BRATISLAVA. Včerajšie obchodovanie sa nieslo v negatívnom duchu, keď sa o averziu k riziku postaralo zníženie ratingu na portugalský dlh zo strany agentúry Fitch Ratings. Podporu nenašli akciové trhy ani vo včera zverejnených nových ekonomických ukazovateľoch, ktoré dopadli zmiešane.
Agentúra Fitch Ratings znížila rating na záväzky ďalšej vysoko zadlženej európskej krajiny, Portugalska, z AA na AA- s negatívnym výhľadom. Podľa agentúry sa riziko nesplatenia dlhu zvyšuje s rastúcim zadlžením, ktoré bude mať krajina problém znižovať pri očakávanom slabom ekonomickom raste.
Agentúra zároveň dodala, že pokiaľ portugalská vláda nezačne výraznejšie šetriť, tak môže dôjsť k ďalšiemu zníženiu ratingu ešte v tomto, prípadne v nasledujúcom roku. Pod predajný tlak sa tak dostali akcie v Portugalsku a v susednom Španielsku, ktoré sa borí s podobnými problémami a nie je vylúčené, že niektorá z ratingových agentúr mu siahne na jeho súčasný rating. Portugalský index PSI včera klesol o 0,89 % a španielsky index IBEX 35 o 1,18 %.
Akcie nedokázala podporiť ani včerajšia nádielka nových makroekonomických ukazovateľov, ktoré dopadli zmiešane. V Európe nečakane vzrástla nemecká podnikateľská dôvera meraná indexom IFO na najvyššiu úroveň od júna 2008, 98,1b. (oč. 95,2b.), ktorá sa v marci výrazne zlepšila vo všetkých sektoroch.
Dôvera rástla aj na úrovni eurozóny, marcový PMI index výrobnej dôvery vzrástol podobne ako v ďalších popredných ekonomikách najmä vďaka dopĺňaniu skladov, na najvyššiu úroveň od roku 2006, 56,3b. (oč. 54,1b.), a PMI index dôvery v sektore služieb na 53,7b. (oč. 52b.). Nečakaný pokles však zaznamenali januárové priemyselné objednávky, ktoré klesli o 2,0 % (oč. +2,0 %).
Nepresvedčivé dáta ponúkla včera aj americká ekonomika. Predaje nových domov v Spojených štátoch aj napriek masívnej podpore zo strany štátu v podobe daňových úľav a centrálnej banky v podobe mimoriadne nízkych hypotekárnych sadzieb stanovili vo februári nové historické minimum 308 tis. na anualizovanej báze (oč. 318 tis.). Jadrové objednávky tovarov dlhodobej spotreby naopak rástli vo februári o 0,9 % (oč. +0,6 %).
Na podnikovej úrovni pútala pozornosť problémová americká banka Bank of America (+2,6 %), ktorá v snahe aspoň čiastočne zachrániť splátky na menej kvalitné hypotéky na domy, ktorých hodnota je v súčasnosti ďaleko nižšia ako ich kúpna cena, pristúpi k zníženiu splátok na úroveň, ktorá by odrážala súčasnú cenu domu.
Vývoj akcií Bank of America:
Flash Player 9 or higher is required to view the chart
Click here to download Flash Player now
View the full NYSE:BAC chart at Wikinvest
Celkovo by sa podľa banky malo jednať o zhruba 45 tis. hypoték. Táto správa výrazne podporila aj akcie spoločností, ktoré poisťovali platby na hypotéky, na čele ziskov boli akcie spoločnosti MBIA (+14,3 %).
Aj napriek tomu zažili včera akcie negatívny deň, širší americký index S&P 500 klesol o 0,55 % a v Európe klesol paneurópsky ESTX 50 o 0,23 %. Naopak britský FTSE vzrástol o minimálnych 0,07 %.
Počas dnešného obchodovania sa však už európske akcie vrátili do ziskov (11:30; ESTX +0,55 %; FTSE +0,23 %) po tom, čo nemecká kancelárka Angela Merkelová vyhlásila, že na summite EÚ navrhne zmiešanú formu pomoci pre Grécko, na ktorej by sa mali podieľať tak krajiny eurozóny ako aj Medzinárodný menový fond.
Okrem summitu EÚ budú dnes obchodníci sledovať aj minulotýždňové americké žiadosti o podporu v nezamestnanosti (13:30; oč. 452 tis.).
Autor: analytik spoločnosti X-Trade Brokers