Agentúrnu správu sme o 18:44 nahradili autorským článkom SME.
BRATISLAVA. Americká skupina AIG predáva svoju zahraničnú divíziu životného poistenia Alico skupine MetLife, najväčšej životnej poisťovni na americkom trhu s akciami obchodovanými na burze. Alico vlastní na našom trhu životnú poisťovňu Amslico. Skupina informáciu o predaji Alica potvrdila.
Fakty o Amslicu Amslico má na trhu životného poistenia u nás 12percentný podiel, je treťou najväčšou poisťovňou na našom trhu. Poisťovňa mala vlani čistý zisk 19 miliónov eur, medziročne sa zvýšil o 5 percent. Spojením poisťovne Alico (materskej spoločnosti Amslica) a Metlife vznikne svetový líder v oblasti poisťovacích služieb.
MetLife zaplatí za Alico 6,8 miliardy dolárov v hotovosti a zhruba 8,7 miliardy v cenných papieroch. Dokopy je to 15,5 miliardy dolárov. AIG zostane v Alicu minoritný podiel, 14 percent jeho akcií.
Peniaze pre štát Americká AIG bola jednou z obetí hypotekárnej krízy, ktorej na jeseň 2008 pomohol štát. Straty jej navodili záruky, ktoré poskytovala na hypotekárne deriváty. Agentúra Standard & Poors jej preto v ratingoch priradila negatívny výhľad. Americká vláda a centrálna banka Fed však do AIG naliali 182 miliárd dolárov.
Oslovení ekonómovia sa vtedy vyjadrili, že slovenské Amslico je vysoko ziskové a bez vážnejšej ujmy by prežilo aj prípadný pád jej vlastníka.
Poisťovňa v roku 2008 zarobila vyše 18 miliónov eur, čistý zisk dosiahol vlani vyše 19 miliónov eur.
Amslico priznáva, že zopár jeho klientov problémy AIG v tom čase vyľakali a požiadali o odkúpenie poistiek. Ich počet sa podľa firmy nepočíta v tisíckach. Celkovo má 330tisíc klientov.
„Prirodzene, že v septembri 2008 sa ľudia po problémoch AIG intenzívnejšie zaujímali o svoje poistky. Situácia sa po pár týždňoch stabilizovala," uviedla poisťovňa.
AIG teraz predáva niektoré svoje divízie, aby mala z čoho splácať štátu finančnú pomoc. Len minulý týždeň ohlásila aj predaj ázijskej divízie American International Assurance (AIA) britskej poisťovacej skupine Prudential. K podobným krokom pristupujú aj iné finančné spoločnosti, ktoré boli odkázané na pomoc štátu.
Napríklad francúzsko-belgická skupina Dexia má do konca októbra 2012 nájsť nového vlastníka pre svoju dcérsku spoločnosť na Slovensku, žilinskú Dexia banku, a pre ďalšie dve firmy. Je to po dohode s Európskou komisiou.
Prudential zaplatí za AIA 35,5 miliardy dolárov, z toho 25 miliárd v hotovosti a zvyšok v nových akciách. AIA spravuje aktíva za viac ako 60 miliárd dolárov.
Na zverejnené informácie reagujú aj akcie. Kým akcie AIG stúpajú, akcie britskej Prudential spadli pred týždňom hneď po oznámení kúpy o 12 percent a ďalší deň o 7 percent.
„Obchodníci aj analytici vyjadrili obavy, že kúpna cena za AIA je privysoká," hovorí analytik XTrade Brokers Kamil Boroš. Podstatne lepšie prijali trhy informáciu o pondelňajšej transakcii. Akcie MetLife sa krátko po začatí obchodovania na americkej burze posilnili o 4 percentá.
Rástli aj akcie AIG. No kým sa teraz obchodujú za 29 dolárov, pred dvoma rokmi bola cena akcie AIG vyše tisíc dolárov.
Poistiek sa zmena nedotkne Slovenské Amslico ubezpečilo, že všetky poistné krytia, ustanovenia a záväzky z poistných zmlúv ostávajú bez zmeny.
„Nemyslím si, že sa to klientov nejakým spôsobom dotkne. Amslico podniká na Slovensku ako samostatná spoločnosť. Samozrejme, nový vlastník môže priniesť do firmy novú kultúru a nové produkty," povedal ekonóm Vladimír Baláž z SAV.
Zmeny akcionára materskej spoločnosti Amslico sa nemusia obávať ani tí, ktorí investovali do niektorého zo šiestich fondov AFCE, ktorá je dcérou Amslica.