Vyplnenie daňových priznaní má uľahčiť elektronický formulár na webe Daňového riaditeľstva. Kým sa však natiahne stránka a potom aj formulár, trvá to niekedy desiatky minút.
BRATISLAVA.Už nielen cestári budú mať povesť, že ich nával práce prekvapí vtedy, keď by naň mali byť najviac pripravení. Pridá sa k nim aj Daňové riaditeľstvo, ktoré nedokáže v marci zabezpečiť, aby poriadne fungoval web, kde možno vypĺňať priznania a sťahovať dôležité formuláre.
Do budúcej stredy musia ľudia a firmy priznať dane a zaplatiť ich, inak im hrozia pokuty. Priznávanie dane by malo uľahčiť vyplnenie elektronického formulára na internetovej stránke Daňového riaditeľstva.
Ak si však chcete pomôcť takýmto spôsobom, môžete sa poriadne natrápiť. Úspech pritom nie je zaručený. Len to, kým sa dostanete na úvodnú stránku portálu, trvá niekoľko minút. Ďalší čas strávite tým, že sa pokúšate tlačivo otvoriť. Problémy sú aj s tým, ak si chcete tlačivo uložiť a neskôr ho editovať, ak ste sa náhodou v nejakých číslach zmýlili.
Technicky to je možné, no opäť veľmi zdĺhavé. A to všetko napriek tomu, že takmer dva týždne v marci mal portál Daňového riaditeľstva technickú odstávku pre údržbu od ôsmej večer do ôsmej ráno. V súčasnosti býva odstávka od polnoci do siedmej ráno.
Všetko o daňových priznaniach nájdete tu.
Dlhý čas čakania
Len málokto chápe, že Daňové riaditeľstvo robí údržbu v čase, keď sa podávajú daňové priznania. „Dovoľujeme si Vás upozorniť, že z dôvodu vykonávania pravidelnej prevádzkovej údržby je možné každý deň v čase od 00.00 do 07.00 hodiny zaznamenať dočasnú nedostupnosť portálu daňovej správy a jeho elektronických služieb. Ďakujeme za pochopenie,“ znie oznam na daňovom portáli, ktorý viacerých daňovníkov poriadne vytáča.
„Uvedomuje si niekto z kompetentných, aký je dátum?“ pýta sa podnikateľ Richard Drutarovský a pokračuje: „Portál poriadne nefunguje ani počas dňa, pretože okrem toho, že cez neho beží celá daňová správa, snažia sa tam ľudia nalogovať a urobiť niečo aspoň cez deň.“ To má za následok to, že stránku načítavate niekoľko minút. „Kde sme, v praveku?“ pýta sa Drutarovský
Ako cestári
Advokátovi Jurajovi Anettovi pripomínajú rok čo rok sa opakujúce marcové problémy Daňového riaditeľstva s webom cestárov, ktorých zvykne husté sneženie prekvapiť aj uprostred zimy: „Zas zostali zaskočení, že prišiel marec. To nemohli robiť odstávky v januári?“
Pridáva sa k nemu aj Silvia Bobocká zo Slovenskej asociácie malých podnikov. „Nepochopím, prečo technické odstávky robia počas daňového obdobia. Spôsobuje to veľkú stratu času, čo je zvlášť nepríjemné v súčasnosti, keď každá hodina práce s daňami je veľmi drahá,“ hovorí Bobocká.
V jej firme si preto museli urobiť „špeciálny“ režim. Ráno, hneď ako prídu do práce, pozapínajú všetky počítače a na každom z nich sa prihlásia na stránku Daňového riaditeľstva. Tak do trištvrte hodiny sa im to podarí. „Potom len dúfame, že aspoň na jednom z počítačov sa nám podarí stiahnuť tlačivá, ktoré potrebujeme,“ povedala Bobocká.
Rovní a rovnejší
Daňové riaditeľstvo bráni jeho hovorca Miroslav Dobák, ktorý v rozpore s oznamom na webe hovorí, že k odstávkam v súčasnosti dochádza len v nočných hodinách, už nie každý deň. „V noci sú vykonávané reinštalácie a činnosti súvisiace so správou a údržbou, vytváranie kont užívateľov,“ hovorí Dobák.
Prevádzka daňového portálu nie je lacnou záležitosťou. To, koľko napríklad stála aplikácia k daňovému priznaniu, nám včera Dobák neprezradil. Drutarovskému by drahý portál neprekážal, keby to aj fungovalo. „Bolo by to v poriadku, keby nebol taký veľký problém s kvalitou, ktorá daňovníkom spôsobuje veľké problémy,“ povedal.
Bobocká zas poukazuje na dvojaký meter v štátnej správe. „Daňové úrady od nás vyžadujú stopercentnú disciplínu pri podávaní daňových priznaní, výkazov a oznámení, inak nám hrozia pokutami, a pozrite sa, ako funguje verejná služba, na ktorú sa skladajú všetci daňoví poplatníci. Ony za prešľapy pokuty neplatia.“
Ako SMER-SD plní sľub podporovať informatizáciu a elektronickú komunikáciu
Čo sľúbili: SMER - sociálna demokracia bude presadzovať zmenu výuky a vybavenie základných, odborných a stredných škôl výpočtovou technikou, ktorá umožní dosiahnutie úplnej počítačovej gramotnosti pedagógov, žiakov a študentov. (...) SMER - sociálna demokracia zriadi vo verejne prístupných štátnych inštitúciách (knižnice, nemocnice, daňové úrady, sociálne poisťovne, úrady práce a pod.) bezplatné prístupové miesta pre elektronickú komunikáciu s verejnou správou.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Informatizácia a rozvoj elektronickej komunikácie uľahčia ľuďom i firmám styk s verejnou správou, tiež pomôžu rozvíjať vzdelanosť obyvateľstva. Prispejú tak k zvýšeniu životnej úrovne.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda schválila niekoľko strategických dokumentov, reálne zlepšenie však nenastalo. Európske štatistiky dokazujú, že prístup k internetu ľudí na Slovensku sa nezlepšuje, v roku 2008 sme klesli v rámci EÚ na historicky najhoršie, 25. miesto. V rozvoji e-governmentu Slovensko v roku 2007 dosiahlo 24. na miesto. V septembri 2009 minister školstva Mikolaj oznámil, že vďaka eurofondom dostane zhruba 3-tisíc škôl novú výpočtovú techniku za takmer 22 mil. eur.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.