Čo je nové v daňových priznaniach
daňové priznanie sa už nevypisuje v korunách, ale v eurách,
nezdaniteľná časť na daňovníka vzrástla z 3269,47 na 4025,70 eura,
stúpol aj odpočet na manželku na 4025,70 eura,
daňový bonus sa minulý rok zvýšil z 226,45 na 235,92 eura (mesačne: do júna 19,32 eura, od júla 20 eur mesačne),
vzrástla hranica oslobodených príjmov (príležitostné príjmy z poľnohospodárstva či prenájom nehnuteľností)
z 851,42 na 894,60 eura (5-násobok životného minima),súčasťou daňových priznaní sa stal aj nárok na zamestnaneckú prémiu,
príjem (zdaniteľné prímy), od ktorého treba priznať daň, sa zvýšil zo 1634,73 na 2012,85 eura,
daňovník - nerezident (fyzická osoba, ktorá nemá trvalý ani prechodný pobyt na Slovensku) má nárok na daňový bonus, ak z celkových príjmov zarobil aspoň 90 percent na Slovensku.
Na podanie daňového priznania zostáva posledný mesiac. Do konca marca musia ľudia a firmy dane nielen priznať, ale aj zaplatiť. Platiť treba len nedoplatok nad 3,32 eura.
Avšak tí, ktorí chcú darovať dve percentá dane neziskovej organizácii, musia zaplatiť celú sumu bez ohľadu na výšku nedoplatku, inak daňový úrad ich dar neprevedie. Najväčší nápor daňovníkov očakávajú úrady, podobne ako po iné roky, až posledný marcový týždeň. Daňové priznanie podávajú fyzické osoby v mieste trvalého bydliska.
Dane sa už nevypĺňajú v bývalých slovenských korunách, ako to bolo ešte vlani, ale v eurách.
Odklad zvyčajne vyjde
Ak daňovník predpokladá, že pre nával povinností si nestihne dať do poriadku účtovníctvo a riadne priznať daň, môže požiadať o odklad. Veľa času mu na to nezostáva. Posledný deň, keď tak môže urobiť, je 16. marec. Má na to teda necelé dva týždne. Daňový úrad mu môže povoliť odklad najviac na tri mesiace. Výnimku majú ľudia, ktorí vlani zarábali v zahraničí. Lehotu na podanie daňového priznania im daňový úrad môže predĺžiť až o šesť mesiacov.
Spolu s posunom lehoty sa posúva aj čas na zaplatenie dane. „Najčastejším dôvodom na predĺženie lehoty na podanie daňového priznania pri poberaní príjmov zo zahraničia je práceneschopnosť," povedala Zuzana Jánošová z odboru správy daní na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici.
Daňové úrady výhovorky typu „účtovníčka nebola schopná zostaviť účtovnú uzávierku" alebo „počítač, v ktorom sa viedlo účtovníctvo, sa pokazil", neuznávajú. Na daňovníkov však v tomto smere nie sú na úradoch neprimerane prísni. Minulý rok prišlo na daňové úrady vyše 20-tisíc žiadostí o odklad priznania dane. Úradníci vyhoveli takmer 90 percentám z nich.
Pozor na pokuty
Tí, ktorí odklad nedostanú alebo oň nepožiadajú, sa striktne musia držať marcového termínu. Ak do konca tohto mesiaca priznanie podať nestihnú, hrozia im pokuty, ktoré sa v krajnom prípade môžu vyšplhať až na 50-tisíc eur.
Na priznanie dane majú ľudia aj firmy viac možností. Najčastejšou je, že vypíšu tlačivo a doručia ho na daňový úrad alebo ho pošlú poštou. Takisto ho môžu aj odfaxovať. „V takom prípade musia najneskôr do piatich dní priniesť daňové priznanie na príslušný daňový úrad," povedala riaditeľka odboru služieb pre verejnosť na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici Beáta Uhrínová.
K priznaniam sa ľudia dostanú zadarmo na všetkých daňových úradoch, a stiahnuť si ich môžu aj z internetovej stránky Daňového riaditeľstva. Môžu si ich tiež kúpiť v predajniach ŠEVT. Daň sa dá priznať aj elektronicky.
Finančné postihy pre daňovníka
Ak podá priznanie po 31. marci:
minimálna pokuta pre fyzickú osobu je 33,19 eura,
minimálna pokuta pre firmu je 66,38 eura,
najviac môže daňový úrad vyrubiť 16 596, 95 eura.
Daň neprizná vôbec a vyzve ho na to správca dane
najmenej 331,93 eura pre fyzickú osobu,
najmenej 1659,69 pre právnickú osobu,
najviac 49 790,87 eura.
Ak niekto neskoro zaplatí daň alebo ju neodvedie:
daňový úrad mu vyrubí sankciu vo výške 4-násobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky (v súčasnosti 1 percento) platnej v deň vzniku daňového nedoplatku,
sankčný úrok sa počíta najviac štyri roky a vyrubí sa, len ak je nad 16,60 eura.
Keď daňovník zaplatí menej ako mal:
pokuta je 3-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky,
úrok sa počíta z rozdielu medzi tým, čo zaplatil a mal zaplatiť,
sankčný úrok sa neuloží, ak je nižší ako 16,60 eura.
Kedy priznať daň
V súčasnosti je najvhodnejší čas na podanie daňových priznaní. Daňové úrady sú poloprázdne.
S priznaním, ak ho máte korektne vyplnené, sa na úrade zdržíte iba niekoľko minút. Takto by to malo byť zhruba do polovice marca. Potom sa treba pripraviť na dlhé rady, kritický býva najmä posledný marcový týždeň. Podľa údajov Daňového riaditeľstva z minulých rokov si väčšina ľudí necháva priznanie dane práve na posledné dni.
„Najväčší počet daňových priznaní zaznamenáva daňová správa už niekoľko rokov ku koncu marca," povedal hovorca Daňového riaditeľstva Miroslav Dobák.
Folklór, ktorý nezaberá
Vlani podávala daňové priznanie v poslednom možnom týždni až polovica z vyše 960-tisíc ľudí. Pomaly folklórnou záležitosťou sa už stávajú každoročné výzvy Daňového riaditeľstva, aby ľudia prišli skôr a nenechávali si priznanie dane na poslednú chvíľu. Daňové úrady musia na nával ľudí reagovať rozšírením stránkových dní a hodín.
Kým bežne sú v týždni stránkovými dva až tri dni, posledný týždeň v marci to býva každý jeden deň. Otvorené je zvyčajne od rána od ôsmej do včera do šiestej. „V období preberania daňových priznaní budú mať daňové úrady predĺžené stránkové hodiny podľa regionálnych podmienok a potrieb, ale aj podľa skúseností z minulých rokov," povedal povedala Beáta Uhrínová z Daňového riaditeľstva v Banskej Bystrici.
Štát si načas nedáva
Podaním daňového priznania v riadnom termíne sa povinnosti daňovníkov nekončia. Do konca tohto me-
siaca musia zároveň zaplatiť aj prípadné nedoplatky. Štát si však načas nedáva. V prípade, že daňovníkovi vyjde z priznania preplatok, štát má zo zákona čas na to, aby mu ho vrátil, až do 10. mája.
Daňový nedoplatok môžu ľudia zaplatiť dvoma spôsobmi: prevodom z bankového účtu alebo šekom na pošte. Daňové úrady považujú platbu za riadne zaplatenú až vtedy, keď odíde z účtu daňovníka. To nemusí byť vždy v deň, keď zadal príkaz na úhradu. Medzi bankami môže prevod trvať aj dva dni. Ľudia by si preto nemali platbu dane odkladať na posledný marcový deň.
Elektronické priznanie vystávanie v radoch nepozná
Radom na daňových úradoch sa dá vyhnúť nielen tým, že daňové priznanie prinesiete na úrad včas, teda aspoň do polovice marca alebo ho pošlete poštou. Je tu aj elektronický spôsob priznávania dane, ktorý sa dá robiť dvojako: so zaručeným elektronickým podpisom alebo bez neho.
„Zaručený elektronický podpis je rovnoprávny vlastnoručnému podpisu a daňový subjekt nie je povinný správcovi dane doručovať daňové písomnosti papierovou formou," povedala Zuzana Jánošová z odboru správy daní na Daňovom riaditeľstve v Banskej Bystrici.
Pri elektronickom podaní bez zaručeného podpisu musí daňovník uzavrieť s úradom dohodu o doručovaní písomností elektronickými prostriedkami. Na takúto dohodu stačí jedna návšteva daňového úradu. Avšak podobne, ako pri priznávaní dane cez fax, aj tu musí daňovník najneskôr do piatich dní priniesť na daňový úrad daňové priznanie aj so svojím podpisom.
Elektronické podávanie daňových priznaní funguje cez portál daňovej správy, kde je na to vyčlenená špeciálna sekcia „elektronická komunikácia".
Napriek tomu, že elektronické priznávanie je pohodlnejšie, ľudia túto formu ešte príliš nevyužívajú. Vlani bolo takýmto spôsobom podaných len 245 daňových priznaní, čo je z celkového počtu vyše 960-tisíc zanedbateľný podiel. Tento rok Daňové riaditeľstvo očakáva nárast, no prevratný zlom v prospech elektronických podaní sa ani zďaleka neočakáva.
Dane cez internet
Veľkou pomôckou pre ľudí, ktorí musia vypĺňať daňové priznanie, je interaktívny formulár na internete. Do interaktívneho formulára stačí vložiť základné údaje o daňovníkovi a o zárobku (príjmy, výdavky, odvody, preddavky na daň). Systém sám vypočíta základ dane, prenáša čiastkové daňové základy do ďalších častí priznania, spočítava ich, počíta daň či daňový bonus. Automaticky počíta tiež dve percentá dane, daňový preplatok alebo nedoplatok či odpočítateľne položky, ak sú krátené pre milionársku daň.