BRATISLAVA. Zamestnanci bratislavského Volkswagenu od štvrtku nosia zelené nálepky s nápisom „Podporujeme kolektívne vyjednávanie". Vstúpili totiž do štrajkovej pohotovosti.
Chcú, aby im automobilka zdvihla platy. „Prebieha kolektívne vyjednávanie a odbory vyhlásili štrajkovú pohotovosť, lebo sa nevedia dohodnúť," zhodnotil situáciu jeden zo zamestnancov automobilky.
Trpezlivosť nespokojných vraj potrvá najneskôr do konca marca. „Dovtedy je platnosť kolektívnej zmluvy, čiže dovtedy to budeme musieť vyriešiť," povedal zástupca odborov Zoroslav Smolinský. Ak sa nedohodnú, môže dôjsť aj k ostrému štrajku.
Chcú asi štyri percentá
Smolinský nechcel prezradiť, aké zvýšenie miezd od vedenia žiadajú. Detaily o rokovaní nechcela zverejniť ani firma. „Do konca marca zostáva dostatok času, preto veríme, že dospejeme k obojstranne výhodnej dohode," povedal Vladimír Machalík, hovorca automobilky. Priemerná mzda pracovníkov mimo manažmentu bola minulý rok na úrovni 1200 eur.
Podľa predsedu Odborovéhoho zväzu KOVO Emila Machynu chcú odbory také zvýšenie miezd, ktoré by pokrývalo infláciu, „a ešte niečo navyše".
Zamestnanci automobilky hovoria konkrétne o zvýšení o 3,6 percenta. Okrem toho očakávajú od Volkswagenu aj jednorazovú sumu, ktorú nekonkretizovali. Určite je však vyššia než 50 eur, pretože takúto ponuku údajne od vedenia koncernu dostali, no neprijali.
Podľa ďalších zdrojov, ktoré si neželajú byť menované, Volkswagen nastúpil do rokovaní s tým, že platy ponechá zmrazené. Napokon začal ustupovať a údajne už navrhol ich dvojpercentný rast.
V Nemecku neprepúšťajú
Koncern pritom len nedávno zdvihol platy zamestnancom v Nemecku. Podľa vyjadrení tamojšieho zastúpenia odborov - IG Metall - sa okrem toho koncern zaviazal udržať zamestnanosť.
„Do konca roka 2014 pre 95-tisíc zamestnancov fabrík Volkswagenu nebude dovolené prepúšťať," píše sa v tlačovej správe odborovej organizácie. Ide o množstvo závodov, napríklad vo Wolfsburgu, v Hannoveri, Kasseli, Chemnitzi, Zwickau či Drážďanoch.
Mzdy zamestnancom stúpnu na budúci rok o 4,2 percenta. Okrem toho v októbri minulého roka dostal každý jednorazovo 510 eur. Ďalšie eurá ešte majú dostať.
Smolinský upozorňuje, že každú zmluvu treba vnímať zvlášť. V tomto prípade ide v otázke platov napríklad o zmluvu na 18 mesiacov.
Podľa Machynu finančné zdravie Volkswagenu na Slovensku jednoznačne dovoľuje zvyšovať mzdy.
Generálny riaditeľ poradenskej firmy KPMG Slovensko Ľuboš Vančo však považuje iniciatívu odborov za absurdnú. „Nie je to najrozumnejšie špeciálne v tejto dobe," povedal. Aj keď sa síce automobilový sektor zdvíha, tak v princípe ani zďaleka nedosiahol úroveň predchádzajúcich rokov, myslí si Vančo.
Okrem toho, práve Volkswagen zavádzal rôzne flexikontá a snažil sa zamestnancom pomôcť. Odborári takto podľa neho dotlačia firmy do toho, aby zamestnávali čím menej na plný úväzok a aby radšej využívali prácu na dohody.
Koncern Volkswagen vo štvrtok zverejnil údaje o hospodárení za minulý rok. Najväčšiemu výrobcovi áut v Európe podľa správy poklesol prevádzkový zisk na 1,8555 miliardy eur, zatiaľ čo rok predtým to bolo 6,333 miliardy eur. Oproti predchádzajúcemu roku však predal o necelé percento viac áut.
Čo sľúbili: V rámci legislatívnych návrhov bude aj posilnenie postavenia odborovej organizácie v rámci zamestnaneckých participačných mechanizmov v podniku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Odbory by mali byť silné vďaka podpore zamestnancov, nie štátu. Príliš silná legislatívna podpora odborov by mohla odradiť investorov od príchodu na Slovensko či zotrvania u nás a tým negatívne vplývať na zamestnanosť.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda presadila novelu Zákonníka práce, ktorá posilnila postavenie odborov. Po novom majú právo spolurozhodovať o normách práce a nerovnomernom rozvrhovaní pracovného času. Zamestnávatelia sú tiež povinní poskytovať odborárom niekoľko hodín na odborársku agendu a tiež umožniť vstup do svojich priestorov aj osobe, ktorá nie je ich zamestnancom, ale koná v mene odborovej organizácie, v ktorej je združený ich zamestnanec.
Zdroj: INEKO