Pád do sociálnej siete. Môže prísť, keď si človek bez práce ani po pol roku poberania dávky v nezamestnanosti nenájde prácu. Na dávky v hmotnej núdzi sa však nedá automaticky spoľahnúť. Ľudia na úradoch práce sú napriek tomu pokorní.
BRATISLAVA, KOMÁRNO. „Minulý týždeň som dostala poslednú nezamestnaneckú podporu. Preto som prišla sem,“ hovorí pani čakajúca na úrade práce v Komárne. Je rozvedená, má malú dcéru a po pol roku poberania dávky v nezamestnanosti zostala bez príjmu. Teraz dúfa, že si bude môcť nárokovať aspoň dávku v hmotnej núdzi a ďalšie príspevky k nej.
Do takejto situácie sa na Slovensku dostáva čoraz viac ľudí. Svedčia o tom údaje Sociálnej poisťovne. Podľa nich síce vo februári pribudol počet poberateľov dávky v nezamestnanosti, ale päť mesiacov predtým bol prílev poberateľov nižší ako ich odlev.
V januári oproti decembru ubudlo tritisíc poberateľov dávky v nezamestnanosti. Tých by mala zachytiť sociálna sieť. Zďaleka nie je taká štedrá ako Sociálna poisťovňa. Zatiaľ čo šesť mesiacov mohli ľudia, ktorí pre krízu prišli o prácu, poberať 50 percent svojej niekdajšej mzdy, pomoc v hmotnej núdzi má iné pravidlá.
Množstvu ľudí sa ani nepodarí splniť podmienky, aby im ju priznali. Ak je človek sám, nesmie mať príjmy vyššie, než je životné minimum, čiže aktuálne 185,19 eura. Suma sa mení aj podľa toho, s kým žiadateľ žije v jednej domácnosti.
Auto vás môže zradiť
Koľko môže dostať mesačne
- Bez detí : 60,50 eura.
- S jedným až štyrmi deťmi: 115,10 eura.
- S viac ako štyrmi deťmi: 168,20 eura.
- Bez detí: 105,20 eura.
- S jedným až štyrmi deťmi: 157,60 eura.
- S viac ako štyrmi deťmi: 212,30 eura.
* Základná dávka sa môže zvýšiť o príspevky k dávke, nároky na ne sú vymedzené v § 11, 12, 13, 14 zákona č. 599/2003.
Zdroj: UPSVaR
Niekedy stačí málo a dávka je v nedohľadne. Je totiž určená len na uspokojenie základných životných potrieb – jedno teplé jedlo denne, nevyhnutné ošatenie a prístrešie. Ak máte úspory alebo vlastníte majetok, budete musieť siahnuť naň. Výnimkou sú byty, v ktorých žijete.
Aj keď zákon píše o primeranom bývaní, neznamená to, že predpisuje predať byt, v ktorom človek býva, ak je napríklad „príliš veľký“. Naopak, na bývanie môžete dostať príspevok.
Problém nastáva, ak platíte hypotéku. Aby ste získali podporu, musíte preukázať, že hypotéku neplatíte z vlastných zdrojov. Opačný prípad znamená, že máte úspory a dávku v hmotnej núdzi nedostanete.
Aj auto vás pri páde do sociálnej siete môže „zradiť“. Ak nejaké vlastníte, dajte si pozor, aby jeho hodnota nebola vyššia ako 35-násobok životného minima. Auto vám ocenia profesionálni znalci, ktorí na to majú oprávnenie. Môže to však vyjsť na niekoľko desiatok eur.
O tom, či byt, alebo auto nevlastníte, sa úrady presvedčia hneď, keď prichádzate do evidencie. Musíte totiž priniesť výpis z katastra nehnuteľností či potvrdenie od polície. Zastaviť sa treba aj na mestskom úrade, aby bolo jasné, s kým žijete v domácnosti. Ak máte všetky dokumenty v poriadku, úrady o nároku na dávku rozhodnú aj do troch dní.
Prax však býva iná. Mladú mamičku, ktorá priniesla potvrdenie z mestského úradu, poslali naspäť na políciu. Ďalší nezamestnaný si je zasa istý, že si ide už len po rozhodnutie. Napokon musí počkať. „Ešte potrebujú niečo kontrolovať,“ hovorí. Čo, to sa nepýtal. Podobne odovzdane pôsobia všetci, ktorých sme na komárňanskom úrade práce oslovili. Informovaná bola azda len mladá Rómka. „Aj desať potvrdení potrebujete,“ povedala.
Riešenia sú aj iné
Viacerí ľudia však nevedia, čo si vôbec môžu nárokovať. Nechávajú to na úrady. Podobne je na tom mladý exživnostník, ktorý si nepraje byť menovaný. V stavebníctve sa mu nedarí už od septembra. Okrem krízy k tomu prispela aj tuhá zima. Zrušil si živnosť a dúfa, že mu úrad aspoň pomôže platiť si povinné odvody „keď už nič iné“. Jeho príjem je nulový už mesiace, pomáhajú mu rodičia aj priateľka. Pritom musí platiť hypotéku na dom, ktorý je momentálne neobývateľný.
Možnosti, ktoré dáva zákon, sú však rôzne. Často ich používajú alebo skôr zneužívajú dlhodobo nezamestnaní.
Zuzana Marosiová, riaditeľka Odboru sociálnych vecí a rodiny v Komárne sa už viackrát stretla s prípadmi, keď sú nezamestnaní aj niekoľko rokov na PN. Takto majú nárok na ochranný príspevok 63,07 eura. Keďže nemôžu byť chorí dlhšie než rok, často sa stane, že je PN prerušená na jeden deň v roku a opäť obnovená, tvrdí.
Ľudia, ktorí už vyčerpali dávku v nezamestnanosti, však nesiahajú vždy len po dávke v hmotnej núdzi. Finančné suchoty riešia často cez príspevok na opatrovanie zdravotne ťažko postihnutej osoby. Ak sa totiž oficiálne začnú starať o takéhoto člena domácnosti, môžu poberať príspevok vo výške zhruba asi 200 eur (približne 6-tisíc korún) mesačne. No posudkári z úradu najprv prehodnotia, ako na tom dotyčný zdravotne je.
Ako vláda plní sľub odstraňovať chudobu a budovať sociálny štát
Čo sľúbili: Vláda Slovenskej republiky všestranne podporí reálne smerovanie Slovenskej republiky k naplneniu jej charakteristiky ako sociálneho štátu... Prioritou vlády bude čo najefektívnejšie znižovať mieru chudoby obyvateľov, ktorá je spomedzi štátov Európskej únie jedna z najvyšších.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Boj s chudobou medzi úlohy vlády patrí. Budovanie sociálneho štátu na úkor slobodného trhu však môže viesť k pomalšiemu rastu životnej úrovne. Faktom tiež je, že predvolebná rétorika označujúca Slovensko za krajinu s najväčšou chudobou v EÚ bola nepravdivá.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. V rokoch 2005 až 2007 síce klesol podiel ľudí ohrozených chudobou z 13% na 11%, v roku 2008 sa však pozitívny vývoj zastavil. Situácia sa zhoršila pre znevýhodnené skupiny, keď stúpol podiel ohrozených dôchodcov aj nezamestnaných. Sila štátu meraná podielom verejných výdavkov na HDP za súčasnej vlády klesla na najnižšiu úroveň v EÚ. Rozpočet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vrátane výdavkov na sociálnu inklúziu ani v jednom z rozpočtov súčasnej vlády nedosiahol v pomere k HDP úroveň z roku 2006.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.