BRATISLAVA. Rozvoj strednej vrstvy obyvateľstva na Slovensku je podmienkou rozvoja krajiny. Tá totiž tvorí bohatstvo a zamestnanosť spoločnosti. Upozornil na to šéf Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Milan Šikula na dnešnej tlačovej konferencii.
"Tam sa vytvára aj prirodzená súdržnosť, ktorá je v dnešnej dobe už nielen sociálnym a altruistickým aspektom, ale dokonca je podmienkou ekonomického rozvoja," zdôraznil ekonóm. Na Slovensku je podľa neho stredná vrstva minimálna, čo sa neustále zhoršuje.
Problémom je podľa Šikulu aj spôsob zániku spomínanej vrstvy. Iba malá časť takýchto ľudí prenikne do vyššej vrstvy, prevažne sa dostane do horšieho sociálno-ekonomického postavenia.
Na Ficovu objednávku
Aj tieto Šikulove závery sú súčasťou Stratégie rozvoja slovenskej spoločnosti, ktorá bola SAV vypracovaná do roku 2030. Aktuálne ju akadémia po 4 rokoch spracovávania predstavuje a dáva na širokú verejnú diskusiu. Očakáva, že dostane pripomienky nielen od štátnych úradov, podnikateľských asociácií, ale aj obyvateľstva.
Požiadavku na vypracovanie stratégie zadal vládny kabinet Roberta Fica (Smer-SD) koncom roka 2006, zaplatil za ňu takmer 900.000 eur. Šéf SAV Jaromír Pastorek upozornil, že tento objem peňazí nie je premrštený. Bol totiž rozložený na viacej rokov, počas ktorých na stratégii pracovalo 160 odborníkov.
Aj keď bolo vypracovanie stratégie požiadavkou vlády a tiež si ju do svojho volebného programu preberá aj najsilnejšia vládnuca strana Smer-SD, netreba od nej očakávať "žiadnu politiku". "Toto dielo je vedecká výpoveď. Analyzuje súčasný stav Slovenska a načrtá strategické smery jeho rozvoja. SAV treba brať ako apolitickú organizáciu," vysvetlil Pastorek.
Podotkol však, že druhou stránkou je aj zadávateľ. "Keď vláda zadá takúto úlohu, tak je našou povinnosťou sa jej zmocniť a vypracovať stratégiu," konštatoval Pastorek. Upozornil však, že politici do jej tvorby nezasahovali a s mnohými názormi odborníkov prezentovanými v stratégii aj nesúhlasia.
SDKÚ: Žiadne nové návrhy
Stratégia rozvoja slovenskej spoločnosti do roku 2030 neprináša podľa opozičnej SDKÚ-DS žiadne prekvapujúce a nové odporúčania či návrhy riešení. "Má pomerne všeobecnú podobu, do ktorej sa rôzne riešenia z rôznych prúdov veľmi ľahko zmestia," podotkla na dnešnej tlačovej konferencii volebná líderka najväčšej opozičnej strany Iveta Radičová.
Za zmienku podľa nej stojí, že SDKÚ-DS sa so SAV zhoduje v tom, že stabilným a základným pilierom pre rozvoj spoločnosti je stredná trieda. Radičová však upozornila, že stratégia neprináša návrhy, akým spôsobom je potrebné práve túto vrstvu obyvateľstva podporovať.
Splácanie PPP projektov môže významne ovplyvniť zadlženie
BRATISLAVA. Finančná záťaž projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP) môže výrazne ovplyvniť zadlženosť Slovenska. Projekty sa totiž so súkromnými firmami uzatvárajú na dlhé obdobie. Upozorňujú na to ekonómovia zo Slovenskej akadémie vied (SAV).
"Je tu jedno veľké riziko, ako sa bude vyvíjať splácanie PPP projektov. Je to iný pohľad vedcov a vlády, ale máme obavu, že tieto projekty môžu dosť významných spôsobom zasahovať do zvyšovania zadlženia v budúcnosti," konštatoval na dnešnej tlačovej konferencii Peter Staněk z Ekonomického ústavu SAV.
Hovorca rezortu dopravy Stanislav Jurikovič však pre TASR zdôraznil, že pre ministerstvo je dôležité dosiahnuť čo najvýhodnejšie financovanie. Podotkol tiež, že dnes ešte nie je známy presný objem peňazí na všetky PPP balíky.
Štát aktuálne plánuje zrealizovať tri PPP projekty. Všetky na výstavbu nadradenej infraštruktúry, teda diaľnic a rýchlostných ciest. Takýto projekt postaví súkromná firma, teda koncesionár, z vlastných zdrojov, ktoré mu potom Slovensko postupne spláca. Obdobie splácania predstavuje 30 rokov po definitívnom postavení ciest.
TASR