1. Havalec sa pripravuje
V roku 2006 začal podnikateľ Norbert Havalec komunikovať s ministrom životného prostredia Jaroslavom Izákom z SNS. Havalcova firma mala vypracovať v rokoch 2007 a 2008 schémy pre zelené projekty. Havalec sa stal poradcom ministra. Po odvolaní Izáka sa Havalec stal poradcom ministra Jána Chrbeta.
2. Havalec pracuje pre štát
Počas Havalcovho pôsobenia na ministerstve sa podľa správy podpredsedu vlády Dušana Čaploviča uskutočnilo jedenásť rokovaní s potenciálnymi kupcami emisných kvót. Havalec sám povedal, že sa zúčastnil na ôsmich. Počas nich sa dozvedel, akú cenu ponúkajú konkurenti.
3. Vzniká americká firma
V júni 2008 vznikla v USA off-shore firma Interblue Group, LLC, ktorá začala rokovať s ministerstvom o odkúpení emisných kvót už krátko po svojom zrode. Firma ponúkala, že naše kvóty odkúpi za 6,05 eura za tonu. V zmluve sa však objavilo 5,05 eura. Až dodatkom sa cena zvýšila na 6,05 eura s tým, že Slovensko má nárok na bonus 15 miliónov eur, ak peniaze z predaja emisí použije na zelené projekty.
Do vlády však exminister Ján Chrbet predložil materiál s tým, že Interblue si nekladie žiadne podmienky. Vízia vlastníka Interblue Group Mareka Pleyera mala byť podľa projektového manažéra Interblue Rastislava Bilasa takáto: „Kúpi emisie lacnejšie, podrží ich, donúti Slovensko vypracovať zelené projekty a zbonifikuje emisie na 8 až 12eurové."
Bilas a spol. zarobili vďaka súčinnosti predstaviteľov štátu, pripomína Ivan Štulajter.
4. Predávame emisie
V novembri 2008 podpísali Chrbet a konateľka Interblue Group Jana Lütken emisnú zmluvu. Existencia zelených projektov už v nej bola naznačená. Podľa Bilasa ich vraj všetci vrátane kupcov upozorňovali v podstate na to, že Slovensko nemá na to, aby pripravilo zelené projekty.
„My sme spravili obchod cez koleno a nasilu sme podpísali zmluvu," povedal. Interblue si emisie nepodržala a ihneď predala štyrom japonským firmám 15 miliónov ton. Podľa Bilasa po viac ako osem eur za tonu. O ich predaji začali rokovať už v septembri 2008, teda dva mesiace pred podpísaním zmluvy.
5. Kšeft sa prevalil
Pre Slovensko nevýhodný obchod sa na jar minulého roku prevalil v médiách. Exminister Chrbet sa začiatkom mája dohodol s Bilasom na odstúpení od zmluvy. Vraj s tým, že si vrátia vzájomne plnenia, hoci naše kvóty už mali Japonci. Premiér Fico odvolal Chrbeta.
6. Nastupujú Smeráci
Premiér v auguste odobral ministerstvo SNS, jej nominanti vraj neboli spôsobilí ho zvládnuť. Na čelo rezortu postavil nominantov Smeru - Dušana Čaploviča a po ňom Jozefa Medveďa.
7. Nie sú zelené schémy
Slovensko podľa Bilasa doteraz nespravilo projekt, ktorý by spĺňal podmienky zelenej schémy. Medveď údajne zaslal na adresu Interblue Group dokument s názvom Zelená investičná schéma, lenže otázkou je, či zatepľovací program jej aj zodpovedal. Interblue tvrdila, že nie: „Do konca novembra sme čakali, že nám odovzdajú tabuľky podľa medzinárodných štandardov," hovorí Bilas.
8. Tvrdenie proti tvrdeniu
Ministerstvo sa obhajuje, že urobilo všetko. Hovorí tiež, že sa pokúšalo zmluvu zrušiť. Bilas tvrdí iné: „Nikto neprišiel s nejakým návrhom, napríklad na zrušenie zmluvy."
Súčasný minister je nominantom Fica, ktorý obchod najskôr obhajoval a neskôr tvrdil, že minister musí urobiť všetko pre to, aby bola zmluva zrušená.
Medveď si najal Pleyerovho kamaráta
BRATISLAVA. Minister životného prostredia Jozef Medveď, nominant Smeru, pred tromi mesiacmi angažoval ako svojho poradcu Petra Vasilčáka, kamaráta Mareka Pleyera, majiteľa Interblue Group LCC.
Vasilčák má na dohodu o vykonaní práce vypracovať návrhy riešení v oblasti environmentálnych projektov. Pleyer a Medveďov poradca Vasilčák hrajú spolu golf a svoje offshore firmy Pro Golf Agency a Hole View si založili takmer súčasne, pričom sídlo majú na rovnakej adrese v Sarasote na Floride. Majú aj spoločného agenta Iva Jana Trávníčka.
Denník SME pôvodne napísal, že Trávníček je spoluvlastníkom Pleyerovej firmy v Sarasote. Upozornil nás, že on je iba zakladateľom týchto offshore spoločností. Medveď včera na naše otázky nereagoval.
Odborníkov vyhodili, angažovali Havalca
Čistky na ministerstve životného prostredia spôsobili, že tam nebol žiadny odborník, ktorý by kontroloval, či sa emisie predávajú transparentne. Nebol tam ani človek, ktorý by dokázal pripraviť zelené projekty. Okrem Norberta Havalca z Interblue Group.
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia po zmene vlády v roku 2006 prebrala SNS. Ministrom sa stal Jaroslav Izák, jeho nástupcom Ján Chrbet.
Neplateným, zato vplyvným poradcom oboch ministrov, sa stal podnikateľ Norbert Havalec. V apríli 2007 sa na ministerstve oficiálne zamestnali aj Pavol Tehlár a Peter Solčanský.
Tehlár nastúpil na post šéfa sekcie kvality životného prostredia, Solčanský riadil odbor pod Tehlárom. Všetci traja - Havalec, Tehlár aj Solčanský - sú ľudia blízki šéfovi SNS Jánovi Slotovi.
Výpovede dostali všetci nepohodlní
Po ich príchode nastali na ministerstve čistky. Ako prvá odišla riaditeľka odboru zmeny klímy a obchodovania s emisnými kvótami Gabriela Fischerová.
Podľa informácií SME boli na ňu vyvíjané veľké tlaky pri prideľovaní emisných kvót firmám. Po nej sa spustila lavína prepúšťaní.
Výpovede na hodinu následne dostalo asi 30 riaditeľov odborov. Na ich miesta začal Tehlár, ktorý bol sivou eminenciou na ministerstve, dosadzovať vlastných spoľahlivých ľudí. Niektorí z nich sú na ministerstve dodnes.
Odborníci na ministerstve, predtým, ako museli odísť, začali pracovať aj na schéme zelených projektov, takzvaných GIS schémach.
Zeleným je akýkoľvek projekt, ktorým sa dosiahne zníženie emisie skleníkových plynov vypúšťaných do ovzdušia. Môže ním byť za určitých okolností aj zatepľovanie, dotácie do solárnych kolektorov či iných ekologických riešení.
Skôr, ako ich stačili dotiahnuť, všetku agendu okolo emisií si stiahli pod seba Tehlár so Solčanským.
Fico chcel zatepľovať, Havalec to neuznal
Následne začal svoje zelené schémy ponúkať ministrom ich poradca Havalec, ktorý na nich pracoval už od roku 2005.
Ministerstvu ich však chcel odpredať a nie darovať, nepochodil.
Odvtedy sa na zelených projektoch prestalo na Slovensku robiť. Až dovtedy, kým premiér Robert Fico (Smer) nezačal tlačiť na vytvorenie vládneho programu zatepľovania.
Na zatepľovanie chcel využiť peniaze z predaja emisných kvót. Zastupujúci minister Dušan Čaplovič (Smer) a následne Jozef Medveď ( za Smer) pripravili schému zelených projektov.
Emisný kupec - Interblue Group - ju však neuznal. Nebola dostatočne kvalitná.
Ako vláda plní sľub bojovať proti korupcii a veľkej ekonomickej kriminalite
Čo sľúbili: (SMER si kladie za cieľ) Trpezlivo a razantne odhaľovať a postihovať veľké prípady ekonomickej kriminality a politickej korupcie, aby sa ľuďom vrátila dôvera v spravodlivosť a rovnosť pred zákonom.
Zdroj: Volebný program SMER-u, december 2005
Znižovaním byrokracie, skvalitnením legislatívy v oblasti verejnej správy a správneho konania bude (vláda) vytvárať podmienky na obmedzovanie priestoru pre korupciu.
Zdroj: Programové vyhlásenie vlády, august 2006
Čo si o tom myslia odborníci? Prípadné splnenie sľubu hodnotia pozitívne. Obmedzenie priestoru pre korupciu a boj proti veľkej ekonomickej kriminalite podporia dôveru ľudí v právny štát a zefektívnia tak fungovanie spoločnosti.
Aká je realita? Sľub nebol splnený. Na Slovensku sa podľa vnímania ľudí i medzinárodných hodnotení korupcia rozmáha. Podľa Svetového ekonomického fóra (WEF) sa Slovensko vo vládnej korupcii prepadlo zo 76. miesta v roku 2006 na 127. miesto v roku 2009, čím sa zaradilo medzi najhoršie hodnotené štáty sveta. Index Transparency International ukázal, že po mierne pozitívnom vývoji sa v roku 2009 vnímanie korupcie dramaticky zhoršilo. Slovensko dnes dosahuje skóre 4,5 (na stupnici od 0 do 10), čo je horšie ako 4,7 v roku 2006. O tom, že vláda nevytvorila podmienky pre obmedzovanie priestoru pre korupciu, svedčia aj desiatky medializovaných káuz korupcie a klientelizmu vo verejnej sfére. V reakcii na sériu škandálov vláda dvakrát novelizovala zákon o verejnom obstarávaní a vymenila viacerých ministrov.
Zdroj: INEKO
Viac informácií o plnení tohto sľubu a o plnení ostatných sľubov vlády 2006 - 2010.