BRATISLAVA.
Po minulotýždňovom predstavení úsporných opatrení, ktoré by mali dosiahnuť až 4,8 % HDP, k tomu v tomto týždni prispelo aj vyjadrenie bývalého predsedu Európskej komisie Romana Prodiho, že Grécka kríza sa skončila a ďalšie vysoko zadlžené krajiny eurozóny ho nasledovať nebudú.
O optimizmus sa postaralo aj utvrdenie zo strany francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, že krajiny eurozóny sú v prípade, že by ani posledné úsporné opatrenie nepomohli upokojiť tlak na úroky na grécky dlh, ochotné grécku pomôcť. Ako by táto pomoc mohla vyzerať, prezradil nemecký minister financií Schäube, podľa ktorého by krajiny eurozóny mohli vytvoriť fond podobný Medzinárodnému menovému fondu.
Grécke problémy sa nekončia
Obchodníci na finančných trhoch tak naďalej cítia podporu najmä zo strany centrálnych bánk, ktoré naznačujú, že hodlajú nechať úrokové sadzby na minimálnych úrovniach počas dlhšieho obdobia a tým pádom podporovať ekonomiku a nepriamo aj finančné trhy lacnými peniazmi, čo nateraz dokázalo zatieniť aj grécke problémy.
Tie sa však ani zďaleka nekončia, Grécko si potrebuje tento rok požičať ešte desiatky miliárd eur z finančných trhov na financovanie splatného dlhu a deficitu, čo nebude ani zďaleka ľahká úloha a jeho problémy sa môžu ešte viac prehĺbiť v budúcnosti, keď vyššie úrokové sadzby zvýšia jeho náklady na refinancovanie obrovského dlhu.
Na úspešnom týždni nič nezmenilo ani piatkové obchodovanie, počas ktorého boli zverejnené ostro sledované nové ukazovatele z americkej spotreby. Tie opäť jasný trend neukázali, keď februárové maloobchodné tržby poskočili medzimesačne o 0,3 % (oč. -0,1 %), naopak marcová predbežná spotrebiteľská dôvera z dielne University of Michigan zostúpila z vyše dvojročných maxím 73,6b. na 72,5b. (oč. 74,0b.).
Hlavné akciové indexy tak piatkové obchodovanie ukončili s minimálnymi zmenami, širší americký S&P klesol minimálnych o 0,02 %, paneurópsky EST50 zase vzrástol o 0,09 %.
Darilo sa technológiám
V priebehu týždňa sa darilo najmä technologickým akciám, prispelo k tomu aj predstavenie nového superrýchleho routeru od spoločnosti Cisco (+2,7 %), ktoré zvýšilo optimizmus ohľadom ďalšieho technologického pokroku apetít investorov po technologických akciách tak vzrástol. Spolu s Ciscom sa na pozitívnej nálade v sektore zviezli aj akcie ďalších gigantov Apple (+3,5 %), Google (+2,7 %) a Microsoft (+2,3 %).
Vývoj cien akcií spoločnosti Apple
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NASDAQ:AAPL chart at Wikinvest
Úspešný týždeň majú za sebou aj bankové akcie. Do veľkej miery sa o to pričinilo odmietnutie nového návrhu na reguláciu finančného sektora z dielne Baracka Obamu, ktorého ťažiskom je zákaz obchodovania komerčných bánk na vlastný účet, zo strany amerických republikánskych zákonodarcov.
To posunulo nahor najmä akcie bánk, ktoré by novou reguláciou mohli najviac utrpieť, v solídnych ziskoch tak ukončili uplynulý týždeň akcie americkej Goldman Sachs (+4,7 %) a britskej Barclays (+3,1 %). Mimoriadne sa darilo aj problémovej Citigroup (+13,4 %), ktorej sa po splatení štátnej pomoci podarilo za výhodných podmienok navýšiť späť svoj kapitál a zároveň jej riaditeľ Pandit vyhlásil, že banka už v súčasnosti dokáže byť dlhodobo zisková.
Vývoj cien akcií Citigroup
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:C chart at Wikinvest
Uplynulý týždeň tak širší americký index S&P 500 vzrástol na nové sedemnásťmesačné maximá a ukončil ho so ziskom 0,99 %, v Európe vzrástol paneurópsky ESTX 50 o 0,72 % a britský FTSE 100 o 0,46 % dokonca na najvyššie úrovne od júla 2008. Japonský Nikkei 225 ukončil týždeň so ziskom 3,69 %. V úvode nového týždňa akcie zamierili mierne nadol (10:15; ESTX –0,46 %; FTSE –0,31 %), k čomu prispela aj správa Morgan Stanley, podľa ktorej Čínu v najbližšom mesiaci čaká ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb a povinných minimálnych rezerv.
Počas dnešného obchodovania sa pozornosť ešte bude sústrediť na ukazovatele z americkej výrobnej sféry, menovite na marcový index newyorskej výrobnej dôvery (13:30; oč. 21,9b.) a februárovú americkú priemyselnú výrobu (14:15; oč. +0,1 % m/m).
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers