BRATISLAVA. Pozitívna nálada vydržala na trhoch aj napriek ďalšiemu zauzleniu sa situácie okolo Grécka a aj piatkovému nečakanému zvýšeniu úrokových sadzieb v Indii.
Radosť z pretlaku peňazí
Pozornosť sa v uplynulom týždni na finančných trhoch sústredila na marcové zasadnutia dvoch popredných centrálnych bánk - amerického FEDu a japonskej Bank of Japan.
FED v utorok potvrdil, že hodlá úrokové sadzby ponechať na historickom minime 0-0,25 %, keď podľa sprievodného komentára vidí pokračujúce zlepšovanie ekonomickej situácie v Spojených štátoch, stále je však nespokojný s vývojom na trhu práce a trhu s bývaním.
Ešte viac pritvrdila v stredu Bank of Japan, ktorá zdvojnásobila svoj program krátkodobých pôžičiek finančným spoločnostiam z 10 na 20 bil. jenov, čo v podstate znamená ďalšie nalievanie peňazí do ekonomiky.
Finančné trhy sa tak naďalej môžu tešiť z pretlaku peňazí v globálnom finančnom systéme, ktorý jednak pomáha stimulovať slabú ekonomickú aktivitu, a zároveň podporuje finančné trhy možnosťami lacného financovania investícií.
Pokračujúce problémy s Gréckom
Prísľub pokračovania nízkych úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk dokázal zatieniť aj ďalšie zauzlenie sa situácie okolo Grécka.
To síce v úvode uplynulého týždňa dostalo podporu od ratingovej agentúry S&P, ktorá sa rozhodla najmä vďaka úspornému plánu vo výške 4,8 % neodobrať krajine BBB rating na záväzky, slovná prestrelka medzi nemeckými a gréckymi politikmi v druhej polovici týždňa však vyústila ultimáta zo strany Grécka, ktoré sa obráti so žiadosťou o pomoc na Medzinárodný menový fond, pokiaľ sa krajiny eurozóny do týždňa nedohodnú, či sú alebo nie sú ochotní mu v krajnom prípade pomôcť.
Pomoc od Medzinárodného menového fondu by však pravdepodobne prišla za horších podmienok ako od eurozóny, čo taktiež prispelo k týždňovému poklesu gréckeho indexu Athex o 3,13 %.
India zvýšila úrokové sadzby
V negatívnej nálade sa nieslo najmä piatkové obchodovanie, ktoré prinieslo nečakané zvýšenie úrokových sadzieb v Indii. Indická centrálna banka začala so zvyšovaním úrokových sadzieb z historických miním v reakcii na rastúcu infláciu v krajine, ktorá dosiahla vo februári najvyššej úrovne od pádu Lehman Brothers 9,9 %.
Zvýšenie sadzieb o 25 percentuálnych sadzieb je tak pravdepodobne len prvým krokom, ktorého výsledkom bude tlmenie ekonomickej aktivity v krajine. Na to najhoršie zareagovali akcie ťažobných a energetických spoločností, keďže India je jedným z kľúčových dovozcov komodít. V Londýne boli na čele poklesu akcie Rio Tinto (-1,6 %), v Spojených štátoch to boli akcie ťažiara medi Freeport McMoran (-2,2 %).
Vývoj cien akcií Freeport McMoran
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:FCX chart at Wikinvest
Akcie zostali v zelených číslach
Pred nečakaným zverejnením rastu úrokových sadzieb v Indii sa pritom akcie obchodovali v piatok prevažne v zelených číslach. Výrazne k tomu prispelo vyhlásenie problémovej britskej banky Lloyds (+8,2 %), ktorá po mimoriadne úspešnom vstupe do nového roka očakáva pre rok 2010 zisk. Dopomôcť by tomu mal aj nižší objem nesplatených úverov v porovnaní s akým banka doteraz vo svojich prognózach počítala.
Vývoj cien akcií banky Lloyds
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:LYG chart at Wikinvest
Pozitívne očakávania posunuli v piatok nahor aj akcie ďalších popredných britských bánk, darilo sa akciám problémovej Royal Bank of Scotland (+4,7 %) a aj akciám Barclays (+1,3 %). Britský index FTSE 100 tak bol v piatok najmä vďaka bankovým akciám jediným popredným indexom, ktorý ukončil obchodovanie v zisku, keď poskočil o 0,13 %, naopak paneurópsky ESTX 50 klesol o 0,54 % a širší americký S&P 500 o 0,51 %.
Ani piatková negatívna nálada však nedokázala pripraviť väčšinu akciových indexov o týždňové zisky. Širší americký index S&P 500 ukončil týždeň so ziskom 0,86 % a v stredu si siahol na najvyššiu úroveň od septembra 2008. Britský index FTSE ukončil uplynulý týždeň so ziskom 0,44 % dokonca na najvyššej úrovni od júna 2008.
Naopak paneurópsky index ESTX 50, ktorý je podstatne citlivejší na situáciu okolo Grécka, klesol v uplynulom týždni o minimálnych 0,01 %. V úvode nového týždňa pokračuje predajný tlak na akcie (10:45; ESTX 50 -0,81 %; FTSE -0,95 %), keď pokračuje európsky rozkol ohľadom pomoci Grécku a v Spojených štátoch cez víkend prešla snemovňou reprezentantov reforma zdravotníctva.
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers