Medzi slovenskými a švajčiarskymi vyšetrovateľmi v kauze emisií vládne vraj čulá komunikácia. Časť z nej sa mohla dostať do médií. Hovorí o skutočných majiteľoch Interblue Group.
BRATISLAVA. Majitelia pôvodného emisného dílera Interblue Group LLC v USA majú byť zo Slovenska a z Česka.
Denník SME má k dispozícii preklad listu s „hlavičkou“ švajčiarskeho Úradu pre ohlasovanie prania špinavých peňazí.
Vyplýva z neho, že Švajčiari na konci decembra zaznamenali podozrivú obchodnú transakciu medzi Interblue Group LLC a spoločnosťou Crataegus Development zo stredoamerického daňového raja Belize.
Emisná kauza
Environrezort predal v roku 2008 15 miliónov ton emisných kvót.
Kupcom bola neznáma firma
z garáže v USA Interblue Group.
Za tonu sme zinkasovali 5,05 eura s eurovým doplatkom.
Bonus za zelené projekty nám Interblue Group nevyplatil.
Prerobili sme 66 miliónov eur.
Tibor Gašpar, riaditeľ Úradu boja proti korupcii, ktorý kauzu emisií vyšetruje, včera na otázku o existencii listu odpovedal: „Prípad je v štádiu vyšetrovania a pokiaľ sa správne domnievam, aký dokument držíte v ruke, tak ten dokument je bankové tajomstvo a vystavujete sa riziku trestného stíhania, pokiaľ s ním budete manipulovať verejne.“
Gašpar zároveň potvrdil, že so švajčiarskou stranou vedú „čulú komunikáciu“ a že „tých dokumentov je viacej“.
Poznajú majiteľovV preklade údajného švajčiarskeho dožiadania riaditeľ Úradu pre ohlasovanie prania špinavých peňazí Roy Allemann píše, že obchodné aktivity medzi firmami zaznamenala jedna zo švajčiarskych bánk.
Na slovenskú políciu sa obrátili, lebo zistili, „že slovenská prokuratúra vedie vyšetrovanie proti bývalému ministrovi životného prostredia aj ďalším členom ministerstva v súvislosti s predajom slovenských emisií firme Interblue Group LLC“.
Emisie sa podľa všetkého pôvodne nepripravovali ako ultra riskantný trestný čin, píše Ivan Štulajter.
Allemann preto žiada Slovensko o informácie o siedmich majiteľoch, konateľoch a iných osobách v pozadí spoločností Interblue Group a Crataegus Development. Dve osoby, označené ako majiteľ a „predstaviteľ/konateľ“ majú slovenské adresy. V prvom prípade ide o 36–ročného muža z Prešova, v druhom o 42–ročného muža, ktorý už bol s kauzou spájaný.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Čulá komunikáciaOkrem ďalších dvoch už známych štatutárov Interblue Group Jany Lütkenovej a Hansa Groba je v „zozname“ aj český občan Marek Pleyer. Toho už pred pár týždňami označil za pôvodného majiteľa Interblue Group v USA Milan Růžička, ktorý sa vyhlásil za stopercentného akcionára Interblue Group Europe. Akcie mal kúpiť od právnych nástupcov pôvodnej Interblue Group, ktorým ich predal práve Pleyer.
V liste sa v súvislosti s firmou Crataegus Development spomína aj meno lichtenštajnského právnika, ktorý ešte v minulom roku podnikal na Slovensku.
Švajčiarska centrála boja proti korupcii v preklade listu o prevode peňazí medzi Interblue Group LLC a spoločnosťou Crataegus Development do Belize píše, že „nahlásené finančné prostriedky budú zadržané do konca týždňa“.
Na ďalšie podrobnosti sme sa chceli spýtať priamo Allemanna. Jeho meno v žiadnych verejných adresároch úradu nie je, ale švajčiarski novinári nám potvrdili, že stojí na čele protikorupčného úradu. Na telefónnom čísle, ktoré bolo uvedené v liste, sa ozval priamo Allemann, no odkázal nás na hovorkyňu polície. Úrad zatiaľ na písomné otázky SME neodpovedal.
Riaditeľ slovenského Úradu boja proti korupcii Gašpar sa nechcel vyjadrovať k tomu, či už prebehlo v kauze nejaké vypočúvanie. Exminister Ján Chrbet (SNS) nám však včera potvrdil, že bol vypočutý približne pred dvomi mesiacmi. „Padla aj otázka o majiteľoch Interblue Group, ale ja, samozrejme, o tom nič neviem.“
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.