BRATISLAVA. Hra politikov únie s trhmi pokračuje. Mesiac pred marcovou emisiou eurodlhopisov, z ktorej Gréci splácali časť svojho dlhu, sa stretli ministri financií aj lídri únie. Verbálne Grékov pokarhali, že by sa mali spoliehať v prvom rade sami na seba a povedali, že ak bude treba, únia zasiahne.
Zabralo to, trhy uverili, že niečo sa deje, a grécke dlhopisy kupovali ako už dávno nie. Záujem o ne vo výške 5 miliárd bol trojnásobne vyšší.
Repete
Nový grécky balík
zvýšenie DPH z 19 na 21 percent,
zmrazenie valorizácie penzií,
30percentné zníženie
vianočných, veľkonočných
a letných platov zamestnancov verejnej správy,vyššia daň na luxusné tovary.
Niečo podobné sa opakuje aj teraz. Grékov v apríli a máji čakajú ďalšie splátky štátneho dlhu, na ktoré si potrebujú požičať peniaze cez predaj nových štátnych dlhopisov. Situácia bude zložitejšia ako v marci, pretože Gréci musia získať až 20 miliárd eur. A nové signály od politikov znova prichádzajú.
Včera sa ministri financií dohodli, že prípadná pomoc Aténam by mala formu individuálnych pôžičiek od členov. Spoločnú pomoc pravidlá únie zakazujú.
„Vyjasnili sme si technické záležitosti, ktoré nám umožnia vykonať koordinovanú akciu, ak to bude potrebné," citoval Bloomber šéfa ministrov financií eurozóny a luxemburského premiéra Jeana-Clauda Junckera. Grékov pochválil za posledný úsporný balík proti kríze, v rámci ktorého chcú znižovať platy v štátnej správe či zvýšiť DPH z 19 na 21 percent.
Juncker povedal, že návrh ministrov nie je záväzný, definitívu mu musia dať lídri únie. Tí sa najbližšie stretnú na zasadnutí Európskej rady na konci budúceho týždňa. „Povedal som, že rozhodne Európska rada, nepovedal som, že nevyhnutne tá najbližšia," povedal pre svetové agentúry Juncker.
Prísnym postojom ešte minulý týždeň trhy povzbudil aj nemecký minister financií Wolfgang Schauble. Povedal, že únia by mala mať pre nespratníkov, ktorí si nevedia dať do poriadku verejné financie, inštitút poslednej inštancie. Bol by ním „odchod z menovej únie, no štát by zostal členom EÚ".
„Je to veľmi zložitá hra pre politikov. Hrajú jednoznačne na čas," myslí si o slovných intervenciách ekonóm ING Group v Bruseli Carsten Brzeski. Kedysi pracoval aj pre eurokomisiu.
Nielen Gréci, aj Trichet
Intervencie politikov prinášajú ovocie, riziková prirážka na grécke dlhopisy je v súčasnosti najnižšia od začiatku marca a euro sa znovu mierne posilnilo. V uplynulých mesiacoch stratilo pre grécku krízu a údajne aj pre špekulácie finančníka Sorosa cez 10 percent.
Podľa odborníčky na menovú politiku Jany Kotlebovej z Ekonomickej univerzity euro nepadalo len pre Grécko: „Primárnym dôvodom znehodnocovania boli vyjadrenia šéfa ECB Tricheta, ktorý koncom decembra povedal, že nepodporuje ďalšie posilňovanie eura, pretože by to neodrážalo reálny stav ekonomiky eurozóny.