BRATISLAVA. „Žiadna iná krajina neurobila takýto predaj a nezískala zdroje," obhajoval premiér Robert Fico emisný obchod s garážovou firmou Interblue Group pred necelým rokom. Dnes hovorí, že sa prípad musí vyšetriť.
V Švajčiarsku sa perie slovenská špina,píše Marián Leško.
Švajčiarska prokuratúra emisnú kauzu nazýva iným menom. Na otázky SME ohľadne prípadu odpovedala: „Spolková prokuratúra potvrdzuje, že v súvislosti s predajom slovenských emisných kvót CO2 vedie vyšetrovanie trestnej činnosti pre pranie špinavých peňazí."
Pod odpoveďou je podpísaná hovorkyňa spolkovej prokuratúry Jeannette Balmer.
U nás je to tiež trestné
Podľa švajčiarskeho trestného zákona je praním špinavých peňazí činnosť osoby, ktorá legalizuje príjmy z kriminálnych aktivít. Ide teda o podobný skutok, ktorý náš trestný zákon nazýva „legalizáciou príjmov z trestnej činnosti".
Na Slovensku kauzu vyšetruje Úrad boja proti korupcii ako podozrenie zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.
Ľudia z emisného kšeftu si koncom vlaňajška delili lup, píše Rado Baťo.
Stíhanie je zatiaľ „vo veci", čo znamená, že vyšetrovateľ zatiaľ nikoho konkrétneho neobvinil. Prípadné obvinenia by mohli smerovať k štátnym úradníkom, ktorí umožnili na obchode s emisiami zarobiť firme Interblue Group, či politikom, ktorí ich kryli.
Výroky premiéra Roberta Fica
25. 4. 2009
Žiadna iná krajina neurobila takýto predaj a nezískala zdroje. 12. 5. 2009
Prípad uzatvárame bez ďalších vysvetľovaní a bez akýchkoľvek ďalších komentárov. Táto vec pre nás od pondelka večera prestane existovať, pokiaľ neprinesiete dôkazy, že sme predávali nevýhodne. 21. 5. 2009
Fico sa dištancuje od predaja. Po hovorcovi odkazuje: „Ak vznikajú pochybnosti v súvislosti s už zverejnenou zmluvou, obráťte sa na rezort životného prostredia. 27. 5. 2009
K tejto téme bolo povedané všetko, my ideme zatepľovať. Ľudia nie sú zvedaví na tieto kriváctva médií a politikov. Slovensko prišlo asi o 2 miliardy korún Slovensko predalo tonu emisií za 5,05 eura, predali sme 15 miliónov ton dostali sme 75 miliónov eur Česko predalo emisie za 9,86 za tonu
Samotnej spoločnosti by sa zrejme netýkalo. Švajčiarske podozrenie sa zrejme týka hlavne ľudí z Interblue.
Denník SME má preklad dokumentu s hlavičkou švajčiarskeho Úradu pre ohlasovanie prania špinavých peňazí.
Švajčiari v dokumente žiadajú od slovenských úradov pomoc pri preverovaní podozrivej transakcie medzi Interblue Group a firmou Crataegus Development zo stredoamerického daňového raja Belize.
Úrad vo svojom „urgentnom dožiadaní" menuje sedem konkrétnych osôb s dátumami narodenia a adresami, ktorí sú údajnými majiteľmi a predstaviteľmi oboch spoločností.
„Keby som vedel, kto je majiteľom Interblue, tak by som dávno konal. Bohužiaľ, neviem," povedal včera Fico novinárom.
„Nech sa všetko vyšetrí do poslednej bodky. Nemám s tým absolútne žiadny problém," tvrdil. Na otázku SME ohľadne dokumentu z Úradu pre ohlasovanie prania špinavých peňazí neodpovedal.
Do Švajčiarska? Možno
Premiér minulý rok oznámil, že pôjde pre údajné tunelovanie výstavby diaľnic za minulej vlády osobne do Švajčiarska. Médiá ho opakovane vyzvali, aby sa vo Švajčiarsku zaujímal aj o emisnú kauzu. Na takejto návšteve doteraz nebol.
„Komunikoval som s prezidentkou švajčiarskej konfederácie. Dohodol som sa s ňou, že sa vytvoria tímy. Ak to bude potrebné, ešte si urobíme rýchle osobné stretnutie," tvrdil.
Od kauzy Interblue dáva ruky preč aj predseda SNS Ján Slota, ktorého ministri Jaroslav Izák a Ján Chrbet sú za kauzu priamo zodpovední. „Ja som nebol ministrom životného prostredia. Neviem, o čom rozprávate. Vás nezaujíma, čo pripravujú Maďari proti nám. Vás zaujímajú emisie. To je zaujímavé," čudoval sa Slota.
Podľa slovenskej prokuratúry sme na obchode s emisiami prerobili okolo 66 miliónov eur, keďže sme kvóty predávali zhruba o polovicu lacnejšie, ako bola ich trhová cena. S rovnakou sumou operujú aj švajčiarski vyšetrovatelia.
Pleyer je hráč aj v biznise
Za pôvodným emisným dílerom sú Česi aj Slováci. Spoluvlastník Marek Pleyer je podľa našich zistení golfista, ktorý podniká v USA.
BRATISLAVA. Čech Marek Pleyer je skutočným spoluvlastníkom amerického emisného dílera Interblue Group LLC. Označil ho tak Milan Růžička aj švajčiarski vyšetrovatelia.
Podľa našich zistení Marek Pleyer je golfista a vlastní v Sarasote na Floride firmu Pro Golf Agency, ktorú si založil 15. januára 2009.
Spolumajiteľom je firma Florida Venture Partners, za ktorú vystupuje naturalizovaný Čech Ivo Jan Trávníček.
Trávníčkova spoločnosť spoluvlastní aj ďalšiu firmu KVM Consultancy, ktorá sa podľa vlastnej webovej stránky zaoberá environmentálnymi riešeniami. Pleyer má kontakty na Slovensko, hral v roku 2007 za náš národný tím na World Golfers Championship.
Denník SME sa pokúšal spojiť s Pleyerom. Trávníček nám povedal, že Pleyer je v súčasnosti na turnaji, ale odovzdá mu odkaz a ozve sa nám.
Podľa prekladu dokumentu zo švajčiarskeho Úradu pre ohlasovanie prania špinavých peňazí, ktorý má SME k dispozícii, boli ďalšími "predstaviteľmi" Interblue Slováci Norbert Havalec a Rastislav Bilas.
Bilas v stredajšom rozhovore pre Nový čas označil sám seba a Havalca za projektových manažérov "emisného projektu". Podľa neho v polovici januára tohto roka "to tí, ktorí nás zamestnávali predali, a s tými, ktorí sú tam dnes, nemáme nič spoločné." Havalec bol zároveň poradcom ministra životného prostredia, ktoré emisie predalo.
Interblue Group medzičasom v Amerike zanikla a namiesto nej vznikla firma Interblue Group Europe. Ako jej majiteľ dnes vystupuje český hoteliér Milan Růžička. Slovenské ministerstvo odmieta uznať nástupníctvo firmy.
Prípad okrem Švajčiarov preveruje aj slovenský Úrad boja proti korupcii. Či už Prešovčan, Liptovčan, či Pleyer ku kauze vypovedali, nechcel dozorujúci prokurátor SME povedať. Povedal len toľko, že už vypočuli primeraný počet ľudí.
Medzi vypočutými je aj podnikateľ Norbert Havalec, ktorý pre Hospodárske noviny priznal, že „bol som vypovedať ako svedok".
Havalec v minulosti povedal, že bol poradcom ministrov životného prostredia Jaroslava Izáka a Jána Chrbeta (obaja SNS), ktorí predaj emisií pripravovali. Chrbet nakoniec nevýhodnú zmluvu aj podpísal.
Katarína Ragáčová
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Autor: mim