Ak chce mať údajný majiteľ Interblue Group Europe nejaký prospech z emisnej zmluvy, musí sa preukázať lepšími dokladmi. Alebo ísť na súd. Environrezort totiž odovzdané papiere neuznal.
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia neakceptuje dokument, ktorý priniesol údajne nový vlastník Interblue Group Europe. „Považujeme doklad o právnom nástupníctve po Interblue Group LLC za nerelevantný,“ povedala hovorkyňa environrezortu Jana Kaplanová. Tento záver vyplýva zo skúmania, ktorému dokument podrobila ich právnická kancelária CHSH Šiška & Partners.
Doklad, ktorý ministerstvo nezverejnilo, priniesol minulý týždeň istý Čech Milan Růžička. Ten sa vyhlásil za stopercentného vlastníka švajčiarskeho emisného dílera.
Podľa denníka Pravda je Růžička českým hoteliérom. Prevádzkuje hotely, ktoré vlastní akciovka Rentera. Růžička je v Rentere predsedom predstavenstva. Na fotografii ho spoznal starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. Rentera tam prevádzkuje hotel Bellevue.
Jedlička včera SME potvrdil, že s Růžičkom niekoľkokrát osobne hovoril o situácii v hoteli. „O jeho ďalších aktivitách nič neviem,“ povedal starosta.
Kto ešte vládze, nech žasne, píše Ivan Štulajter.
Ohlásili sa sami
Růžičku sme sa včera snažili zohnať na pražskej adrese firmy Rentera. Podľa recepčnej však tam nebol ani on ani nikto z firmy. Rovnako nebol nikto prítomný zo zodpovedných v českokrumlovskom hoteli Bellevue. Vraj mali všetci výročný míting v Prahe. Kde presne, nikto nevedel. Neočakávane sa nám však ozvala Růžičkova PR agentúra, ktorá nám e–mailom zaslala jeho odpovede.
Faktom je, že Růžičkovi spolupracovníci môžu mať dobré kontakty na Slovensku, kde siahajú nitky pôvodnej Interblue Group. Podpredsedníčkou predstavenstva firmy Rentera je Slovenka Martina Vašková. Člen predstavenstva je Bratislavčan Tibor Horváth a v dozornej rade je Andrea Homolová z Banskej Bystrice.
Rentera, zdá sa, má viacero akcionárov, pretože v rámci zvyšovania základného imania upisovala akcie a jedným z akcionárov by mal byť aj slovenský hokejista Michal Handzuš. Homolová a Handzuš sa narodili v rovnakom roku v Banskej Bystrici.
Handzuš vložil do podniku 4,4 milióna českých korún. Či je v nej aj v súčasnosti a ako sa k tomuto biznisu dostal, nevedno. So známym hokejistom sa nám nepodarilo spojiť. Růžička to nekomentoval.
Akcionárom Rentery má byť aj panamská firma Rentera Central Europe s vkladom 20 miliónov českých korún a firma Sedwick Properties operujúca z rovnakej adresy a P.O.BOXU v Paname ako Rentera Central Europe.
Predávajú aj Bulhari
Hovorkyňa environrezortu Kaplanová tvrdí, že stále považujú emisnú zmluvu s garážovým dílerom za ukončenú a nemajú dôvod na tom nič meniť.
Neuznanie právneho nástupníctva však môže znamenať pre Slovensko aj problém. Interblue Group totiž stále dlhuje Slovensku doplatok 15 miliónov eur za spustenie zatepľovania ako zeleného projektu.
Z emisnej kauzy tak vyjde Slovensko ako poškodená strana. Za 15 miliónov ton emisných kvót sme zinkasovali len 75 miliónov eur. Jednu tonu sme totiž predávali po 5,05 eura. Podľa prokuratúry sme na emisnom obchode prerobili 66 miliónov eur, mohlo to byť však aj viac. Česko predávalo za viac ako 10 eur za tonu, Maďari dokonca po 13 eur.
Istou satisfakciou by malo byť 35 miliónov ton emisných kvót, ktoré by sa ukončením zmluvy s Interblue Group mali uvoľniť. Minister Medveď preto môže začať pripravovať predaje.
To, že trh žije, dokazujú momentálne Bulhari, ktorí sa rozhodli dať naň 50 miliónov svojich emisných kvót AAU. Chcú ich predať štyrom až piatim záujemcom, pričom každému by chceli predať 5 až 10 miliónov ton. V najbližších dňoch by mal ich parlament schváliť zelenú investičnú schému. Tú plánuje nanovo vypracovať aj minister životného prostredia Jozef Medveď.
Náš predaj však môžu skomplikovať súdy, ak Růžička posunie kauzu do tejto roviny.
Růžička je hoteliér, Jakoubek aj energetik
Čech, ktorý tvrdí, že vlastní Interblue Group Europe, poodhalil čosi o sebe a svojich spoločníkoch. MILAN RŮŽIČKA.
Slovenské ministerstvo životného prostredia vyhlásilo, že nepovažuje dokumenty, ktoré ste predložili, za relevantné. Ako budete ďalej postupovať?
„Toto momentálne nebudem komentovať.“
Sprístupníte dokument, ktorý vás mal oprávňovať na právne nástupníctvo po Interblue Group?
„Nie, tento dokument je možné sprístupniť iba zmluvnej strane v sídle spoločnosti.“
Vo švajčiarskom obchodnom registri nie je zapísaná vaša nová konateľka. Kedy by sa tak malo stať?
„Natalie Gough by mala byť zapísaná tento či budúci týždeň.“
Môžem považovať fakt, že sa vaša PR manažérka dostala k môjmu telefónnemu číslu za potvrdenie, že ste pán Růžička z akciovky Rentera, ktorá prevádzkuje aj hotel Bellevue v Českom Krumlove?
„Áno, ale ako bolo uvedené vo vyhlásení, ide o moju súkromnú investíciu, ktorá sa netýka mojich ostatných aktivít.“
Môžete povedať niečo bližšie o Františkovi Jakoubkovi, ktorý má byť projektovým manažérom Interblue Group Europe? Istý František Jakoubek figuroval napríklad v Jihočeskej plynárenskej. Ide oňho?
„Áno, ide o inžiniera Františka Jakoubka, ktorý pôsobil na FNM ČR na rôznych pozíciách sedem rokov, napríklad ako poradca podpredsedu FNM. Taktiež zastupoval český štát v rôznych akciových spoločnostiach, napríklad v Českých rádiokomunikáciách, v Karlovarskej Becherovke a podobne.“
Môžete upresniť od koho ste kúpili akcie Interblue Group Europe?
„Od pána Mareka Playera. Bol pôvodným vlastníkom Interblue Group, LLC.“
Katarína Ragáčová
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.