BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré podľa vyjadrení jeho zástupcov pracuje na právnom postupe pri riešení situácie okolo predaja emisných kvót spoločnosti Interblue Group, mohlo vyriešiť celú vec už vlani v novembri. Uviedol to pre agentúru SITA advokát americkej právnickej spoločnosti Skadden Andreas Frohner.
"V súčasnosti sa potvrdzuje, že Interblue Group zavádza. Mali sme v úmysle zabrániť tejto situácii, keď Interblue sa hrá so Slovenskom hru na mačku a myš. Dnes je tu pán Růžička, zajtra niekto ďalší, kto sa bude vydávať za majiteľa alebo legálneho právneho nástupcu Interblue," skonštatoval advokát. Frohner si myslí, že je dôležité preskúmať finančný tok v transakcii predaja emisných limitov. "Ak sa v tom preukáže korupcia, bude to mať okamžitý dopad na celú doterajšiu transakciu. To znamená neplatnosť predaja a vrátenie vecí do pôvodného stavu pred predajom," skonštatoval.
Americká spoločnosť Interblue Group LLC, ktorá v roku 2008 kúpila od Slovenska 15 miliónov ton voľných emisných kvót, zanikla koncom decembra 2009 bez vedomia slovenského rezortu životného prostredia. Nástupníckou spoločnosťou mala byť švajčiarska Interblue Group Europe AG, ktorá stále nedokázala nástupníctvo a ministerstvo pochybuje, že tak urobí. Podľa environrezortu spolu s americkou spoločnosťou zanikla aj obchodná zmluva. Interblue Group LLC pritom ešte stále dlží Slovensku doplatok 15 miliónov eur, ktoré mala firma vyplatiť do konca minulého roka v súvislosti s tzv. zelenou investičnou schémou (GIS). Podľa nej sa majú na Slovensku realizovať projekty znižujúce produkciu skleníkových plynov.
Švajčiarsku firmu Interblue Group Europe AG údajne kúpil tento rok český podnikateľ Milan Růžička, ktorý sa v marci predstavil v Bratislave. Růžička 9. marca tvrdil, že kúpil sto percent akcií spoločnosti Interblue Group Europe AG a považuje sa za jediného vlastníka firmy. V ten deň sa on spolu so svojimi spoločníkmi stretol aj s právnymi zástupcami Ministerstva životného prostredia SR, ktorým údajne ukázali spoločné vyhlásenie americkej i švajčiarskej Interblue Group. Podľa stanoviska ministerstva je však dokument irelevantný. Růžička chcel ostatné dokumenty sprístupniť zástupcom ministerstva až vo Švajčiarsku, rezort to však považoval za neakceptovateľné ultimátum.
Na základe informácií z USA je podľa Frohnera právnická kancelária Skadden ochotná zaslať vláde SR podrobnejší návrh na rýchle riešenie tejto kauzy. Frohner dodal, že podľa aktuálnych cien na trhu s emisnými limitmi by Slovensko mohlo v súčasnosti predávať tonu emisných limitov za 14 eur. Ministerstvo životného prostredia v roku 2008 predalo tonu za 5,05 eura, čo vyvolalo vlnu kritiky. Kritici predaja vyčítali vláde, že emisné limity predala za menej ako okolité krajiny. Ministerstvo chce v budúcnosti predať 35 miliónov ton, ktoré mala pôvodne zazmluvnené ešte americká Interblue, a ďalších 32 ton nových emisných limitov už za výhodnejšiu sumu.
Firma Skadden Arps Slate Meagher & Flom LLP už od minulého roka zastupuje Slovenskú republiku v arbitrážnom spore s akcionárom Zdravotnej poisťovne Dôvera, holandskou spoločnosťou Health Insurance Companies of Eastern Europe B. V. Ide o spor, ktorý vznikol pre povinnosť zdravotných poisťovní vrátiť zisk do systému zdravotníctva.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.