Minister Medveď začal robiť všetko pre to, aby Slovensko dostalo aspoň 15-miliónový doplatok.
BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia spravilo len veľmi málo pre to, aby Interblue Group zaplatilo Slovensku 15 miliónov eur, ktoré má doplatiť za spustenie zelených projektov.
Z odpovedí ministerstva vyplýva, že ešte stále nemá projektovú dokumentáciu, ktorú by bolo možné akceptovať ako dôkaz, že zatepľovanie je zelený projekt, ktorý obmedzí vypúšťanie emisií.
Nedokáže odpovedať ani na to, o koľko menej emisných kvót vypustíme do ovzdušia vďaka vládnemu programu zatepľovania. Túto odpoveď pritom podľa zmluvy požadovalo Interblue Group. Minister Jozef Medveď (nominant Smeru) do štvrtka tvrdil, že poslal všetko, čo podľa zmluvy mal.
Teraz pracujú
Na správe po termíne práve na ministerstve pracujú. Zatepľovanie ako zelený projekt pritom vláda ústami premiéra ohlásila už vlani vo februári. Pomáha aj ministerstvo výstavby, ktoré má poskytnúť údaje o dosiahnutej úspore energií, z čoho sa bude dať vypočítať, o koľko menej emisiami zaťažíme ovzdušie.
Kedy bude „reporting" o úspore emisií hotový, hovorkyňa ministra životného prostredia Jana Kaplanová nevie. Prekvapivo však znie jej odpoveď, že ho chcú predložiť „zmluvnému partnerovi", čo by znamenalo ďalší obrat v kauze garážovej firmy.
Fico čakaním na orgány činné v trestnom konaní zavádza ľudí, píše Peter Schutz.
Premiér sa v emisnej kauze správal tak, akoby sa chcel nechať dobehnúť, myslí si Marián Leško.
Partnerom totiž môže byť Interblue Group Europe ako právny nástupca Interblue Group LLC.
Ministerstvo ho až do štvrtka neuznávalo. „Pán Ružička nie je pre ministerstvo partnerom na komunikáciu," povedala vtedy Kaplanová.
Reporting žiadala od ministra konateľka Interblue Group Jana Lütkenová vlani začiatkom decembra. Medveď jej poslal len schému zelených projektov, ale nie vyčíslenie, o koľko menej bude emisií, ak sa spustí projekt zatepľovania.
Podľa zmluvy mal pritom poslať všetko, čo bude kupujúci požadovať. Napríklad aj výročné správy, správy o použití peňazí či kategorizáciu projektov na zníženie emisií skleníkových plynov.
Havalec: Štát neplní zmluvu
Pre SME včera prvýkrát prehovoril aj Norbert Havalec - muž, ktorý najprv na ministerstve pripravoval predaj emisií a napokon sa stal projektovým manažérom Interblue Group. Podnikateľ blízky Jánovi Slotovi z SNS potvrdil, že pre Interblue pracoval od septembra 2008.
V čom je podľa Havalca problém? Nevraví, že GIS projekt na zateplenie je zlý a nespĺňa podmienky. Slovensko však nesplnilo podmienky na uznanie doplatku tým, že ministerstvo životného prostredia neodovzdalo „reporting", ktorý má svoje pravidlá, ako napríklad vyčíslenie výšky úspory emisií.
„Reportingu predchádza implementácia projektu a predtým jeho schválenie," vysvetľuje Havalec, ktorý sa tvorbe zelených investičných schém venuje od roku 2005.
Slovensko podľa neho dodnes zvládlo len schválenie projektu, aj to s otáznikmi. Chýba jeho zavedenie a na záver správa.
List, ktorý ministerstvo so svojou schémou poslalo, označil za nedostatočný. „Bolo tam iba konštatovanie, že suma na zatepľovanie je vo výške 71 miliónov eur. To bolo v podstate všetko."
Havalec upozornil, že najprv vláda spustila program zatepľovania a až následne vytvorila zelenú investičnú schému GIS. „Tak logicky nechápem, ako mohol projekt spĺňať podmienky schémy, keď bola schválená až potom."
Uznali Ružičku. Zdá sa
Napriek tomu nový majiteľ Interblue Group Europe, zdá sa, Ficovej vláde dáva šancu. „Niekoľkokrát sme jasne deklarovali, že sme ochotní splniť všetky záväzky vyplývajúce z uzavretej zmluvy," povedal český hotelier Milan Ružička.
Má však podmienku - ministerstvo musí dodať riadne vypracované materiály o zelených projektoch. Ružička verí, že ich dostane.
Zlyhali ľudia SNS aj Smeru
13. 11. 2008
Minister životného prostredia Ján Chrbet (SNS) podpísal zmluvu s Interblue Group, kde sa zaviazal dať firme výročné správy o použití peňazí z predaja emisných kvót a ďalšie informácie, o ktoré Interblue požiada. Pätnásť miliónov emisných kvót predal za 5,05 eura za tonu.
2. 12. 2008
Chrbet podpísal dodatok, ktorý vymedzil oblasti, do ktorých môžeme dať peniaze z predaja emisií. Má 60 dní na druhý dodatok, kde má detailne špecifikovať kategórie GIS projektov. Vďaka tomu máme dostať bonus euro za prvých 15 miliónov ton emisných kvót.
4. 2. 2009
Chrbet podpísal druhý dodatok, kde zaradil zatepľovanie medzi zelené projekty. V tomto čase začína premiér Robert Fico hovoriť o programe zatepľovania ako protikrízovom opatrení.
6. 5. 2009
Chrbet dohodol zrušenie zmluvy bez sankcií, premiér Fico ho za to odvolal a tlačil na spustenie programu zatepľovania. V auguste nasledovalo odvolanie ďalšieho ministra Viliama Turského (SNS). Rezort prebral Smer.
27. 11. 2009
Vicepremiér Dušan Čaplovič (Smer) a po ňom minister životného prostredia Jozef Medveď (nominant Smeru) dali súkromnej firme vypracovať schému zelených projektov tak, aby do nej zapadol aj vládny program zatepľovania. Medveď ju odovzdal koncom novembra, pár dní pred vypršaním termínu na odovzdanie dokladov, ktoré požadovalo Interblue Group na základe zmluvy.
2. 12. 2009
Následne zástupkyňa Interblue Group Jana Lütkenová oznámila, pravdepodobne na odporúčanie projektového manažéra Norberta Havalca, že Interblue Group 15 miliónov eur Slovensku nedoplatí, pretože ministerstvo životného prostredia neodovzdalo potrebné doklady. Chýbala aj správa o vyčíslení úspory emisií. Rovnaký názor mal aj nový vlastník Interblue Group Europe Milan Ružička.
25. 3. 2010
Až do štvrtka minister Medveď tvrdil, že odovzdal všetko, čo bolo potrebné na základe zmluvy. Ružička nebol preňho partnerom na diskusiu, keďže Interblue Group Europe ministerstvo neuznalo za nástupcu Interblue Group LLC v USA.
26. 3. 2010
Ministerstvo oznámilo, že s ministerstvom výstavby vypracúvajú materiály, aby mohli vyčísliť úspory emisií do ovzdušia. Predložiť ich chcú zmluvnému partnerovi.
Katarína Ragáčová
Mečiar: Na emisiách zarobila organizovaná skupina
Predseda HZDS zaútočil na Slovenskú národnú stranu. Podozrieva ju z vyberania percent z dotácií aj eurofondov.
BRATISLAVA. Organizovaná skupina. Tak vníma kauzu emisie predseda HZDS Vladimír Mečiar. „Zostáva veľmi veľa nevysvetlených vecí - kto bol organizátor, kto návodca, kto zosnoval celú skupinu," povedal včera.
Mečiar označil za zvláštnu náhodu, že sa vytvorila skupinka podnikateľov, ktorá mala záujem o naše emisné kvóty a na ministerstvo životného prostredia zároveň nastúpila skupina bývalých spravodajských dôstojníkov. Narážal tým na bývalých kľúčových úradníkov, ktorí mali na starosti túto agendu - nominantov SNS Petra Solčanského a Pavla Tehlára.
Berú 15 až 30 percent
Šéf HZDS tiež SNS nepriamo obvinil z „vyberania percent" z rôznych dotácií. „Berú od 15 do 30 percent. Zo štátnych vecí a aj z európskych vecí," tvrdil. To, že má ísť o SNS, naznačil. „Nie je tam moja strana. A sme vo vláde tri. A nie sú také poznatky o Smere." SNS patrí ministerstvo výstavby, ktoré koordinuje rozdeľovanie eurofondov. S fondmi pracuje aj ministerstvo pôdohospodárstva (HZDS) či práce (Smer).
O „vyberačoch percent" sa na Slovensku neoficiálne hovorí roky. Fungovať to má takto: človek s vplyvom na vedenie štátnych úradov sa stane akýmsi patrónom žiadateľov o peniaze na projekty a iba s takýmto krytím je šanca dostať štátne dotácie či peniaze z eurofondov. Za vybavenie dotácie potom berie „percentá".
Takýto spôsob korupcie však zatiaľ nikto nedokázal. Podobné praktiky naznačoval aj bývalý banskobystrický župan za Smer Milan Murgaš. Konkrétne príklady však nepovedal.
Slota: Mečiarove bludy
„Sú to bludy. Nech nerozpráva nepravdy o SNS a nech povie, čo robí so svojimi kunčaftmi. Nech povie o kauze Veľký Slavkov," reagoval predseda SNS Ján Slota agentúre SITA.
Šéf klubu SNS Rafael Rafaj tvrdil, že Mečiar kydá na jeho stranu kopy hnoja a myslí si, že bude takto čistejší. Na otázku, či nechcú podať na Mečiara žalobu, odpovedal, že takéto veci má v kompetencii Ján Slota.
Miroslav Kern