BUDAPEŠŤ. Maďarská opozičná strana Fidesz, ktorá podľa prieskumov vyhrá aprílové parlamentné voľby aj vďaka sľubom, že zníži dane a povolí väčší rozpočtový deficit, nebude mať na výber, ale bude musieť pokračovať v úsporných opatreniach, tvrdia analytici.
Podľa Fideszu rozpočtový schodok Maďarska bude tento rok dvojnásobne vyšší ako plánovaných 3,8 % hrubého domáceho produktu (HDP). Preto by strana chcela znova prerokovať podmienky, ktoré musí Budapešť plniť, aby získala splátky z úveru od Medzinárodného menového fondu (MMF). Investorov však vyhlásenia budúceho víťaza neznepokojili.
Strach z Orbána
Margarete Strasserová z Pioneer Investments v Rakúsku si myslí, že víťazná strana bude musieť podniknúť všetky nevyhnutné kroky, aby skonsolidovala verejné financie, a to aj urobí.
Maďarsko, ktoré v roku 2008 ako prvá krajina Európskej únie (EÚ) musela požiadať MMF o záchranný úver, sa odvtedy snažilo presvedčiť trhy, že jeho fiškálna politika je zdravá a spoľahlivá. Objavili sa však obavy, že potenciálny premiér Viktor Orbán, ktorý zastával tento post aj v rokoch 1998 až 2002, povolí prehĺbenie deficitu.
Aj podľa Stevena Gardyna z KBC Asset Management bude Fidesz po voľbách priateľskejšie naklonený trhom, ako naznačuje predvolebná rétorika strany. "Neverte všetkému, čo hovoria," dodáva.
Orbán v pondelok 15. marca zopakoval, že zníži dane, aby pomohol naštartovať rast ekonomiky a zamestnanosti, odmietol však zverejniť detaily svojho plánu.
Nová vláda musí konať
Na fiškálnu politiku Maďarska momentálne dozerá MMF a redukcia rozpočtového deficitu je jednou zo základných podmienok uvoľnenia ďalších splátok zo záchranného úveru, od ktorého je ekonomika krajiny stále závislá.
Veritelia nebudú Maďarsku tolerovať prehĺbenie rozpočtového schodku, domnieva sa aj Gábor Orbán z Aegon Fund Management v Budapešti. Okrem toho Fidesz zrejme ako prvá strana po páde komunizmu získa v parlamente dvojtretinovú väčšinu, takže bude sám zostavovať vládu. To mu umožní presadiť viaceré zmeny, vrátane reformy verejnej správy či zdravotnej starostlivosti, ktorých neefektívnosť výraznou mierou prispela k zadlženosti krajiny.
Investori sú preto optimistami a veria, že nová vláda bude mať dostatočne silný mandát, aby mohla konať.