BRATISLAVA. Priemerná výška starobného dôchodku predstavovala vo februári tohto roka 350,71 eura. Tento typ dávky poberalo 928.924 ľudí. Informácie uvádza Sociálna poisťovňa (SP) na svojej internetovej stránke.
Jednota dôchodcov Slovenska však dlhodobo pripomína, že priemerný rast penzií nie je spôsobený rastom jednotlivých dôchodkov. Na Slovensku totiž ubúda dôchodcov s najnižšími dávkami od štátu, čo následne zvyšuje priemernú vyplatenú sumu pre ostatných penzistov.
Celkovo je v SR viac ako 1,27 milióna penzistov, ktorým SP vypláca 1,57 milióna rôznych dôchodkov. Najviac ľudí poberá starobný (928.924), nasleduje vdovský (301.404) a invalidný (206.080) dôchodok. SP poukazuje dôchodky aj do cudziny, celkovo ich vo februári bolo 12.511.
Ako SMER-SD plní sľub zvyšovať životnú úroveň dôchodcov
Čo sľúbili: Je spravodlivé a správne, ak naši dôchodcovia desaťročia poctivo platili dane a tvorili hodnoty a dnes sú vystavení životným podmienkam na hranici ľudskej dôstojnosti?
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Myšlienka sľubu je dobrá, vzhľadom na obmedzené zdroje v štátnom rozpočte by však pomoc štátu bolo dobré poskytnúť skôr mladým rodinám s deťmi a nezamestnaným, ktorí sú ohrození chudobou viac ako dôchodcovia. Faktom tiež je, že vláda nemá peniaze na vyššie dôchodky. Buď zvýši dane alebo narastie deficit verejných financií. Oboje zaťaží našu ekonomiku.
Aká je realita? Sľub je čiastočne splnený. Od roku 2006 síce vzrástol podiel dôchodcov ohrozených chudobou z 8% na 10% v roku 2008 a relatívna výška dôchodkov (teda pomer priemerného dôchodku k priemernej mzde v hospodárstve) sa dostala v roku 2008 na najnižšiu úroveň v existencii samostatnej SR, a to aj po započítaní vianočných príspevkov. K zvratu však došlo v roku 2009, odkedy sa dôchodky zvyšujú o pol roka skôr ako zvyčajne, vďaka čomu sa relatívna výška dôchodkov po zarátaní vianočných príspevkov zdvila na 45,9%, čo je najvyššia úroveň od roku 2001.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zmierňovať rozdiely medzi staro- a novodôchodcami
Čo sľúbili: Vláda bude popri valorizácii riešiť zmierňovanie rozdielov medzi tzv. starodôchodcami a dôchodcami, ktorým bol dôchodok vymeraný podľa nového zákona o sociálnom poistení.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Je správne odstrániť tie rozdiely vo výške dôchodkov, ktoré neodrážajú zásluhy dôchodcov, ale sú len dôsledkom zmeny vo výpočte.
Aká je realita? Sľub bol čiastočne splnený. Zákon upravujúci prepočet dôchodkov pripravila a schválila ešte predošlá vláda. Nová vláda ho v roku 2007 realizovala, keď Sociálna poisťovňa prepočítala a zvýšila dôchodky zhruba 80-tisíc starodôchodcom. K ďalšiemu zmierňovaniu rozdielov medzi staro- a novodôchodcami však už nedošlo.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub zabezpečiť vianočný príspevok pre dôchodcov
Čo sľúbili: Vláda na zmiernenie sociálnej situácie poberateľov starobných dôchodkov a invalidných dôchodkov navrhne poskytnutie vianočného príspevku diferencovane podľa výšky dôchodkov v závislosti od možností štátneho rozpočtu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Dôchodcovia nie sú najohrozenejšou skupinou obyvateľov, vláda by mala skôr podporovať mladé rodiny a nezaopatrené deti, ktoré to podľa štatistík najviac potrebujú. Vianočné dôchodky sú tiež administratívne náročné, efektívnejšia by boli zmeny v pravidelnej valorizácii dôchodkov.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Každý rok od svojho nástupu vláda vyplatila vianočné príspevky v sume 49,8 - 66,39 eur podľa výšky dôchodku (čím vyšší dôchodok, tým nižší príspevok). Príspevok však nemožno považovať za trinásty dôchodok, keďže jeho výška už v roku 2006 dosahovala iba 14 až 58% z mesačného dôchodku. Vzhľadom na nezmenenú výšku príspevkov sa v roku 2008 tento pomer ďalej znížil na 12 až 50%.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.