BRATISLAVA. Dostavba jadrovej elektrárne v Mochovciach (EMO) dnes čelí na pôde OSN obvineniu z porušovania medzinárodných dohovorov. TASR o tom informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.
Hlavnou výhradou organizácií je podľa jej slov fakt, že stavebné povolenie na tretí a štvrtý blok EMO z roku 1986 bolo považované za dostačujúce, pričom v roku 2008 došlo k povoleniu od Úradu jadrového dozoru (ÚJD) na zmenu stavby. Zároveň nebola verejnosti umožnená účasť v konaní, čo je podľa uvedených organizácií v rozpore s medzinárodnými záväzkami, dodala.
Ako uviedla Szabová, dnes majú obe strany možnosť vyjadriť svoje argumenty a konečné rozhodnutie výboru bude známe do troch mesiacov. Slovensko na zasadnutí výboru zastupuje široká delegácia pozostávajúca z predstaviteľov ÚJD, Slovenských elektrární, a.s., Ministerstva životného prostredia SR, ale aj starostov obcí z okolia Mochoviec.
Aarhuský výbor zasadá každé tri mesiace a väčšinou prediskutuje jednu až tri sťažnosti. Na jeho zasadnutie sa podľa slov hovorkyne dostanú len tie sťažnosti, ktoré sa výboru zdajú relevantné a je tam podozrenie na porušenie dohovoru.
Rozhodnutie výboru je právne záväzné rozhodnutie najvyššieho medzinárodného významu a v rozhodnutí môže výbor vyzvať Slovensko, aby chybu napravilo, napríklad znovuzačatím celého procesu povoľovania a posudzovania. V najhoršom prípade môže dôjsť k žalobe na Slovensko na Európskom súdnom dvore, ktorú môže podať iný členský štát alebo priamo Európska komisia, povedala Szabová.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie
Čo sľúbili: Vláda SR pripraví Stratégiu energetickej bezpečnosti Slovenskej republiky s výhľadom do roku 2030 zabezpečujúcu sebestačnosť vo výrobe elektrickej energie, optimálnu cenovú politiku, proexportnú schopnosť SR. (...) Vláda SR bude podporovať výstavbu a prevádzku nových zdrojov na výrobu elektriny vrátane dobudovania 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia neutrálne. Energetická sebestačnosť nie je sama osebe ekonomickým prínosom, ak sa dajú energie lacnejšie doviezť zo stabilných krajín. Lepšou stratégiou je diverzifikácia a prípadne aj podpora obnoviteľných zdrojov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda sa s majiteľom Slovenských elektrární spoločnosťou Enel dohodla na dostavbe 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach s cieľovým dátumom 2012-13. Dostavba by mala krajine zabezpečiť sebestačnosť, o ktorú na pár rokov príde kvôli odstaveniu dvoch blokov v Jaslovských Bohuniciach. V spolupráci s energetickou skupinou ČEZ vláda pripravuje i výstavbu nového jadrového bloku v Bohuniciach, spustenie je plánované po roku 2020.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.