BRATISLAVA. Ako budú v budúcnosti vyzerať slovenské mestá a obce? Je celkom možné, že ich stĺpy verejného osvetlenia či budovy budú ovešané káblami. Takto to už dnes vyzerá v bratislavskej Petržalke. O „spestrenie" dizajnu mestskej časti sa postarala spoločnosť Digi TV. Otvorila tak nechtiac diskusiu o budúcom výzore miest.
Na svojej stránke firma vysvetľuje, že káble má vo vzduchu a nie pod zemou „aj na základe verejného záujmu na zabezpečenie vysielania TV Bratislava". O takejto možnosti sa píše v zákone o elektronických komunikáciách.
Proti zákonu stojí vyhláška ministerstva životného prostredia. Tá hovorí veľmi jasne: „Potrubné, telekomunikačné a elektrické rozvody a vedenia sa v zastavanej časti obce umiestňujú pod povrch zeme". O vyhlášku sa zasa opiera konkurent Digi TV - firma UPC, ktorá sa cíti konkurentom poškodená.
Mesto prenajalo lampy
Spor o navešané káble v Petržalke skončil na súde. Len nedávno okresný súd zakázal Digi TV pokračovať vo vešaní káblov, ale krajský súd predbežné opatrenie zrušil.
To, že krajský súd necháva Digi vešať káble, zatiaľ nerozhoduje o ničom. Podstatný bude podľa právnika Jána Buocika až výsledok súdneho sporu vo veci samej. To môže byť precedens pre vešanie káblov do budúcnosti.
Spor medzi Digi a UPC je aj o vzhľade našich miest, upozorňuje Ivan Štulajter.
V zásade má súd rozhodovať o tom, či Digi nie je oproti konkurentom zvýhodnené, keďže ťahať káble vo vzduchu je lacnejšie, než ich zakopávať pod zem.
Kto má pravdu, nie je jasné. Digi napríklad tvrdí, že podobne navešané káble vo vzduchu má napríklad aj UPC. Ten tvrdí opak.
Isté je, že navešať káble na verejné osvetlenie pomohol súkromníkovi jeho vlastník - bratislavský magistrát - a to cez nájomnú zmluvu. Tú minulý rok mesto vypovedalo. Koľko za prenájom dostalo, sme sa nedozvedeli.
Magistrát po vypovedaní zmluvy podľa jeho hovorkyne Evy Chudinovej nevyzval Digi TV, aby si káble stiahla.
Ani Digi TV sa nechystá káble zvesiť, aj keď už zmluvu nemá. „Počas zimného obdobia a obdobia mrazov nie je možné z technického hľadiska káble odstrániť, došlo by k ich absolútnemu zničeniu a navyše by sme mohli ohroziť bezpečnosť a zdravie našich pracovníkov," povedala Martina Matejová z Digi Slovakia.
Takto to vyzerá v Bukurešti. (foto - sme.sk)
Mestská časť Petržalka si je však istá, že káble sú naťahané v rozpore so zákonom. Paradoxne ich stiahnutie brzdí sám zákon.
„Pripravovali sme správne konanie, ktorého výsledkom malo byť rozhodnutie o odstránení stavby. Zistili sme, že nemáme v zákone paragraf, ktorým by sme to mohli zdôvodniť," vysvetľuje hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Ide o to, že nikde sa nepíše, čo v prípade, keď si stavba vyžaduje len územné rozhodnutie, ale „vyrastie" bez toho, aby ho získala. O stanovisko preto požiadali ministerstvo výstavby.
Aby sme nemali káble ako v Rumunsku
Digi a UPC si teraz nevedia prísť na meno. „Firma Digi v rozpore s predpismi zavesila káble ponad celú Petržalku a avizuje, že v tom chce pokračovať aj vo zvyšných častiach Bratislavy. V meste Bukurešť, vo svojom domovskom meste, si takéto niečo nemôže dovoliť," povedal hovorca UPC Jaroslav Kolár.
Pripomenul, že práve Bukurešť bola donedávna známa množstvom nadivoko rozvešaných káblov. Napokon trpezlivosť došla aj tam, zákony sa zmenili a firmy museli káble začať zakopávať.
Digi zasa tvrdí, že káble sú vo vzduchu len dočasne a UPC reaguje žalobami, pretože nechce znižovať ceny v dôsledku konkurenčného boja.