BERLÍN. Nemecko na to reagovalo pomerne zdržanlivo.
Spolkový minister financií Wolfgang Schäuble v rozhovore pre týždenník Bild am Sonntag uviedol, že únia ani eurozóna nemá žiaden spoločný nástroj, ktorý by umožňoval poskytnúť Aténam finančnú pomoc. "Do úvahy v krajnom prípade aj tak pripadá iba koordinovaná bilaterálna, teda dobrovoľná, pomoc." Schäuble poukázal na to, že Grécku nemusí pomôcť iba únia ale napríklad Medzinárodný menový fond (MMF).
Schäuble sa však na druhej strane vyjadril, že treba spraviť všetko pre udržanie stability eura. "Z eura sa aj napriek počiatočnej skepse stala silná mena, z ktorej všetci profitujeme." Preto musí eurozóna aj prostredníctvom solidarity členských krajín zaistiť jeho stabilitu. "Tým prevezmeme zodpovednosť za našu budúcnosť."
Lídri EÚ budú o vytvorení mechanizmu pomoci pre Grécko diskutovať na budúcotýždňovom (25. a 26. marca) summite v Bruseli. Grécky premiér Jorgos Papandreu v sobotu (20.3.) vyhlásil, že jeho krajina uskutočnila všetky opatrenia potrebné na zníženie rozpočtového schodku. Uistil tiež, že Grécko sa nedostane do platobnej neschopnosti.
Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.