BRATISLAVA. Nerovnováha medzi centralizovanou menovou politikou krajín eurozóny a decentralizáciou ich fiškálnych politík vyvoláva na pôde Európskej komisie (EK) diskusiu o ešte výraznejšom diktovaní podmienok pri tvorbe rozpočtov jednotlivých krajín eurozóny zo strany Bruselu. Uviedol to pre TASR politológ a šéfredaktor portálu EurActiv.sk Radovan Geist.
"Nejde zatiaľ o konkrétny legislatívny návrh, je to len sondovanie zo strany Bruselu. Podľa reakcií, ktoré prídu z jednotlivých členských krajín, sa ukáže, akým spôsobom a či vôbec bude Európska únia (EÚ) zasahovať do tvorby rozpočtov," spresnil Geist.
Euroúradníci sú tiež omylní
Únia už teraz zasahuje do tvorby rozpočtov jednotlivých krajín eurozóny, a to prostredníctvom podmienok, ktoré sú stanovené Paktom stability a rastu. "Slovensko v tomto dokumente reportuje výdavkové aj príjmové zámery na tri roky dopredu, čím už teraz poskytuje dostatok informácií EK na posúdenie rizík udržateľnosti verejných financií," uviedol pre TASR Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS).
Podrobnejšie informovanie v rámci napríklad aj tohto paktu nie je však podľa neho zárukou lepšieho hospodárenia s verejnými financiami z dvoch dôvodov. "Na jednej strane je možné zlyhanie na strane komisie. Jej zamestnanci sú rovnako ľudia, ako zamestnanci lokálnych ministerstiev či vlády a tiež podliehajú politickým tlakom a vplyvom lobistov," uviedol.
Na druhej strane existujú politické tlaky domácich predstaviteľov, ktorí môžu mať podľa neho tendenciu upravovať rozpočty tak, aby zodpovedali ich politickým prioritám.
Problémom je dodržiavanie pravidiel
Otázkou tiež podľa analytika ostáva, prečo a aké nástroje a mechanizmy donútia dodržiavať pravidlá stanovené inštitúciami EÚ. Ďurana zdôrazňuje, že súčasné problémy nie sú dôsledkom nedostatku pravidiel, ale ich nedodržiavania.
Únia je aj podľa hovorcu rezortu financií Miroslava Šmála o celkovej koordinácii jednotlivých členov únie a nie o diktovaní podmienok.
To, že sa chce EK v budúcnosti výraznejšie podieľať na tvorbe rozpočtov krajín eurozóny, uviedol v rozhovore pre nemecký týždenník Welt am Sonntag komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Komisár je nespokojný s terajším mechanizmom, v rámci ktorého členské krajiny informujú EK až po tom, keď majú svoje rozpočty už dávno hotové. "To je príliš neskoro," dodal Rehn.