BRATISLAVA. 1. Vedel predseda vlády, že za Interblue rokuje so slovenskou stranou už minimálne rok Rastislav Bilas?
2. Odkedy má premiér informácie, kto je majiteľom spoločností Interblue Group LLC a Interblue Group Europe?
3. Vedel o nepripravenosti ministerstva životného prostredia predávať emisné kvóty?
4. Považuje predaj emisií za výhodný napriek tomu, že pán Bilas hovoril o marži pre Interblue minimálne tri eurá za tonu?
Na tieto otázky včera premiér Robert Fico neodpovedal.
Projektový manažér Interblue Rastislav Bilas v stredu označil štát pri predaji emisií za nepripravený, zisk Interblue bol podľa jeho slov takmer 60percentný a Norbert Havalec, blízky Jánovi Slotovi, podľa neho najprv radil, ako „teplý vzduch" predať, aby potom zastupoval kupujúceho. Konkrétne odpovede na túto tému nedal ani podpredseda vlády Dušan Čaplovič, ktorý vlani viedol ministerstvo životného prostredia po SNS, ani minister životného prostredia Jozef Medveď (Smer).
Bilas a spol. zarobili vďaka súčinnosti predstaviteľov štátu, pripomína Ivan Štulajter.
Premiér, ktorý pre kauzu financovania SDKÚ investigatívne informoval o pozadí jej účtov a v utorok pre túto stranu zvolal mimoriadnu tlačovku, včera z Bruselu reagoval len krátkym vyhlásením: Odpovedať môže len riadne vyšetrovanie.
Vyhlásenie vydal exminister Ján Chrbet z SNS, ktorý naznačil, že za trvanie emisnej zmluvy môže Fico.
Smer a SNS si vinu za emisie prehadzujú „Na otázky súvisiace s predajom emisných limitov, ktorý organizoval minister životného prostredia - nominant SNS - nemôžu poskytnúť relevantné odpovede ani médiá, ani tlačové konferencie rôznych obchodníkov, ale len riadne vyšetrovanie."
Takto vyzerá odpoveď premi éra Roberta Fica na otázky SME ktoré smerovali k tomu, či Fico poznal pozadie obchodu a či si stále myslí, že bol pre štát výhodný.
Čo povedal Bilas tyká si s predsedom SNS Jánom Slotom, s ktorým sa pozná od roku 1992; dobre sa pozná aj s vedúcim služobného úradu ministerstva obrany za Smer Miroslavom Simom; Interblue Group predávala emisie za viac ako osem eur za tonu; od Slovenska ich firma kúpila po 5,05 eura; emisie vraj nik iný nechcel,
ministerstvo životného prostredia nebolo pripravené.
Premiér zvolal v utorok mimoriadnu tlačovku k údajnej krádeži volebného sloganu SDKÚ od českých komunistov, ktorá sa navyše ani nepotvrdila. Naopak, k Interblue sa vyjadruje len úsečne alebo vôbec.
Chrbet hádže vinu na Fica
Kým predseda vlády ukazuje prstom na SNS, Slotova strana naznačuje, že za pokračovanie emisnej zmluvy môže Fico.
„Bezprostredne po tlačovej besede, kde som verejnosti oznámil úmysel zrušiť zmluvu, som bol následne na návrh premiéra odvolaný. Toto je to, čo ja považujem z dnešného pohľadu na kauze emisie za podstatné," napísal po dlhom mlčaní exminister životného prostredia Ján Chrbet (SNS).
Ďalší exministri nehovoria ani toľko. Chrbetov predchodca Jaroslav Izák (SNS), za ktorého sa predaj začal, už mesiace mlčí.
„Nebudeme komentovať aktivity ministerstva, za ktoré už vicepremiér nenesie politickú zodpovednosť," odkázal zasa cez hovorcu vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer), ktorý riadil ministerstvo dva mesiace po Chrbetovi.
Teraz ministerstvo vedie nominant Smeru Jozef Medveď. Na slová obchodníka Rastislava Bilasa nereaguje. Medveď mlčal, aj keď sa objavil nový majiteľ Interblue Milan Růžička.
Premiér vraj netuší
Predseda vlády ešte v utorok povedal, že „keby som vedel, kto je majiteľom Interblue, tak by som dávno konal, bohužiaľ, neviem".
Podpredseda Mosta Zsolt Simon tvrdí, že Fico nehovoril pravdu. „Mám informácie, že premiér vie presne, kto stojí za celkou kauzou. Vie to minimálne od začiatku roka 2009," povedal Simon.
V opozičných stranách zatiaľ nevedia, či na nové okolnosti kauzy nebudú reagovať cez mimoriadnu schôdzu - napríklad pokusom o odvolanie premiéra.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš tvrdí, že Bilas je iba bielym koňom, ktorý „erdžal dlho, erdžal dobre, erdžal plynule", ale snažil sa iby zakryť skutočných organizátorov emisného obchodu. „Neviem, čo vyrieši mimoriadna schôdza. Mali by konať orgány na to určené - vyšetrovatelia, prokuratúra a polícia," povedal Mikloš.
Šéf klubu KDH Pavol Hrušovský si však myslí, že v parlamente by sa kauzou mali zaoberať.
HZDS schôdzu privíta
„Takáto schôdza by bola zaujímavá a nemal by som vôbec nič proti tomu, keby bola zvolaná," povedal poslanec HZDS Ján Kovarčík. Na otázku, či rozlúštenie kauzy emisií smeruje k SNS, alebo aj k Ficovej strane, povedal: „Vzhľadom na to, že sledujem médiá aj šikovných investigatívnych novinárov, je možné, že sú v tom obaja."
Rastislav Bilas zvolal v stredu tlačovú besedu, na ktorej sa priznal, že bol projektovým manažérom biznisu s emisiami, a tvrdil, že jediným vlastníkom Interblue Group bol Marek Pleyer.
Do obchodu zatiahol aj podnikateľa Norberta Havalca, ktorého tiež označil za „projektového manažéra". Povedal tiež, že štát nebol na predaj emisií pripravený, i to, že tonu emisií predávali za osem eur.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.