BERLÍN. Nemecká kancelárka Angela Merkelová v nedeľu vyzvala na ukončenie špekulácií o pomoci Grécku, ktoré môže podľa nej vyvolať otrasy na finančných trhoch. Grécko musí vyriešiť problémy so svojim dlhom v záujme celej eurozóny, krajina však pomoc nepotrebuje, povedala Merkelová pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.
Téma pomoci Grécku by podľa kancelárky nemala dominovať ani summitu lídrov EÚ na budúci týždeň. "Nemyslím si, že Grécko potrebuje v tejto chvíli pomoc a grécka vláda to potvrdila. Z tohto dôvodu vyzývam, aby sme nespôsobili otrasy na trhoch tým, že budeme vyvolávať falošné očakávania v súvislosti so štvrtkovým stretnutím (Európskej) rady," povedala Merkelová.
Barroso je za
Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble počas víkendu podporil mechanizmus finančnej pomoci členským štátom EÚ, ktoré sa dostanú do finančných problémov. Pomoc zvnútra spoločenstva vychádzajúca z bilaterálnych dohôd však musí byt dobrovoľná a do úvahy prichádza iba v najextrémnejších prípadoch, povedal Schäuble pre denník Bild am Sonntag.
Prezident Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso v piatok vyzval na koordinovanú pomoc Grécku, ktorú by mali zabezpečiť členské štáty v rámci bilaterálnych dohôd. Grécka vláda tento týždeň vyhlásila, že vysoké úroky na štátne dlhopisy jej bránia v napĺňaní programu rozpočtových škrtov a krajina bude možno musieť požiadať o pomoc Medzinárodný menový fond (MMF).
S pomocou súhlasí aj Taliansko
Taliansko plne podporuje, aby Európska únia (EÚ) pomohla zadlženému Grécku, uviedol premiér Silvio Berlusconi v rozhovore pre agentúru Reuters.
"Rozhodne sme za," odpovedal Berlusconi na otázku, aký názor Talianska na pomoc únie Grécku. Podľa Berlusconiho zatiaľ nie je isté, či dlhová kríza Grécka bude v centre summitu lídrov EÚ, ktorý sa bude konať 25. a 26. marca v Bruseli. ""Ešte sme o tom nehovorili."
OECD chce zapojiť menový fond
Kombinovaná pomoc zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej únie (EÚ) by bola najlepším spôsobom riešenia problémov zadlženého Grécka, uviedol dnes generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángel Gurría.
Grécko, ktoré musí pri získavaní prostriedkov na refinancovanie dlhu platiť takmer dvojnásobné úroky v porovnaní s Nemeckom, tlačí na svojich európskych partnerov, aby pripravili záchranný balík, z ktorého by mohlo v prípade potreby čerpať.
Podľa vyjadrení premiéra Jorgosa Papandrea sa zdá, že sa nesnaží získať finančnú pomoc ale skôr znížiť úroky. Papandreu totiž predpokladá, že vytvorenie konkrétneho mechanizmu umožňujúceho Grécku čerpať pomoc zníži rizikovú prirážku na dlhopisy krajiny, takže Atény vlastne nebudú musieť použiť záchranný balík.
Papandreu vo štvrtok (18.3.) vyhlásil, že pre Atény si na refinancovanie svojho dlhu už nemôžu dovoliť platiť terajšie trhové úroky. Dodal, že ak sa lídri EÚ na summite, ktorý sa bude konať 25. a 26. marca v Bruseli, nedohodnú na pomoci Grécku, jeho krajina sa obráti na MMF.
Európa musí podľa Gurríu poskytnúť Grécku pevnú podporu, keďže uskutočňuje požadované úsporné opatrenia. "Trhy pochopia posolstvo, úroky pre Grécko sa znížia a Atény budú môcť zrealizovať potrebné opatrenia a reformy," uviedol Gurría v rozhovore pre grécky denník Kathimerini. "Myslím si, že najlepším spôsobom je kombinácia podpory, financovania a garancií." Gurría dodal, že na záchrane by sa podľa neho mal zúčastniť aj MMF.