PEKING. Rozvinuté krajiny s vysokými rozpočtovými schodkami už musia pripravovať verejnú mienku na uťahovanie opaskov, ktoré by sa malo začať na budúci rok, myslí si druhý muž Medzinárodného menového fondu (MMF) John Lipsky.
Zástupca šéfa fondu tvrdí, že konsolidácia rozpočtov vyžaduje skutočne rozsiahle opatrenia, ktorých súčasťou musí byť reforma štedrých zdravotných a dôchodkových systémov, zníženie výdavkov a zvýšenie daňových príjmov. "Riešenie týchto fiškálnych problémov je prioritou v krátkodobom horizonte, keďže obavy týkajúce sa udržateľnosti rozpočtov môžu narušiť dôveru v oživenie ekonomiky," uviedol Lipsky na ekonomickej konferencii s názvom China Development Forum.
Väčšina rozvinutých krajín bude v tomto roku pokračovať vo fiškálnych stimuloch, čo MMF považuje za primerané. Vlády však musia začať s konsolidáciou rozpočtov už na budúci rok, ak oživenie globálnej ekonomiky bude trvalé. Podľa Lipského by politici už mali začať občanom vysvetľovať, že sprísnenie rozpočtovej politiky je nevyhnutnou podmienkou pre zdravú ekonomiku.
MMF odhaduje, že zvýšenie reálnych úrokových sadzieb a udržanie verejných dlhov na pokrízových úrovniach môže ročne znížiť rastový potenciál rozvinutých ekonomík až o pol percentuálneho bodu.
Vlády okrem toho musia sprísniť legislatívu týkajúcu sa fiškálnej zodpovednosti a zlepšiť výber daní. Tretím bodom sú reformy zdravotného a sociálneho zabezpečenia, ako je napríklad zvýšenie dôchodkového veku. Podľa Lipského budú mať tieto reformy v dlhodobom horizonte priaznivý vplyv na vývoj rozpočtov, pričom ich krátkodobé negatívne účinky na celkový dopyt budú malé.
Podľa odhadov MMF priemerný verejný dlh v rozvinutých ekonomikách vyskočí do konca roka 2014 na 110 % HDP zo 75 % HDP na konci roka 2007, a to aj v prípade, že vlády v najbližších rokoch ukončia fiškálne stimuly. Aby sa do roku 2030 vrátil priemerný pomer verejného dlhu k HDP na predkrízovú úroveň 60 %, vyžadovalo by to, aby krajiny od roku 2020 počas nasledujúceho desaťročia dosahovali primárne štrukturálne saldo - teda bilanciu bez započítania splátok úrokov - na úrovni 4 % HDP. Pre porovnanie v tomto roku fond s priemerným deficitom na úrovni 4 % HDP.
Lipsky upozornil, že ukončenie stimulov bude znamenať zníženie rozpočtových schodkov iba o jedno 1 % HDP. "Takže iba udržanie pomerov verejného dlhu k HDP na pokrízových úrovniach bude vyžadovať nové opatrenia."
Informovala o tom agentúra Reuters.