Štát nesiahne po každom eure, čo ľudia zarobia. Je niekoľko skupín príjmov, na ktoré dane zatiaľ dosah nemajú. Najväčšou z nich sú takzvané oslobodené príjmy. Tie sú síce predmetom dane, ale keďže sú oslobodené, neuvádzajú sa v daňovom priznaní a nezdaňujú sa. Časť oslobodených príjmov sa týka všetkých daňovníkov. No sú aj také oslobodenia, ktoré môžu využívať len niektoré skupiny ľudí.
Všetci ľudia môžu napríklad využiť výhodu oslobodenia od dane, ak si zarobia predajom nehnuteľností. Teda, ak napríklad byt lacnejšie kúpia a neskôr ho drahšie predajú. Platí to však len po splnení určitých podmienok, ktoré sa viažu na trvalý pobyt a lehotu vlastníctva nehnuteľnosti.
Príjmom oslobodeným od dane sú napríklad aj vysokoškolské či stredoškolské štipendiá. Na tento príjem však majú nárok výlučne študenti. Špecifickou skupinou príj-mov, ktoré sú zo zdanenia vyňaté, sú aj dary pre hasičské a záchranné zbory.
Ďalšou skupinou príjmov, z ktorých sa daň neplatí, sú také, ktoré nie sú predmetom dane. Tiež sa nezapisujú do daňového priznania. Sem patria niektoré takzvané peňažné, ale aj nepeňažné plnenia, ktoré firmy dávajú svojim zamestnancom. Môže ísť napríklad o cestovné náhrady na služobné cesty, ochranné pracovné pomôcky či rekondičné pobyty.
Z čoho sa dane neplatia
Predaj majetku
príjmy z predaja bytu alebo obytného domu, ktorý má najviac dva byty. Podmienkou je, že predávajúci mal v nehnuteľnosti trvalý pobyt aspoň dva roky pred predajom. Ak mal trvalý pobyt kratšie, ale nehnuteľnosť vlastnil najmenej päť rokov, príjem z predaja sa takisto nezdaní. Súčasťou oslobodenia sú aj pozemky, ktoré sa na byt alebo dom viažu. Nepatria sem nehnuteľnosti, ktoré sa používali na podnikanie, teda boli zahrnuté do obchodného majetku. Tie sú oslobodené od dane až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku.
príjmy predaja iných nehnuteľností - garáže, rekreačné chaty alebo pozemky môže jednotlivec predať bez toho, aby platil daň až po piatich rokoch, odkedy ich vlastní.
príjmy z predaja zdedenej nehnuteľnosti - predávajúci ich musí vlastniť aspoň päť rokov. Do lehoty vlastníctva sa počíta aj čas, keď nehnuteľnosť patrila poručiteľovi, teda napríklad rodičovi.
príjem z predaja hnuteľných vecí, okrem tých, čo slúžia na podnikanie, bez ohľadu na obdobie vlastníctva. Ak daňovník auto používal na podnikanie, môže ho bez dane predať až po piatich rokoch od vyradenia z obchodného majetku. Do hnuteľného majetku sa nezahŕňajú cenné papiere.
Sociálne dávky
alimenty (výživné),
dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, individuálneho zdravotného poistenia,
dávky sociálneho poistenia (starobný dôchodok, predčasný starobný, invalidný, vdovecký a sirotský, rekvalifikačná náhrada, dávka v nezamestnanosti),
nemocenské dávky (nemocenské, ošetrovné, materské),
príjem z úrazového zabezpečenia (úrazový príplatok, pracovná rehabilitácia, pozostalostná renta),
penzie zo starobného dôchodkového sporenia,
príjem z povinného zahraničného poistenia,
príplatky k náhrade príj-mu, nemocenskému, podpore pri ošetrovaní člena rodiny,
príspevky v hmotnej núdzi,
príspevky v rámci aktívnej politiky na trhu práce,
štipendiá (okrem doktorandských) pre vysokoškolákov, zahraničné štipendiá, príspevky a podpory od občianskych združení, neziskoviek,
daňový bonus na dieťa,
zamestnanecká prémia, čiže takzvaná záporná daň, ktorá je príspevkom štátu pre tých, ktorých zárobky sa pohybujú v okolí minimálnej mzdy.
Iné oslobodené príjmy
krach finančnej inštitúcie, náhrady z Fondu ochrany vkladov a Garančného fondu investícií,
finančné prostriedky z medzinárodných grantov poskytovaných na základe medzinárodných zmlúv, ktorými je SR viazaná,
výnosy štátnych dlhopisov SR vydaných a registrovaných v zahraničí,
výhry z lotérií a podobných hier, ktoré povolil štát,
ceny alebo výhry do 165,97 eura z verejnej súťaže, reklamnej súťaže, športovej súťaže (okrem športovcov, ktorí sú samostatne zárobkovo činnými osobami),
vecné alebo peňažné dary pre Hasičské a záchranné zbory,
úroky z preplatku na dani (ak daňový úrad vráti preplatok neskôr, ako mu prikazuje zákon, platí daňovníkovi úrok, ktorý je trojnásobkom základnej úrokovej sadzby NBS),
prijaté náhrady škôd, náhrady majetkovej ujmy, poistné plnenia pri majetku, plnenia z poistenia zodpovednosti za škodu,
výnosy z verejného zdravotného poistenia.
Príjmy, oslobodené do 5-násobku životného minima (894,60 eura)
príjem z prenájmu nehnuteľností, ak to nie je z podnikania,
príležitostné príjmy z poľnohospodárstva, lestného a vodného hospodárstva,
prevod opcií,
prevod účasti v eseročke, komenditnej spoločnosti alebo v družstve.