PEKING. Čínsky minister zahraničných vecí Jang Ťie-čch' dnes varoval pred prijatím protekcionistických opatrení v obchode, ale konkrétne neuviedol, že svoje vyjadrenie adresoval Spojeným štátom. Napätie medzi oboma svetovými obchodnými gigantmi zostáva vysoké.
Minister povedal, že obchodné vzťahy medzi krajinami sú v súčasnosti také tesné, že ak sa niektorá krajina pokúsi vrátiť k starej praxi protekcionizmu a zavedie obchodné bariéry, poškodí nielen záujmy iných štátov, ale aj svoje vlastné.
Menový manipulátor
Vláda prezidenta Baracka Obamu sa dostala pod zosilňujúci tlak niektorých kongresmanov a podnikateľských kruhov, aby označila Peking vo svojej správe o ekonomike, ktorú musí vydať do polovice apríla, za menového manipulátora. Toto konštatovanie by umožnilo, aby sa Spojené štáty sťažovali proti praktikám Číny Svetovej obchodnej organizácii. Washington by mohol zaviesť sankčné clo na dovážané čínske tovary.
Očakáva sa, že kurz čínskej meny sa stane hlavnou témou nasledujúceho Strategického a ekonomického dialógu medzi Washingtonom a Pekingom. Uskutoční sa v máji a do Číny naň pricestujú ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová a minister financií Timothy Geithner.
Čína vytrvalo odmieta, že jej mena je administratívne podhodnotená, čo dáva jej vývozcom veľkú výhodu na svetovom trhu.
Čínsky minister obchodu nedávno znovu varoval pred označením Číny za menového manipulátora. Dodal, že Peking na také opatrenie odpovie primerane tvrdo.
Jüan vzrástol o pätinu
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí povedal, že americké volanie po zhodnotení jüanu "je zlým príkladom protekcionizmu, ktorý by bol škodlivý pre obnovu svetovej ekonomiky".
Peking naposledy odpojil kurz svojej meny od dolára v roku 2005 a umožnil mu, aby sa do konca roku 2008 zhodnotil o 20 %. Potom došlo opäť k pevnému napojeniu jüanu na dolár. Analytici tvrdia, že cieľom opatrenia bolo zachovať konkurencieschopnosť čínskych exportérov v čase, keď dopyt na svetovom trhu začal klesať.
Prognóza vývoja nie je jednoznačná. Očakáva sa, že Peking umožní, aby jüan voči doláru tento rok postupne vzrástol maximálne o 5 %, ale zostane pod kontrolou vlády. Oponenti tvrdia, že čínski lídri môžu odložiť toto opatrenie, lebo nechcú, aby vzbudili dojem, že podľahli americkému nátlaku.
Informovala o tom agentúra AP.