BRATISLAVA. Sudkyňa Okresného súdu Bratislava I. Angela Balázsová, ktorá pred rokom rozhodla v prospech vranovského podnikateľa Ignáca Ilčišina, je vinná v kauze Transpetrol.
„Najvyšší súd Slovenskej republiky - disciplinárny súd v Bratislave v disciplinárnej veci proti Angele Balázsovej rozhodol 24. februára 2010 tak, že disciplinárne stíhanú uznal za vinnú z disciplinárneho previnenia," potvrdila Zuzana Vojtelová z kancelárie predsedu Najvyššieho súdu Štefana Harabina.
Práve Harabin ešte ako minister dal v lete minulého roka žiadosť, aby Balázsovej pozastavili výkon funkcie. Sudkyňa totiž povolila Ilčišinovi zvolať mimoriadne valné zhromaždenie spoločnosti Transpetrol, ktorá prepravuje ropu.
Disciplinárny súd nemal guráž na to, aby sudkyňu vyzliekol z talára, píše Ivan Štulajter.
Z talára ju nevyzliekli
Stanovisko ministerstva spravodlivosti bolo také, že sa sudkyňa Balázsová dopustila závažného disciplinárneho previnenia s obzvlášť závažným následkom. Pritom Balázsovú vraj nechcel minister postihovať za jej právny názor, teda ani za jej rozhodnutie.
„Sudkyňa porušila svoje povinnosti súvisiace s vykonaním dokazovania a aplikáciou právneho predpisu," znelo stanovisko ministerstva v lete minulého roka. Balázsová si podľa sudcov Najvyššieho súdu mala vypýtať z Centrálneho depozitára akcionársku štruktúru Transpetrolu, kde Ilčišin a spol. nefigurujú. Keďže to neurobila, štátu bol „spôsobený obzvlášť závažný následok". Balázsová sa ešte v júni obhajovala tým, že Ilčišin aj právnik Transpetrolu jej predložili všetky relevantné dokumenty.
Paradoxom je, že po takomto vážnom obvinení Najvyšší súd vinnej sudkyni Balázsovej neuložil žiadny trest, „pretože to považoval za postačujúce vzhľadom na menej závažný charakter porušenej povinnosti, spôsob konania a mieru zavinenia". Čo spôsobilo zmenu názoru Najvyššieho súdu, Zuzana Vojtelová nepovedala.
Jedným z dôvodov miernosti rozsudku môže byť, že jediný trest, ktorý Najvyšší súd mohol sudkyni udeliť, je „vyzlečenie z talára". Prestala by byť sudkyňou. Záznam o disciplinárnom previnení však bude mať vo svojom posudku, a to jej môže skomplikovať ďalšiu sudcovskú kariéru.
Svoje presvedčenie, že Ilčišin je skutočne majiteľom 110 kusov akcií Transpetrolu, ktoré získal v exekúcii v 90. rokoch, sudkyňa Balázsová oprela aj o vyjadrenia Ústavného súdu. Ten sa na stranu Ilčišina postavil už v roku 2007.
Tým, že okresný súd Ilčišina uznal za akcionára Transpetrolu a poveril ho v roku 2002 zvolať valné zhromaždenie, konal správne - rozhodol Ústavný súd. Zároveň zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktorý naopak vyhlásil, že Ilčišin nemal právo zvolať valné zhromaždenie, lebo akcie ropného prepravcu získal protiprávne.
Balázsová sa k celej záležitosti odmieta vyjadrovať. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné a môže sa proti nemu volať.
Ilčišin sedel v base
Valné zhromaždenie, ktoré povolila Balázsová, sa uskutočnilo v apríli minulého roka aj napriek námietke generálneho prokurátora Dobroslava Trnku.
Ilčišin sa na valnom zhromaždení ustanovil za predsedu predstavenstva Transpetrolu a súhlasil s vykonaním exekúcie na jeho majetok. Transpetrol totiž až do zákazu vyplácať dividendy v roku 2002 ich vyplácal len štátu a nie aj Ilčišinovi.
Keďže časť z dividend firma nevyplácala aj Ilčišinovej firme C.S.I.-CD ako záložnému veriteľovi, pohľadávka stále existovala. C.S.I.-CD ju pred vyše rokom predala inej firme z „Ilčišinovej rodiny" - spoločnosti Vivien Slovakia. A tá ju zas predala do Česka spoločnosti CZ PAP.
Začiatkom septembra preto vydala česká exekútorka Eva Jablonská štyri exekučné príkazy proti spoločnostiam Agentúra Noel, MERO ČR, Česká rafinérska a PARAMO. Teda proti českým spoločnostiam, ktoré majú zmluvy s Transpetrolom vo výške 4 369 472,83 eura a platia mu za dopravu ropy. Exekvovať sa teda mali platby určené Transpetrolu. Český odvolací súd v spore zatiaľ nerozhodol.
Ilčišin sa za to dostal na štvrť roka do väzenia. V polovici februára bol prepustený. Rozhodol o tom Najvyšší súd.