Šesť dní pred posledným termínom na zúčtovanie zdravotných odvodov vládny portál poskytuje
zavádzajúce informácie.
BRATISLAVA. Premiér Robert Fico (Smer) pred rokom vyhlásil, že štát je otcom všetkým občanom. Zdá sa však, že štát - otec nie je až taký starostlivý, ako by mal byť. Príkladom je ročné zúčtovanie zdravotných odvodov.
Vlani rezort zdravotníctva potichu presadil, že odvody musia ľudia zúčtovať do konca marca, hoci doteraz to bolo do júna. Napriek tomu štát nezabezpečuje naplno, aby sa k ľuďom dostali správne informácie o zúčtovaní.
Šesť dní pred posledným dňom zúčtovania visia na Ústrednom portáli verejnej správy staré informácie, ktoré sa týkajú zúčtovania za rok 2008. Najdôležitejšia informácia, teda to, že zúčtovanie treba urobiť skôr, na portáli chýba.
Až na konci stránky je odkaz na „ďalšie užitočné informácie" a až cez tie sa ľudia môžu dostať k správnym údajom. Zúčtovanie sa pritom týka viac ako pol milióna ľudí, prevažne podnikateľov a živnostníkov.
Viaznu dane aj odvody
Podľa zákona sa o portál stará Úrad vlády. Šéf tlačového odboru úradu Braňo Ondruš nám povedal, aby sme im poslali linku na stránku a „my ju opravíme". Povedal, že na webe majú aj linku na tlačivá zúčtovania a tie obsahujú správny postup na ich vyplnenie.
Ústredný portál verejnej správy nie je jediným problémovým vládnym webom. Problémy sú aj s portálom daňovej správy. No nie v tom, že by prinášal zlé alebo staré informácie.
Pokrivkáva jeho technická stránka. Je pomalý a vyplniť priznanie cez elektronický formulár či získať informácie trvá desiatky minút. Server navyše v noci nefunguje. Na priznanie daní pritom tiež zostáva len šesť dní.
Štátna štátu neverí
Najväčšie zdravotné poisťovne ľuďom radia, aby sa o zúčtovaní informovali na ich domovských stránkach alebo v pobočkách.
„Poistencom odporúčame nespoliehať sa na iné informačné zdroje, ale čerpať všetky podstatné rady, upozornenia a informácie na našom webe," povedala hovorkyňa Dôvery Zuzana Horníková.
Týka sa vás zúčtovanie? (interaktívny formulár)
Štátnemu portálu neverí ani štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Jej hovorkyňa Petra Balážová tiež odporúča poistencov na web poisťovne.
Odvody na zdravotné poistenie musia zúčtovať do marca všetci podnikatelia bez ohľadu a to, či aj reálne podnikali. Stačí, ak boli čo len deň samostatne zárobkovo činnými osobami.
Zo zamestnancov sa zúčtovanie týka len tých, ktorí mali kolísavé príjmy, teda v niektorých, ale nie vo všetkých mesiacoch zarobili viac ako 2006,16 eura hrubého.
Ako vláda plní sľub zrušiť súčasnú podobu zúčtovania zdravotného poistného
Čo sľúbili: Vláda zruší súčasnú podobu ročného zúčtovania poistného.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne, keďže by to znížilo administratívnu záťaž obyvateľstva.
Aká je realita? Sľub je prevažne nesplnený. Vláda zásadne nezmenila zúčtovanie zdravotného poistného. Z povinnosti podávať zúčtovanie však od roku 2008 vylúčila dôchodcov a študentov pracujúcich na dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a brigádnické dohody. Dobrovoľne nezamestnaní, ako aj poistenci štátu (o.i. študenti a dôchodcovia) musia podať zúčtovanie len v prípade, ak ich započítateľné príjmy boli vyššie ako úhrn vymeriavacích základov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.
Ako vláda plní sľub sprístupniť všetky informácie z verejnej správy na internete
Čo sľúbili: Vláda garantuje prístup občanov prostredníctvom internetu ku všetkým informáciám, ktorých zdrojom je verejná správa a ktoré sú zo zákona dostupné.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Umožniť ľuďom takýmto spôsobom sa podieľať na kontrole štátu je jedným z najlepších krokov, aké môže vláda v záujme transparentnosti uskutočniť. Naopak, utajovanie informácií vzbudzuje podozrenie, že vláda koná nekalo, resp. niečo nekalé pripravuje.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Vláda presadila bezplatné sprístupnenie informácie z katastra nehnuteľností. Všeobecne však orgány verejnej správy opakovane odmietajú zverejniť vybrané dokumenty. Ministerstvá odmietali zverejniť niekoľko verejnosťou požadovaných dokumentov odvolávajúc sa na obchodné tajomstvo (išlo napríklad o zmluvu o predaji emisií či zmluvu s víťazom mýtneho tendra). Orgány verejnej správy tiež odmietli zverejniť niekoľko analýz, na ktoré sa premiér či ministri odvolávali vo svojich vystúpeniach (analýza dôchodkového systému, ktorá údajne potvrdzuje nevýhodnosť druhého piliera pre nižšie príjmové skupiny či analýza výhodnosti projektov PPP pri výstavbe diaľnic).
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.