Ak vám developer niečo dlhuje, čítajte obchodný vestník. A to bez ohľadu na prichádzajúce sviatky. Ľuďom vo Vienna Gate by sa to vyplatilo.
BRATISLAVA. Prvá schôdza veriteľov developera bratislavského projektu s bytmi a apartmánmi Vienna Gate bude 24. marca.
Firme súd v januári povolil reštrukturalizáciu. Najmenej do polovice leta bude mať čas na kroky, ktoré by jej pomohli vyplatiť podlžnosti k bankám, stavebnej firme a niektorým klientom.
Tým dlhuje sankcie za omeškanie stavby alebo zálohy, ak sa pre meškanie dnes už dokončenej stavby rozhodli kúpu bývania zrušiť.
Ozdravenie
firiem v skratke Reštrukturalizáciu firiem umožnil zákon v roku 2005. Povoľuje ju súd, firma je pod kontrolou správcu. Cieľom je pokúsiť sa ozdraviť firmu, ktorá sa dostala do platobnej neschopnosti alebo je zadlžená. Ozdravenie sa robí podľa reštrukturalizačného plánu. Ten musia schváliť veritelia. Oznamy o začatí konania, povolení reštrukturalizácie, termíne na uplatnenie pohľadávok a schôdzach veriteľov sú v Obchodnom vestníku. Firmy nemajú povinnosť inak veriteľov informovať.
Veritelia si mohli pohľadávky uplatniť len do 18. februára. Ak to nestihli, ďalšiu možnosť budú mať až vtedy, ak by sa developer dostal do konkurzu. Inak o svoje peniaze prišli.
O zmenách vo firme sa mohli dozvedieť len z Obchodného vestníka. Prvý oznam vyšiel 22. decembra. Oprávnenosť pohľadávok tých, ktorí sa stihli prihlásiť, teraz posudzuje správca.
Vienna Gate je jedným z prvých developerov v hlavnom meste, ktorí využili reštrukturalizáciu ako poslednú záchranu pred bankrotom.
Mal či nemal?
„Obchodný vestník bežne nečítam," hovorí mladá žena z Nitry, ktorá sa ako niektorí ďalší o problémoch firmy mohla dozvedieť až z tlače, keď na kauzu upozornili Hospodárske noviny. Je totiž doma na materskej dovolenke s malým dieťaťom.
„Zmluvu na byt sme podpisovali 13. decembra. Nič mi nepovedali," sťažuje sa. Mladá rodina zložila rezervačný poplatok zhruba tri a pol tisíca eur. V januári zaplatili vyše tridsaťtisíc eur na účet Vienna Gate.
Developer mlčanie odôvodňuje tým, že v tomto čase ešte mali pripravených viac riešení.
Podľa advokáta Mareka Šmidu však v tomto prípade informovať mal, pretože to „zodpovedá minimálne zásadám poctivého obchodného styku a dobrým mravom, ktoré právny poriadok tiež chráni." Vzhľadom na zákonné lehoty už bol predložený návrh na súde, alebo aspoň bol na svete posudok správcu.
Nová kupujúca žila donedávna v neistote, či vôbec dostane list vlastníctva.
Firma v reštrukturalizácii totiž musela najskôr s jediným záložným veriteľom projektu Tatra bankou opätovne rokovať o uvoľňovaní jej zálohu na byty a apartmány. To trvalo niekoľko týždňov. Developer priestormi ručí banke v projektovom úvere.
Uvoľnenie zálohu, o ktorom banka vydáva takzvané kvitancie, potrebovala banka kupujúcich, aby vyplatila peniaze z hypotéky. Až po zložení celej sumy developer dáva návrh na vklad do katastra.
Dnes už Tatra banka podľa hovorcu Borisa Gandela, kvitancie týkajúcich sa bytov vo Vienna Gate vydáva a developerovi nič nebráni v tom, aby začal vybavovať listy vlastníctva.
Najmenej dvaja ďalší
Vienna Gate v reštrukturalizácii byty i apartmány môže a aj predáva naďalej. Voľných zostáva menej ako polovica. Predaj sa rozbehol vlani v novembri po znížení ceny v priemere o 18 percent.
Dôležitou súčasťou reštrukturalizačného plánu môže byť predaj obchodnej galérie, na ktorú sa zatiaľ nepodarilo nájsť kupca. Veritelia majú ďalší postup ozdravovania schvaľovať do polovice mája.
V hlavnom meste v reštrukturalizácii predáva byty aj Orco. Pod ochranou pred veriteľmi sú už takmer rok, projekt Parkville na Kolibe financovala VÚB. Ďalší developer, ktorému súd povolil zabojovať o zadlženú firmu, je Lipový Park. Tí však ani nestihli začať stavať mrakodrapy naplánované neďaleko autobusovej stanice.
Podľa predsedu veriteľského výboru Vladimíra Vrtiaka, medzi veriteľmi nie sú žiadni kupujúci. Reštrukturalizácia už nemala zmysel v prípade developera Slovany. Ten je od konca minulého roka v konkurze.
Pri kúpe pozor na pravidlá Advokát Šmida závažné riziká v kúpe nehnuteľnosti od developera v reštrukturalizácii nevidí, ak sa obchod dotiahne do konca, developer splní všetky zákonné povinnosti, ktoré v reštrukturalizácii má.
Napríklad, že predaj musí schváliť aj reštrukturalizačný správca a kupujúci dostane list vlastníctva. Vtedy majetok podľa neho neohrozí ani prípadný konkurz. Ten prichádza do úvahy, ak by reštrukturalizácia zlyhala, alebo by sa veritelia nedohodli na ďalšom postupe.
Súčasťou reštrukturalizačného plánu môže byť napríklad aj upustenie od niektorých dlhov či odklad splátok. Zároveň sa ráta s tým, že všetci veritelia si pohľadávky neprihlásia.
Záväzky, ktoré vzniknú po začatí reštrukturalizácie, je spoločnosť povinná uhrádzať. Ak by napokon došlo ku konkurzu, pohľadávky vzniknuté pred reštrukturalizáciou aj počas nej treba opäť prihlásiť.
Platí však, že kúpu bytu v reštrukturalizácii je lepšie konzultovať s právnikom.
Byty na tom môžu byť lepšie ako kancelárie
Odborníci očakávajú, že developerov, ktorí budú musieť problémy vyostrené krízou riešiť, či už reštrukturalizáciou, alebo krachom, pribudne.
BRATISLAVA. Do súčasnej situácie Vienna Gate priviedla platobná neschopnosť. Keďže meškali stavebné práce, kupujúci začali od konca roka 2008 odstupovať od zmlúv. Developer musel platiť sankcie z omeškania, prípadne vracať zložené dvadsaťpercentné zálohy.
Keďže všetky byty nedokázali obsadiť, v čase kolaudácie vlani na jar chýbali aj osemdesiatpercentné doplatky, s ktorými pôvodne rátali a ktoré už nikto nedoplatil. Spoločnosť sa naďalej zadlžovala, aby udržala chod projektu. Banka vlani prestala uvoľňovať peniaze z projektového úveru.
Vzhľadom na vývoj trhu odborníci z rôznych oblastí očakávajú, že developerov, ktorí budú musieť problémy vyostrené krízou riešiť, či už reštrukturalizáciou, alebo krachom, pribudne.
Na rozdiel od iných subjektov im totiž podľa Huga Greena z poradenskej PricewaterhouseCoopers situáciu komplikuje fakt, že pracujú s projektmi, ktorých dokončenie od momentu vzniku zámeru vyžaduje veľa rokov. Schopnosť prežiť závisí od pôvodných plánov, miery špekulatívnosti projektu a podielu vlastných zdrojov.
„Zníženie cien realít z pohľadu kupujúcich môže byť vítané, pretože sa priblížia hranici, ktorá je pre nich dostupnejšia," povedal Green.
To, čo čaká v budúcnosti nepredajné projekty, podľa Olivera Galatu zo spoločnosti CBRE závisí aj od charakteru projektu. Na rozdiel od bývania a priemyselných objektov pri kancelárskych priestoroch veľa priestoru na reštrukturalizáciu developerov v problémoch nevidí.