BRATISLAVA. Slovensku podľa podpredsedníčky SDKÚ-DS Ivety Radičovej hrozia riziká pracujúcej chudoby a zostarnutia v chudobe, ako aj hrozba, že vzdelanie prestáva byť zárukou vymanenia sa zo sociálnych rizík. Uviedla to na štvrtkovej konferencii na tému Sociálne trhové hospodárstvo v Európe a na Slovensku.
"Je tu aj hrozba, že občan nezíska kvalifikované alebo žiadne zamestnanie napriek tomu, že investoval do svojho vzdelania," upozornila podpredsedníčka SDKÚ-DS.
Sociálny systém na Slovensku pritom podľa nej tieto riziká nepokrýva. Veľkú pozornosť treba venovať podľa Radičovej aj migrácii, keďže jej kladné saldo sa bude aj na Slovensku zvyšovať. "Prisťahovalci budú prínosom len vtedy, ak sa ich podarí integrovať do spoločnosti," upozornila.
Podpredseda KDH Július Brocka vo svojom príhovore zdôraznil, že náklady sociálnej politiky by sa nemali prenášať na budúce generácie. Budúca vláda by mala podľa neho odstrániť diskrimináciu zodpovedných viacčlenných rodín, zásadne zmeniť Zákonník práce a znížiť poistné odvody.
KDH tiež podľa neho presadzuje zvýšenie nepriamej podpory rodín, a to formou nárastu daňového bonusu na dieťa do 6 rokov o 100 %. Podľa Brocku by sa mal tiež v prípade zamestnania vo verejnom sektore prehodnotiť súbeh poberania predčasného dôchodku a poberania príjmu z práce. Strana sa chce tiež podľa neho zamerať na rozvoj sociálnych služieb a zavedenie odvodového bonusu na deti.
SMK podľa jej podpredsedníčky Kláry Sárközy bude presadzovať zavedenie tzv. detských dlhopisov. Každé narodené dieťa by tak malo nárok na štátnu podporu v sume 300 až 500 eur. Táto suma by bola na účte, ktorý by bol vinkulovaný na dieťa a k peniazom by sa deti dostali po dovŕšení 18 rokov.
Strana chce tiež obnoviť povinný vstup do druhého dôchodkového piliera pre mladých ľudí, ktorí sa prvýkrát zamestnajú. Podľa Särközy by sa mala zachovať, prípadne aj zvýšiť reálna hodnota dôchodkov a podporovať rôzne formy poskytovania sociálnych služieb.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.