BRATISLAVA. Slovensko by mohlo dostať 15 miliónov eur, ktoré nám dlhuje emisný díler Interblue Group. Milan Růžička, údajný majiteľ jej právneho nástupcu Interblue Group Europe, nám povedal, že „spoločnosť má dostatok finančných prostriedkov na úhradu tejto sumy".
Požaduje však, aby mu ministerstvo zdokladovalo plnenie schválených zelených projektov, teda to, či bolo zatepľovanie úspešné a o koľko menej oxidu uhličitého vypustíme do ovzdušia. Má na to nárok zo zmluvy, no iba za predpokladu, že by ministerstvo uznalo jeho právne nástupníctvo.
Environminister Jozef Medveď to však odmieta. Tvrdí, že dokument, ktorý Růžička priniesol, je irelevantný. Růžička hovorí, že ministrovi predložil spoločné vyhlásenie firiem Interblue Group LLC a Interblue Group Europe.
„Ostatné dokumenty sú k dispozícii v sídle spoločnosti," tvrdí Růžička. Medveď však do Švajčiarska odmieta poslať svojich právnych zástupcov.
„Slovenská republika nemá dôvod akceptovať ultimáta typu - nahliadanie do dokumentov údajne preukazujúcich právne nástupníctvo v sídle spoločnosti vo Švajčiarsku," píše vo svojom stanovisku minister. S jeho presvedčením súhlasí aj právnik Radovan Pala. „Nemá čo požadovať, aby Slovensko robilo takéto úkony."
Ministerstvo okrem toho tvrdí, že všetky doklady, ktoré mali o zelených projektoch, podľa zmluvy aj poslali.
„Boli riadne preukázané spoločnosti Interblue Group Llc," tvrdí hovorkyňa environrezortu Jana Kaplanová.
Dodala, že Slovensko v súčasnosti podniká právne kroky vedúce k získaniu druhej časti kúpnej ceny.
Proti komu tie kroky podniká, už ministerstvo nehovorí. Podľa výpisu z obchodného registra štátu Washington boli jej majiteľmi Jana Lütken a Hans Grob. Růžička tvrdí, že pôvodným vlastníkom Interblue Group v USA bol istý Marek Player. Ľudia, ktorí z obchodu profitovali, boli pravdepodobne úplne iní. Nitky vedú na Slovensko.
Růžička môže o svojom právnom nástupníctve presvedčiť Medveďa ešte súdnou cestou. Tak by mohol tiež zabrániť Slovensku predať 35 miliónov ton emisií, ktoré sa uvoľnili zrušením zmluvy a o ktoré má podľa Hospodárskych novín stále záujem.
Ministerstvo ich plánuje speňažiť. Získať by mohlo desať eur za tonu, pričom podľa emisnej zmluvy musí predávať za 5,05 eura za tonu. Tak sme predali aj prvých 15 miliónov ton.
Růžička môže žiadať súd o predbežné opatrenie, aby Slovensko nemohlo nakladať so zazmluvnenými emisiami.
„Tam by však už musel doniesť všetky doklady o právnom nástupníctve," tvrdí Pala. Či tak urobí, Růžička nepovedal. Faktom je, že zmeny v prospech Růžičku ešte nezapísal ani švajčiarsky obchodný register.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.