „Pokiaľ ale mám informácie, máte starý výpis a dnes už tam J&T nefiguruje."
Hoci sa dnes J&T netají tým, že zriaďovala pre Ibertax mailové kontá, v čase, keď to robila, to tajila. Ako registrátor aj majiteľ domény Ibertaxu nefiguruje Ibertax či J&T, ale firma Webglobe. „To sa niekedy používa na zamaskovanie skutočného vlastníka," hovorí IT špecialista.
Sýkora neodpovedal na otázku, kto vlastní zvyšných 90 percent akcií v Ibertaxe. Nechcel povedať ani, koľko J&T zaplatila za svoj vstup do Ibertaxu a akými finančnými prostriedkami sa podieľa na mýte.
„Vzhľadom na prebiehajúce rokovania s ďalšími partnermi o vstupe do Ibertaxu nás požiadali o zdržanlivosť pri poskytovaní informácií o podmienkach nášho vstupu do Ibertaxu." O vyjadrenie sme požiadali aj predsedu predstavenstva Ibertaxu Petra Bezáka. Odpovede prisľúbil, do uzávierky ich neposlal.
Ibertax nemá ďaleko k Interblue Group
Pripomeňme, že Bezák figuruje aj s ďalšími ľuďmi z Ibertaxu v českej firme Rehlingen. Jej zakladateľmi sú napríklad cyperská spoločnosť Doreen Management Limited či firma Braxton Invest. V Braxton Invest je konateľkou Brenda Patricia Cocksedge, ktorá má firmu aj v dvojgaráži v mestečku Snohomish v USA. Na rovnakej adrese ako pôvodná Interblue Group, spojená so škandálom okolo predaja emisií.
Brenda P. Cocksedge je aj v inej českej firme Nordic Victory, ktorá je blízka právnikom exkonateľky Interblue Group Jany Lütken. V oboch firmách, Braxton Invest aj Nordic Victory pôsobí Brenda Cocksedge so Slovenkou Zuzanou Herichovou. Pritom Ibertax zakladala práve Zuzana Herichová, ktorá ho potom odovzdala Bezákovi.
Braxton Invest aj Nordic Victory sú v Česku akcionármi niekoľkých firiem, v ktorých pôsobí Slovák Štefan Jankovič a Čech Josef Vařejčko. A títo dvaja sú vo vrcholných orgánoch aj v bývalej firme premiéra Roberta Fica R. F. Development, v súčasnosti Elwing Slovakia.
Ako vláda plní sľub o zavedení elektronického mýta
Čo sľúbili: Vláda zavedie spoplatnenie vybranej cestnej infraštruktúry formou elektronického výberu mýta.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Výber poplatkov za používanie diaľnic a vybraných ciest pomocou elektronického mýta zohľadňuje intenzitu ich využívania presnejšie ako diaľničné známky. Viedol by teda k ich efektívnejšej stavbe i využívaniu.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Elektronické mýto funguje od 1.1.2010, jeho spustenie však sprevádzali technické a organizačné problémy spolu s rozsiahlymi protestami dopravcov. Vláda v reakcii na blokovanie ciest kamionistami v januári aj februári odložila spoplatnenie ciest prvej triedy.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.