BRATISLAVA. Kus koláča na zatepľovacom boome bytoviek si chcú tento rok odkrojiť aj stavebné sporiteľne.
Po tom, čo si vlani pre krízu začali obyčajní klienti v stavebných sporiteľniach menej požičiavať, firemní zákazníci - bytové družstvá, spoločenstvá vlastníkov a tiež správcovia - sa stali väčším lákadlom.
Načo si bytovky požičiavajú
Finančne náročné opravy (oprava, výmena strechy, modernizácia kotolne, odstránenie konštrukčných chýb, oprava výťahov, rozvodov, balkónov). Zateplenie, výmena okien. Zhodnotenie bytového domu (termoregulácia, montáž zabezpečovacích zariadení, úprava nebytových priestorov na oddychové činnosti, výmena bytových jadier, dverí). Zdroj: stavebné sporiteľne
Ako prvá ich tento rok začala zvýhodňovať Wüstenrot stavebná sporiteľňa, ktorá od minulého týždňa pri medziúveroch na obnovu sľubuje o 1,4 percenta nižšiu úrokovú sadzbu, ako mala doteraz.
Akcie tento rok pripravujú aj Prvá stavebná sporiteľňa a ČSOB Stavebná sporiteľňa. Aké, zatiaľ nechcú hovoriť.
Medziúvery v stavebných sporiteľniach v súčasnosti tak môžu právnické osoby získať pri akciovej úrokovej sadzbe 4,19 percenta ročne (Wüstenrot, len na dva roky a platí iba pre zmluvy uzatvorené do konca júna). Pri bežných obchodoch je to od 4,79 percenta (Prvá stavebná sporiteľňa).
Žiadaní dlžníci Medziúvery a stavebné úvery zo sporiteľní na obnovu bytoviek sú alternatívou k bankovým pôžičkám, prípadne doplnkovým zdrojom k štátnym dotáciám alebo zvýhodneným úverom zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Požičané peniaze pre túto skupinu zákazníkov sporiteľniam síce výrazne nezlepšujú štatistiky celkových počtov novouzatvorených zmlúv, významne však zvyšujú objemy poskytnutých úverov.
Sporiteľne vlastníkov z bytových domov zároveň hodnotia ako príkladných dlžníkov s „veľmi dobrou platobnou disciplínou". Úvery totiž splácajú cez fond opráv. Ak niekto pre problémy v rodinnom rozpočte dočasne vypadne, sanujú ho ostatní.
Ak vlastníci, kým si požičajú peniaze na obnovu, dokážu ukladať peniaze v sporiteľni aspoň dva roky, môžu splniť podmienky na pridelenie riadneho stavebného úveru s ročným úročením od 2,9 do päť percent.
Vklady sa zhodnocujú dvoma percentami ročne. Od roku 2008 štát právnickým osobám prispieva štátnou prémiou, najviac však jednu prémiu na každé štyri byty v dome.
Záujem prevalcoval štátne zdroje Akciu Wüstenrot stavebná sporiteľňa ponúkla klientom len niekoľko dní po tom, čo štyri slovenské banky, Dexia banka, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a VÚB, v spolupráci s Európskou bankou pre obnovu a rozvoj ohlásili ďalšie kolo poskytovania špecializovaných úverov na obnovu bytoviek s cieľom šetriť energie.
Vlastníci z bytoviek si v týchto bankách (v lete by mali pribudnúť ešte ďalšie dve) môžu zobrať úver pri ročnej úrokovej sadzbe od 4,5 do sedem percent.
Ak sa pri energetickom audite preukáže, že stavebnými úpravami dosiahli úspory viac ako pätnásť percent, dostanú aj záverečný bonus v podobe desať až pätnásťpercentného nenávratného grantu, rátaného z objemu úveru.
Ak vláda nenájde dodatočné peniaze do vlani vyčerpaného zatepľovacieho programu, banky a sporiteľne tento rok zostávajú poslednou šancou na financovanie napríklad zateplenia bytovky.
Ďalší termín na podanie žiadosti o štátnu dotáciu sa totiž očakáva až na ďalší rok a Štátny fond rozvoja bývania už začiatkom jari evidoval žiadosti na úvery na obnovu bytoviek na väčší objem peňazí, ako momentálne môže poskytnúť.
Podľa Petra Černegu z rezortu výstavby o doplnenie zdrojov bude fond žiadať zrejme až po voľbách, informovala TASR.