Bratislava 26. apríla (TASR) - Európsky komisár pre vnútorný trh Frits Bolkestein počas dnešnej návštevy Bratislavy tlmočil predstaviteľom slovenskej vlády postoje Bruselu k niektorým otázkam ekonomickej a inštitucionálnej transformácie.
Na stretnutiach so šéfmi rezortov hospodárstva a financií Ľubomírom Harachom a Františkom Hajnovičom ako aj s vicepremiérom pre ekonomiku Ivanom Miklošom zdôraznil nevyhnutnosť pokračovať v reformnom úsilí aj po tohtoročných voľbách. Pre Slovensko je podľa neho kľúčové upevniť dôveru investorov, stabilitu ekonomickej politiky a presadiť v celej šírke princíp nediskriminácie, zakotvený v európskej legislatíve. Európska komisia kladie dôraz aj na efektívny a nezávislý dohľad nad dodržiavaním pravidiel trhu a na vysokú kvalitu verejnej správy.
Ako uviedol na stretnutí s novinármi, štátna administratíva rovnako ako súdnictvo musí spĺňať kritériá kompetentnosti a čestnosti. Slovenská republika však pritom musí venovať pozornosť aj budovaniu inštitucionálnych kapacít, potrebných na správne spravovanie príspevkov z európskych fondov po vstupe do únie.
Komisár pre vnútorný trh vidí optimisticky šance slovenských podnikov po integrácii do budúceho jednotného trhu s 500 miliónmi obyvateľov, ktorý bude najväčší na svete. Upozornil však, že slovenskí výrobcovia na ňom nebudú konkurencieschopní vo všetkých špecializovaných oblastiach. Rovnako aj obchodná bilancia krajiny sa môže v prvých rokoch po vstupe prechodne zhoršiť.
Na margo hroziacej možnosti, že Slovensko bude do pokladne únie odvádzať viac prostriedkov, ako ich dostane, uviedol, že Európska komisia zatiaľ iba skúma predpokladané finančné toky. V otázke platieb a kompenzácií nových členov preto ešte nepadlo rozhodnutie.
F. Bolkestein informoval aj o svojom dnešnom stretnutí s predstaviteľmi Colného riaditeľstva SR, ktorého témou bolo stráženie hranice medzi Slovenskom a Ukrajinou. Tento asi 90-kilometrový úsek by sa totiž po rozšírení mal stať časťou vonkajšej hranice EÚ.
V reakcii na otázku, týkajúcu sa pripravovaného slovenského zákona o obchodných reťazcoch, sa európsky komisár negatívne vyjadril o pokusoch administratívne regulovať predaj tovaru z hľadiska jeho pôvodu. Európska komisia podľa neho "nemá rada" takýto národný prístup, ktorý umelým spôsobom vytvára nerovnaké podmienky pre výrobcov. Pokiaľ ide o nelicencované nebankové inštitúcie, F. Bolkestein ubezpečil predstaviteľov slovenského kabinetu, že vláda postupuje dobre v riešení tohto problému.
* jf bam nel
* * *