BRATISLAVA. Retro návraty nezažíva iba móda, ale aj mladomanželská pôžička. Aj keď v modifikovanej podobe.
Nebude s úrokom 1 alebo 2,5 percenta, ale s podstatne vyšším. A dlžná suma sa nebude znižovať o príspevok na každé narodené dieťa. Požiadať môžu o ňu aj manželské páry nad 30 rokov.
Budú len pre niektorých Nové pôžičky budú pre mladomanželov do 35 rokov, no skupinu možných žiadateľov znižujú príjmové požiadavky. Spoločný príjem manželov nemôže presiahnuť 2,6-násobok priemernej mesačnej hrubej mzdy, čo je 1 936 eur.
Mladomanželská
pôžička bude pre manželov do 35 rokov veku, no musia o ňu požiadať najneskôr do dvoch rokov od uzavretia sobáša, štát podporí úročenie pôžičky tromi percentami, banky úrokom vo výške 1,5 percenta, spoločný mesačný príjem mladomanželov nemôže prevýšiť 2,6násobok priemernej mzdy v ekonomike, teda 1936 eur, pôžička nemôže prevýšiť 10tisíc eur, lehotu splácania zákon neurčuje. Banky nebudú kontrolovať účel použitia pôžičky. Zdroj: zákon, banky
To, čo môže ľudí lákať zadlžiť sa, je úrokové zvýhodnenie o 4,5 percenta. Štát bude bonifikovať úrok tromi percentami a banky v tomto roku sadzbou 1,5 percenta. Banky v priemere úročia spotrebné úvery sadzbou 12 až 14 percent ročne. Zvýhodnený úrok tak môže byť v priemere 7,5 až 9,5 percenta.
Mesačne sa tak dá usporiť zopár eur. Priemerná výška spotrebného úveru je napríklad vo VÚB banke 3300 eur a jeho splatnosť päť rokov. Dlžník zaplatí pri úroku 9,5 percenta v mesačnej splátke o 7,50 eura menej než pri úroku 14 percent.
Za päť rokov tento rozdiel narastie na 449 eur. Či bude úroková podpora rovnaká aj budúci rok, sa zatiaľ nevie. Podmienkou zvýhodnenia však je, že banky znížia úrok najmenej vo výške polovice štátneho príspevku.
Zákon zavádza mladomanželské pôžičky od apríla, no banky si nechávajú nejaký čas na ich prípravu.
„Stále ešte nie sú celkom vyjasnené niektoré otázky, hlavne tie, ktoré sa týkajú podmienok nároku na štátny príspevok," hovorí Jana Lukáčová z Volksbank. Napríklad, či žiadatelia musia mať trvalý pobyt na Slovensku, alebo čo sa stane, ak sa rozvedú.
Pôžičky spôsobili potýčku Mladomanželské pôžičky nie sú jedinou iniciatívou tejto vlády, ktorou chce rozšíriť produktové portfólia bánk. Medzi ne sa radia aj zvýhodnené hypotéky pre mladých či základný bankový produkt, ktorého obsah ministerstvo financií stále nespresnilo.
„Mladomanželské pôžičky sú len predvolebnou aktivitou tejto vlády. Je to náhodná podpora jednej skupiny občanov, na ktorú sa poskladajú všetci daňoví poplatníci," hovorí Vladimír Dohnal zo Symsite Research.
O znovuoživení mladomanželských pôžičiek hovoril rezort financií s bankármi už v lete 2008. Diskusia o tom, koľko banky spustia zo svojho úročenia, sa stala predmetom potýčky medzi premiérom a bankami.
Bankári neboli ochotní zľaviť viac ako 1,5 percenta. Inak by sa úročenie mladomanželských pôžičiek výrazne priblížilo k úrokom na hypotéky, ktoré sú zabezpečené nehnuteľnosťou.
Keď sa k premiérovi Robertovi Ficovi vlani v júni dostala informácia, že banky viac ako 1,5 percenta z úroku nespustia, pohrozil im, že do štátnej záručnej banky stiahne všetky peniaze, ktoré spravujú štátnym podnikom.
„Niektoré podniky už svoje peniaze do záručnej banky presunuli," povedal hovorca rezortu financií Miroslav Šmál.