Interblue Group Europe stále nie je von z hry o slovenské emisné kvóty. Nový akcionár tvrdí, že zmluva stále platí.
Pôvodná agentúrna správa bola nahradená autorským textom SME.
BRATISLAVA. Vyhlásenie ministra životného prostredia Jozefa Medveďa o zrušení zmluvy s Interblue Group bolo minulý týždeň predčasné. Dnes sa totiž ohlásili ľudia, ktorí tvrdia, že zmluva stále platí.
Istý Čech Milan Růžička vyhlasuje, že je jediným akcionárom Interblue Group Europe. A táto firma zase podľa toho istého Růžičku kúpila 100 percent akcií Interblue Group USA od ich „pôvodného vlastníka pána Plejera". Z toho má vyplývať, že Interblue Group Europe je právnym nástupcom Interblue Group USA.
Růžička však nedoniesol na potvrdenie svojich slov žiadne doklady. Zato si však priniesol so sebou novú štatutárku Interblue Group Europe, ktorá má nahradiť odstúpenú Janu Lütken. Volá sa Natalie Goff alebo Gough, lebo jej predstavenie prebehlo len verbálne. V najbližších dňoch bude jej meno zapísané vo švajčiarskom obchodnom registri kantónu Zug.
Kto sú neznámi návštevníci z Interblue, pýta sa Ivan Štulajter.
Interblue Group Europe má mať aj svojho projektového manažéra. Ide o ďalšieho Čecha Františka Jakoubeka. Ten svojím vyhlásením vyviedol Medveďa z omylu: „Chcel by som zdôrazniť, že Interblue Group Europe ako právny nástupca považuje uzatvorenú zmluvu s ministerstvom životného prostredia za stále platnú."
Jakoubek hovorí, že spoločnosť si svoje záväzky zo zmluvy plne uvedomuje a je pripravená ich plniť. Mohol tým mať na mysli, že zaplatia doplatok 15 miliónov eur za spustenie zelených projektov. Jakoubek však na takúto priamu otázku neodpovedal. Napokon účastníci tlačovky neodpovedali na žiadnu otázku médií.
Išli aj na ministerstvo
Dnes mali tiež rokovať so zástupcami environrezortu. Bez účasti ministra Medveďa. Ani on, ani premiér Robert Fico sa bližšie k novým skutočnostiam nevyjadrili. Fico len skonštatoval, že si musí naštudovať tlačovú konferenciu „vraj nových majiteľov Interblue Group Europe", a potom dá vyhlásenie. Aj Medveď sa vyjadrí podľa svojej hovorkyne Jany Kaplanovej až potom, ako zanalyzuje stretnutie.
Podľa Jakoubka je „zámerom nového vlastníka preniesť túto obchodnú transakciu do roviny vecného konania".
Mohli by tomu pomôcť aj tvrdenia, že dialóg s ministerstvom skomplikovala Jana Lütken, ktorá sa funkcie konateľky emisného dílera vzdala. „Dňa 12. februára 2010 sa spoločnosť ocitla bez štatutárneho zástupcu, čo znemožnilo ďalšiu komunikáciu a predĺžilo proces prevzatia spoločnosti novým vlastníkom," povedal Jakoubek.
Musia sa preukázať
Platnosť emisnej zmluvy však môže pre Slovensko znamenať nielen prípadné doplatenie 15 miliónov eur. Růžička totiž môže trvať na tom, že má nárok na 35 miliónov ton slovenských emisných limitov po 5,05 eura za tonu. Slovensko by za ne zinkasovalo 176,75 milióna eur.
Ak by však Růžička našiel kupca za trhovú cenu, ktorá je podľa Medveďa v súčasnosti niekde medzi 8 až 10 eur za tonu, jeho čistý zisk z obchodu by bol 103 až 173 miliónov eur. Podľa Růžičku pritom ide o úplne štandardný obchodný prípad.
Pred týždňom sa premiér Fico aj minister Medveď tešili, že sa emisná zmluva aj emisná kauza „skončila". Podľa právnika Radovana Palu to tak naozaj môže byť. Pre platnosť zmluvy je totiž podľa neho oveľa dôležitejšie to, či je Interblue Group Europe naozaj univerzálnym právnym nástupcom Interblue Group USA, ako to, kto je jej vlastníkom alebo štatutárom.
„Kým nepreukážu, že vstúpili do práv a povinností Interblue Group v USA, tak by s nimi vláda nemala vôbec komunikovať," tvrdí. Ani prípadná kúpa akcií americkej firmy podľa Palu ešte neznamená právne nástupníctvo po pôvodnom vlastníkovi.
Preukázať svoje oprávnenie mohli už dnes, či tak spravili, Kaplanová nevedela povedať.
Kto sú ľudia z Interblue Group?
BRATISLAVA. Noví ľudia okolo Interblue Group o sebe nepovedali nič okrem svojho mena. Je však jasné, že jazyková bariéra medzi ministrom životného prostredia a Interblue Group Europe nevznikne ani po jej prebratí novým vlastníkom. Je to totiž po česky hovoriaci muž Milan Růžička.
V českom obchodnom registri figuruje niekoľko Milanov Růžičkov. Jeden z nich je napríklad prokuristom spoločnosti Technopetrol Invest, ktorej spoluvlastníkom je bratislavská firma Chempro. V jej dozornej rade pritom v 90. rokoch sedel aj Štefan Jankovič z Veľkých Kapušian, ktorý v súčasnosti figuruje v Elwing Slovakia, bývalej firme Roberta Fica R. F. Development. Tento Milan Růžička sa však narodil v roku 1951. Růžička, ktorý sa predstavil ako majiteľ, vyzerá mladšie.
Ďalším Čechom v Interblue Group je František Jakoubek. Aj toto meno sa vyskytuje v českom registri častejšie, napríklad ako bývalý člen predstavenstva Českých rádiokomunikácií.
Novou konateľkou je istá Natalie Goff alebo Gough. Natalie Gough figuruje vo švajčiarskom obchodnom registri ako riaditeľka Aenea Investment.
Noví zástupcovia Interblue Group sa zatajili aj pri objednávaní priestorov na tlačovú konferenciu v hoteli Devín. „Ich zástupkyňa prišla inkognito osobne a prenájom vyplatila cash," povedal šéf hotela Tomáš Ondrčka.
Katarína Ragáčová
Poznáte týchto ľudí?
Viete, kto sú ľudia na týchto fotografiách?
Hovoria vám niečo mená Milan Ružička, František Jakoubek a Natalie Goff?
Napíšte nám na web@sme.sk.