BERLÍN. Vo svojom stredajšom vydaní o tom píše Pražský deník, ktorý rozoberá dôchodkový vek v jednotlivých štátoch únie. Uvádza, že do roku 2050 bude na zemi žiť asi 6 miliónov storočných ľudí. Konštatuje tiež, že reforma penzijných systémov je podľa všetkého nevyhnutná.
Nemcom sa odchod do dôchodku posúva systematicky každý rok a jeden mesiac. V roku 2029 pôjdu do penzie vo veku 67 rokov. Ak prejde plán francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, Francúzi budú musieť pracovať aspoň 40 rokov, ak budú chcieť od štátu plný dôchodok. V Británii plánujú, že do roku 2045 bude dôchodkový vek predstavovať 68 rokov. Španielska vláda plánuje posunúť hranicu dôchodkového veku zo súčasných 65 rokov na 67 rokov a to aj napriek možným protestom odborov.
Slovenský premiér Robert Fico odmieta zvyšovanie veku odchodu do dôchodku. "Ak bude Smer súčasťou vlády, nedovolíme dotknúť sa veku odchodu do dôchodku," zdôraznil nedávno Fico. Dôchodkový vek na Slovensku je v súčasnosti 62 rokov.
Ako vláda plní sľub nezvýšiť vek odchodu do dôchodku
Čo sľúbili: Vláda však odmieta riešiť súčasné problémy vo financovaní systému sociálneho poistenia predĺžením veku odchodu do dôchodku.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia negatívne. Dôchodkový vek by sa mal zvyšovať s rastúcou dĺžkou života. Bez zvyšovania veku odchodu do dôchodku tak, aby korešpondoval so súčasnou dĺžkou života, hrozí krach dôchodkového systému.
Aká je realita? Sľub bol prevažne splnený. Vláda neschválila ďalšie zvýšenie veku odchodu do dôchodku. Ale ani nezrušila opatrenie predchádzajúcej vlády, ktoré dôchodkový vek pre ženy každým rokom až do roku 2014 zvyšuje o 9 mesiacov. Vo volebnom období 2006-2010 sa tak vek odchodu do dôchodku žien zvýši celkom o 3 roky.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.